Koniec kredytów samochodowych. Rusza leasing konsumencki
REKLAMA
REKLAMA
W firmie VB Leasing rata wyniesie 821 złotych, podczas gdy w bankach można znaleźć oferty z ratą trochę niższą niż 800 złotych.
REKLAMA
REKLAMA
Z drugiej strony, żeby wziąć kredyt trzeba zaakceptować kilka warunków, jak również spełnić wymogi przedstawione przez bank. Marcin Cieszyński, analityk Total Money, wskazuje, że koszt kredytu podnosi prowizja w wysokości od 2 do nawet 5 proc. pożyczonej kwoty. Jeszcze istotniejszym problemem dla Polaków jest posiadanie zdolności kredytowej przy coraz bardziej rygorystycznych rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego. Od firm leasingowych nie jest wymagane spełnienie powyższych warunków, więc mogą one obsługiwać także tych klientów, którzy nie mogliby wziąć pożyczki w banku.
Co więcej? Firmy leasingowe oferują opcje dodatkowe do umów. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej zapewniają serwis auta klienta i samochód zastępczy. Tańsze może być także ubezpieczenie, ponieważ firma leasingowa, która ma dużą flotę aut, jest w stanie uzyskać lepsze warunki niż pojedynczy klient. Klient może również nabyć auto w niższej cenie, gdyż u niektórych dilerów leasingodawcy mają zniżki dochodzące do 20 procent.
– Leasing konsumencki dopiero startuje, ale jestem przekonany, że ma szansę się rozwijać – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu. W tym momencie oferty leasingu samochodów przygotowały firmy Masterlease i VB Leasing. W lipcu z leasingiem konsumenckim ruszy największy gracz na rynku – Europejski Fundusz Leasingowy. Konkurenci zapowiadają, że po wakacjach wyjdą z nowymi atrakcyjnymi ofertami.
Zobacz również: Znamy najlepszego dealera 2011 roku
REKLAMA
Leasing konsumencki zaczął niepokoić banki, które obawiają się spadku liczby udzielanych kredytów samochodowych. Dobrym tego przykładem jest Toyota Bank, który w lipcu wprowadził tani kredyt. Dzięki niemu nabywca ma dwie opcje do wyboru: możliwość zapłacenia 20-proc. wartości samochodu na koniec umowy, albo oddania firmie auta. – To może być ciekawa alternatywa dla leasingu konsumenckiego – przyznaje Bogdan Grzybowski, dyrektor sprzedaży w Toyota Banku. Jak pokazują statystyki, obawy banków nie są bezpodstawne, ponieważ w niektórych krajach zachodniej Europy osoby prywatne leasingują nawet 30 proc. aut..
– Wprowadzamy nowy produktu leasingowy na samochody osobowe. Staraliśmy się przygotować optymalną pod względem cenowym i proceduralnym ofertę dla osób indywidualnych – mówi Marek Mirecki, dyrektor departamentu pojazdów w VB Leasing Polska.
Dodaje, że odświeżony produkt pojawi się w sieci VB Leasing oraz u współpracujących z firmą dilerów. – Dilerzy będą mogli odkupić auto po zakończeniu umowy od klientów, jeśli nie będą oni tym zainteresowani. Dzięki temu będą mieli możliwość pozyskania sprawdzonych używanych aut i ich ponownej sprzedaży – podkreśla Marek Mirecki.
Do firm Masterlease i VB Leasing chce również dołączyć Europejski Fundusz Leasingowy ze swoją ofertą leasingu konsumenckiego. Według Radosława Woźniaka, wiceprezesa EFL, ma się to stać jeszcze w lipcu. Natomiast wicelider rynku Raiffeisen-Leasing Polska ma ruszyć ze swoją ofertą po wakacjach.
Reszta firm na razie się wstrzymała. Ich przedstawiciele uważają, że znowelizowane przepisy nie spowodują, że Polacy zaczną masowo korzystać z leasingu. – Nie spodziewamy się, by wprowadzone regulacje prawne od razu stworzyły nowy segment rynku leasingowego o istotnym znaczeniu – twierdzi Daniel Mrozek z BZ WBK Leasing. Według niego pomoże w tym dopiero wejście w grudniu ustawy o kredycie konsumenckim, która m.in. uporządkuje relacje między różnymi formami finansowania inwestycji konsumentów.
Zobacz również:Znamy najlepszego dealera 2011 roku
Nie bez znaczenia będzie także bariera mentalna. – Polacy dopiero uczą się tego, że można korzystać z auta nie będąc jego właścicielem – mówi Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy w Masterlease. Jego firma wyleasingowała osobom fizycznym w 2010 r. 110 pojazdów, a w roku bieżącym 40. To jedynie 1,5 proc. wszystkich dostarczonych klientom przez Masterlease aut.
Źródło: Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.