REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto lepiej jeździ, a kto powoduje mniej wypadków? Kobiety czy mężczyźni?

Hubert Krawczyk
Kto lepiej jeździ, a kto powoduje mniej wypadków? Kobiety czy mężczyźni? / Fot. Fotolia
Kto lepiej jeździ, a kto powoduje mniej wypadków? Kobiety czy mężczyźni? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Policyjne statystyki jasno określają kto powoduje mniej a kto więcej wypadków. Pod tym względem mężczyźni wypadają gorzej od kobiet.

Statystki jasno wskazują kto powoduje mniej wypadków

Analizując statystyki za rok 2017 i biorąc pod uwagę płeć kierujących, stwierdzić należy, iż sprawcami wypadków najczęściej byli mężczyźni kierujący pojazdami, którzy spowodowali 73,5%, natomiast kobiety spowodowały 22,5% wypadków. Tak duża różnicę można tłumaczyć, tym że kobiety posiadające prawo jazdy stanowiły ok. 40% kierowców na drogach. Dynamika uzyskiwania dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami u kobiet w ostatnich latach jest znacząco wyższa. W 2006 r. liczba wydanych uprawnień kobietom wynosiła 3,9 mln, a w 2015 r. już 8 mln. Analogicznie w tym samym okresie liczba uprawnień wydanych mężczyznom wzrosła z  9 mln do 11,9 mln. Ze statystyk podanych przez policję okazuje się, że tendencja wypadków spowodowanych przez mężczyzn na przełomie 17 lat jest malejąca i spadła o ok. 15 tysięcy, czyli obniżyła się o 40%. W tym samym okresie liczba wypadków powodowana przez kierujące kobiety pozostaje na jednym poziomie i wynosi 6.5 tysiąca rocznie. Warto wspomnieć, że w 2001 roku kobiety powodowały co szósty wypadek, natomiast w 2017 roku już co trzeci był z ich winy. Statystyki pokazują również, że w ogólnej liczbie wypadków spowodowanych przez kobiety, w co 25 wypadku śmierć ponosiła 1 osoba, u mężczyzn statystyki były zdecydowanie wyższe, bo w co 11 wypadku ginęła 1 osoba.

REKLAMA

Jak jeżdżą kobiety a jak mężczyźni?

REKLAMA

Jeśli chodzi o zachowanie na drodze to, mężczyźni za kierownicą bywają zbyt pewni siebie i często przeceniają swoje umiejętności, co skutkuje brawurą, łamaniem przepisów i nagminnym przekraczaniem dozwolonej prędkości. Nierzadkim zjawiskiem jest również agresja. Kobiety natomiast kierują auta bardzo zachowawczo, biorą pod uwagę jakie ryzyko niesie za sobą jazda samochodem, a podróżowanie z innymi osobami na pokładzie przekłada się na wolniejszy i spokojniejszy styl jazdy. Częstym błędem jaki popełniają to zbyt wolna jazda, powolne wykonywanie manewrów, późna sygnalizacja zamiaru zmiany pasa lub kierunku jazdy. Najczęściej do wypadków spowodowanych przez panie dochodzi na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku panów powodem jest nadmierna prędkość.

Na pytanie kto jeździ lepiej kobiety czy mężczyźni nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, umiejętności, odpowiednich nawyków i doświadczenia, czyli godzin spędzonych za „kółkiem”. Podział na płeć, w tym przypadku ma mniejsze znaczenie. Najważniejsze jest to aby bezpieczeństwo na drogach się poprawiało i aby liczba wypadków z roku na rok była jak najniższa.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA