Moto.wieszjak.pl został partnerem akcji Siemanko!
REKLAMA
REKLAMA
Akcja Siemanko to kolejna inicjatywa zainicjowana przez Prezesa Rogalskiego, który od wielu lat prowadzi działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja Siemanko! jest uzupełnieniem poprzednich programów (m.in. Inteligentny System Ratunkowy, Program Bezpieczny Kierowca czy Szkoła Jazdy Subaru).
REKLAMA
Organizatorzy skupiają się na propagowaniu kultury jazdy, co ma przyczynić się do znacznej redukcji agresji i stresu za kierownicą.
Okazuje się, że według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nawet 50% wypadków jest spowodowana negatywnym nastawieniem w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Wynik badań jest w dużej mierze związany z kulturą jazdy społeczeństwa, bo na przykład według badań holenderskich około 10% wypadków jest wynikiem agresji kierowców. W Polsce podobnych badań nie przeprowadzono, ale mając na uwadze dramatycznie niską kulturę jazdy Polaków możemy wnioskować, że wynik ten może być bardziej zatrważający niż badań amerykańskich.
Więcej na temat akcji Siemanko! znajdziesz na stronie www.siemanko.eu
REKLAMA
W 2011 roku na polskich drogach doszło do 40 065 wypadków, z czego życie straciło 4189 osób. Przykładając miarę z badań holenderskich możemy założyć że minimum 10%, czyli 418 osób straciło życie w wyniku wypadków spowodowanych agresją na drodze.
Prowadzący pojazd postrzega świat egocentrycznie, a otaczający go kierowcy są przez niego uprzedmiotowiani. W rezultacie osoba jadąca np. za poruszającym się wolniej samochodem dostawczym, w przypadku gdy nie ma możliwości wyprzedzenia go podświadomie odbiera to jako sygnał zniewolenia, ograniczenia możliwości ruchu. Dlatego inicjatorzy akcji Siemanko! chcą przekazać kierowcom kilka podstawowych prawd, o których powinni pamiętać przy okazji różnych sytuacji drogowych:
1. Ten "inny" kierowca nie znalazł się właśnie tu, aby utrudniać nam życie; jest tutaj, gdyż podobnie jak my zmierza w określonym celu.
2. Ten "inny" kierowca nie jedzie za szybko / za wolno, by nam utrudniać życie; ma po temu swoje powody.
3. Ten "inny" nie jest anonimowy; zanim sami sobie niepotrzebnie podniesiemy ciśnienie zastanówmy się, czy tak samo byśmy się zachowali spotykając go / ją osobiście u wspólnych znajomych.
4. Ten "inny" nie zachował się wobec nas agresywnie; jego zachowanie wyniknęło ze zwykłego błędu, złej oceny sytuacji lub innej przyczyny.
5. Jeżeli "inny" jest idiotą, to nie tylko niczego go nie nauczymy, ale tym bardziej nie warto dla niego ryzykować własnego życia i zdrowia.
REKLAMA
Co ciekawe, psychologowie twierdzą, że w przypadku drogowych nieporozumień uśmiechnięcie się do drugiego kierowcy może zostać przez niego odebrane jako przejaw agresji, może to odczytać jako wyśmiewanie się z niego. Jak zatem łagodzić czyjś gniew?
Poprzez wyciągnięcie dłoni, która kojarzy się z pokojowym nastawieniem. Dlatego symbolem akcji jest otwarta dłoń z uśmiechem. Ten symbol ma się kojarzyć z pokojowym nastawieniem i szacunkiem do pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Naklejając na samochód symbol akcji, wysyłamy sygnał do innych kierowców, że jesteśmy zwolennikami wysokiej kultury jazdy i przeciwnikami agresji.
Akcja Siemanko! jest bezterminowa. Partnerem akcji mogą być zarówno instytucje jak i kluby czy organizacje non-profit.
Odwiedź fan page akcji Siemanko! na Facebook'u, kliknij tutaj
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.