REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec kredytów samochodowych. Rusza leasing konsumencki

Polacy dopiero uczą się tego, że można korzystać z auta nie będąc jego właścicielem
Polacy dopiero uczą się tego, że można korzystać z auta nie będąc jego właścicielem

REKLAMA

REKLAMA

Oferta firm leasingowych dla klientów indywidualnych może wydawać się nieatrakcyjna. Przy zakupie samochodu za 50 tysięcy złotych, na który klient wpłaci gotówką 10 tysięcy i podpisze umowę na pięć lat, rata leasingowa będzie nieco wyższa od raty kredytu bankowego.

W firmie VB Leasing rata wyniesie 821 złotych, podczas gdy w bankach można znaleźć oferty z ratą trochę niższą niż 800 złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Z drugiej strony, żeby wziąć kredyt trzeba zaakceptować kilka warunków, jak również spełnić wymogi przedstawione przez bank. Marcin Cieszyński, analityk Total Money, wskazuje, że koszt kredytu podnosi prowizja w wysokości od 2 do nawet 5 proc. pożyczonej kwoty. Jeszcze istotniejszym problemem dla Polaków jest posiadanie zdolności kredytowej przy coraz bardziej rygorystycznych rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego. Od firm leasingowych nie jest wymagane spełnienie powyższych warunków, więc mogą one obsługiwać także tych klientów, którzy nie mogliby wziąć pożyczki w banku.

Co więcej? Firmy leasingowe oferują opcje dodatkowe do umów. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej zapewniają serwis auta klienta i samochód zastępczy. Tańsze może być także ubezpieczenie, ponieważ firma leasingowa, która ma dużą flotę aut, jest w stanie uzyskać lepsze warunki niż pojedynczy klient. Klient może również nabyć auto w niższej cenie, gdyż u niektórych dilerów leasingodawcy mają zniżki dochodzące do 20 procent.

– Leasing konsumencki dopiero startuje, ale jestem przekonany, że ma szansę się rozwijać – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu. W tym momencie oferty leasingu samochodów przygotowały firmy Masterlease i VB Leasing. W lipcu z leasingiem konsumenckim ruszy największy gracz na rynku – Europejski Fundusz Leasingowy. Konkurenci zapowiadają, że po wakacjach wyjdą z nowymi atrakcyjnymi ofertami.

Zobacz również: Znamy najlepszego dealera 2011 roku

REKLAMA

Leasing konsumencki zaczął niepokoić banki, które obawiają się spadku liczby udzielanych kredytów samochodowych. Dobrym tego przykładem jest Toyota Bank, który w lipcu wprowadził tani kredyt. Dzięki niemu nabywca ma dwie opcje do wyboru: możliwość zapłacenia 20-proc. wartości samochodu na koniec umowy, albo oddania firmie auta. – To może być ciekawa alternatywa dla leasingu konsumenckiego – przyznaje Bogdan Grzybowski, dyrektor sprzedaży w Toyota Banku. Jak pokazują statystyki, obawy banków nie są bezpodstawne, ponieważ w niektórych krajach zachodniej Europy osoby prywatne leasingują nawet 30 proc. aut..

– Wprowadzamy nowy produktu leasingowy na samochody osobowe. Staraliśmy się przygotować optymalną pod względem cenowym i proceduralnym ofertę dla osób indywidualnych – mówi Marek Mirecki, dyrektor departamentu pojazdów w VB Leasing Polska.

Dodaje, że odświeżony produkt pojawi się w sieci VB Leasing oraz u współpracujących z firmą dilerów. – Dilerzy będą mogli odkupić auto po zakończeniu umowy od klientów, jeśli nie będą oni tym zainteresowani. Dzięki temu będą mieli możliwość pozyskania sprawdzonych używanych aut i ich ponownej sprzedaży – podkreśla Marek Mirecki.

Do firm Masterlease i VB Leasing chce również dołączyć Europejski Fundusz Leasingowy ze swoją ofertą leasingu konsumenckiego. Według Radosława Woźniaka, wiceprezesa EFL, ma się to stać jeszcze w lipcu. Natomiast wicelider rynku Raiffeisen-Leasing Polska ma ruszyć ze swoją ofertą po wakacjach.

Reszta firm na razie się wstrzymała. Ich przedstawiciele uważają, że znowelizowane przepisy nie spowodują, że Polacy zaczną masowo korzystać z leasingu. – Nie spodziewamy się, by wprowadzone regulacje prawne od razu stworzyły nowy segment rynku leasingowego o istotnym znaczeniu – twierdzi Daniel Mrozek z BZ WBK Leasing. Według niego pomoże w tym dopiero wejście w grudniu ustawy o kredycie konsumenckim, która m.in. uporządkuje relacje między różnymi formami finansowania inwestycji konsumentów.

Zobacz również:Znamy najlepszego dealera 2011 roku

Nie bez znaczenia będzie także bariera mentalna. – Polacy dopiero uczą się tego, że można korzystać z auta nie będąc jego właścicielem – mówi Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy w Masterlease. Jego firma wyleasingowała osobom fizycznym w 2010 r. 110 pojazdów, a w roku bieżącym 40. To jedynie 1,5 proc. wszystkich dostarczonych klientom przez Masterlease aut.

Źródło: Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA