REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moto.wieszjak.pl został partnerem akcji Siemanko!

Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko!

REKLAMA

REKLAMA

Witold Rogalski, prezes Subaru Import Polska zainicjował akcję Siemanko!, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia celu będzie propagowanie kultury jazdy. Moto.wieszjak.pl objął patronat medialny nad inicjatywą.

Akcja Siemanko to kolejna inicjatywa zainicjowana przez Prezesa Rogalskiego, który od wielu lat prowadzi działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja Siemanko! jest uzupełnieniem poprzednich programów (m.in. Inteligentny System Ratunkowy, Program Bezpieczny Kierowca czy Szkoła Jazdy Subaru).

REKLAMA

Organizatorzy skupiają się na propagowaniu kultury jazdy, co ma przyczynić się do znacznej redukcji agresji i stresu za kierownicą.

Okazuje się, że według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nawet 50% wypadków jest spowodowana negatywnym nastawieniem w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Wynik badań jest w dużej mierze związany z kulturą jazdy społeczeństwa, bo na przykład według badań holenderskich około 10% wypadków jest wynikiem agresji kierowców. W Polsce podobnych badań nie przeprowadzono, ale mając na uwadze dramatycznie niską kulturę jazdy Polaków możemy wnioskować, że wynik ten może być bardziej zatrważający niż badań amerykańskich.

Więcej na temat akcji Siemanko! znajdziesz na stronie www.siemanko.eu

REKLAMA

W 2011 roku na polskich drogach doszło do 40 065 wypadków, z czego życie straciło 4189 osób. Przykładając miarę z badań holenderskich możemy założyć że minimum 10%, czyli  418 osób straciło życie w wyniku wypadków spowodowanych agresją na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzący pojazd postrzega świat egocentrycznie, a otaczający go kierowcy są przez niego uprzedmiotowiani. W rezultacie osoba jadąca np. za poruszającym się wolniej samochodem dostawczym, w przypadku gdy nie ma możliwości wyprzedzenia go podświadomie odbiera to jako sygnał zniewolenia, ograniczenia możliwości ruchu. Dlatego inicjatorzy akcji Siemanko! chcą przekazać kierowcom kilka podstawowych prawd, o których powinni pamiętać przy okazji różnych sytuacji drogowych:

1.            Ten "inny" kierowca nie znalazł się właśnie tu, aby utrudniać nam życie; jest tutaj, gdyż podobnie jak my zmierza w określonym celu.

2.            Ten "inny" kierowca nie jedzie za szybko / za wolno, by nam utrudniać życie; ma po temu swoje powody.

3.            Ten "inny" nie jest anonimowy; zanim sami sobie niepotrzebnie podniesiemy ciśnienie zastanówmy się, czy tak samo byśmy się zachowali spotykając go / ją osobiście u wspólnych znajomych.

4.            Ten "inny" nie zachował się wobec nas agresywnie; jego zachowanie wyniknęło ze zwykłego błędu, złej oceny sytuacji lub innej przyczyny.

5.            Jeżeli "inny" jest idiotą, to nie tylko niczego go nie nauczymy, ale tym bardziej nie warto dla niego ryzykować własnego życia i zdrowia.

REKLAMA

Co ciekawe, psychologowie twierdzą, że w przypadku drogowych nieporozumień uśmiechnięcie się do drugiego kierowcy może zostać przez niego odebrane jako przejaw agresji, może to odczytać jako wyśmiewanie się z niego. Jak zatem łagodzić czyjś gniew?

Poprzez wyciągnięcie dłoni, która kojarzy się z pokojowym nastawieniem. Dlatego symbolem akcji jest otwarta dłoń z uśmiechem. Ten symbol ma się kojarzyć z pokojowym nastawieniem i szacunkiem do pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Naklejając na samochód symbol akcji, wysyłamy sygnał do innych kierowców, że jesteśmy zwolennikami wysokiej kultury jazdy i przeciwnikami agresji.

Akcja Siemanko! jest bezterminowa. Partnerem akcji mogą być zarówno instytucje jak i kluby czy organizacje non-profit.

Odwiedź fan page akcji Siemanko! na Facebook'u, kliknij tutaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA