REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Škoda Yeti w Himalajach

Maciej Medyj
Skoda Yeti w Himalajach
Skoda Yeti w Himalajach

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejsza przyszłoroczna premiera koncernu Škoda ma już za sobą wyprawę w Himalaje. Na razie w pobliże Mount Everest zawędrował Yeti jedynie w formie modeli w skali 1:43, ale wielbiciele ekstremalnych tras już teraz obiecują sobie wiele po pierwszym aucie SUV czeskiego producenta.

Produkcja modelu Yeti znajduje się obecnie w fazie przygotowawczej, jednak miłośnicy mocnych wrażeń skracają czas oczekiwania na przyszłoroczny debiut SUV-a Škody. Skoro mityczny Yeti mieszka w Himalajach, nic dziwnego, że alpinista Jiří Mulač powędrował w te okolice z koncepcyjnymi modelami tego samochodu. Przygotował tam sesję zdjęciową Škody Yeti z monumentalnym Mount Everestem w tle, budując klimat wielkiej przygody wiążącej się z tym modelem.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Yeti: konstrukcja wszechstronna

Autorem pomysłu wyprawy w Himalaje był Vratislav Šálený z firmy Sobriety, która dla Škoda Auto świadczy wysoce specjalistyczne usługi w zakresie obliczeń aerodynamicznych i termicznych. Jego hobby to wspinaczka sportowa, więc gdy dwóch znajomych miłośników tego sportu poprosiło go o pomoc w przygotowaniach do ekspedycji na najwyższy szczyt świata, chętnie przystał na propozycję. Mirek Hrad oraz Jirka Mulač, którzy przygotowywali się do zdobycia dwóch himalajskich ośmiotysięczników podczas jednej wyprawy, spakowali wraz ze sprzętem cztery modele Škody Yeti. Zdjęcia wykonane przez nich na stokach Mount Everest stały się później oryginalnym upominkiem od Sobriety dla kolegów z Działu Rozwoju Technicznego Škoda Auto. - Znany słowacki alpinista Zoltán Demján powiedział kiedyś, że ośmiotysięczniki to zadziwiające katedry, do których człowiek powinien wkraczać z pokorą i chęcią poznania – powiedział Vratislav Šálený. - Naszą zadziwiającą katedrę stanowi wirtualny świat matematyki, fizyki i symulacji komputerowych, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie przedstawić w formie modelu skutki huraganu wiejącego z prędkością 100 kilometrów na godzinę na każdym centymetrze kwadratowym powierzchni. Mirek Hrad i Jirka Mulač mają odwagę zmierzyć się z tymi siłami, co jest naszą wspólną cechą – dodał Šálený.

Zobacz też: Odświeżona rodzina Seata

Cztery modele Škody Yeti, które zawędrowały wraz z czeskimi alpinistami w niedostępne ostępy dachu świata znajdują się obecnie na wystawie w pomieszczeniach zajmowanych przez Dział Rozwoju Technicznego w Mladá Boleslav.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA