REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moto.wieszjak.pl został partnerem akcji Siemanko!

Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko! ma na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Akcja Siemanko!

REKLAMA

REKLAMA

Witold Rogalski, prezes Subaru Import Polska zainicjował akcję Siemanko!, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia celu będzie propagowanie kultury jazdy. Moto.wieszjak.pl objął patronat medialny nad inicjatywą.

Akcja Siemanko to kolejna inicjatywa zainicjowana przez Prezesa Rogalskiego, który od wielu lat prowadzi działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja Siemanko! jest uzupełnieniem poprzednich programów (m.in. Inteligentny System Ratunkowy, Program Bezpieczny Kierowca czy Szkoła Jazdy Subaru).

REKLAMA

Organizatorzy skupiają się na propagowaniu kultury jazdy, co ma przyczynić się do znacznej redukcji agresji i stresu za kierownicą.

Okazuje się, że według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych nawet 50% wypadków jest spowodowana negatywnym nastawieniem w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Wynik badań jest w dużej mierze związany z kulturą jazdy społeczeństwa, bo na przykład według badań holenderskich około 10% wypadków jest wynikiem agresji kierowców. W Polsce podobnych badań nie przeprowadzono, ale mając na uwadze dramatycznie niską kulturę jazdy Polaków możemy wnioskować, że wynik ten może być bardziej zatrważający niż badań amerykańskich.

Więcej na temat akcji Siemanko! znajdziesz na stronie www.siemanko.eu

REKLAMA

W 2011 roku na polskich drogach doszło do 40 065 wypadków, z czego życie straciło 4189 osób. Przykładając miarę z badań holenderskich możemy założyć że minimum 10%, czyli  418 osób straciło życie w wyniku wypadków spowodowanych agresją na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzący pojazd postrzega świat egocentrycznie, a otaczający go kierowcy są przez niego uprzedmiotowiani. W rezultacie osoba jadąca np. za poruszającym się wolniej samochodem dostawczym, w przypadku gdy nie ma możliwości wyprzedzenia go podświadomie odbiera to jako sygnał zniewolenia, ograniczenia możliwości ruchu. Dlatego inicjatorzy akcji Siemanko! chcą przekazać kierowcom kilka podstawowych prawd, o których powinni pamiętać przy okazji różnych sytuacji drogowych:

1.            Ten "inny" kierowca nie znalazł się właśnie tu, aby utrudniać nam życie; jest tutaj, gdyż podobnie jak my zmierza w określonym celu.

2.            Ten "inny" kierowca nie jedzie za szybko / za wolno, by nam utrudniać życie; ma po temu swoje powody.

3.            Ten "inny" nie jest anonimowy; zanim sami sobie niepotrzebnie podniesiemy ciśnienie zastanówmy się, czy tak samo byśmy się zachowali spotykając go / ją osobiście u wspólnych znajomych.

4.            Ten "inny" nie zachował się wobec nas agresywnie; jego zachowanie wyniknęło ze zwykłego błędu, złej oceny sytuacji lub innej przyczyny.

5.            Jeżeli "inny" jest idiotą, to nie tylko niczego go nie nauczymy, ale tym bardziej nie warto dla niego ryzykować własnego życia i zdrowia.

REKLAMA

Co ciekawe, psychologowie twierdzą, że w przypadku drogowych nieporozumień uśmiechnięcie się do drugiego kierowcy może zostać przez niego odebrane jako przejaw agresji, może to odczytać jako wyśmiewanie się z niego. Jak zatem łagodzić czyjś gniew?

Poprzez wyciągnięcie dłoni, która kojarzy się z pokojowym nastawieniem. Dlatego symbolem akcji jest otwarta dłoń z uśmiechem. Ten symbol ma się kojarzyć z pokojowym nastawieniem i szacunkiem do pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Naklejając na samochód symbol akcji, wysyłamy sygnał do innych kierowców, że jesteśmy zwolennikami wysokiej kultury jazdy i przeciwnikami agresji.

Akcja Siemanko! jest bezterminowa. Partnerem akcji mogą być zarówno instytucje jak i kluby czy organizacje non-profit.

Odwiedź fan page akcji Siemanko! na Facebook'u, kliknij tutaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA