REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plany zagospodarowania przestrzennego kraju: nisko emisyjne miasta z infrastrukturą dla rowerzystów

Śluza rowerow/ Gamma PR/ Kasia Buraczyńska
Śluza rowerow/ Gamma PR/ Kasia Buraczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Według nowelizacji przygotowanej przez MIR zmiany w zasadach tworzenia planów miejscowych mają poprawić infrastrukturę miast oraz wpłynąć na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. W jaki sposób ma do tego dojść i jakie są główne założenia nowelizacji?

Niskoemisyjne miasta przyjazne pieszym i rowerzystom

Określenie zasad efektywnego gospodarowania przestrzenią, w tym zasad miasta zwartego, niskoemisyjnego, przyjaznego pieszym i rowerzystom - to cel projektowanej przez MIR nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Cele projektowanej nowelizacji MIR przedstawił w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Resort poinformował też, że propozycje mają być zgodne rządową Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Jednym ze wskazanych kierunków działań Koncepcji jest przeciwdziałanie chaotycznemu rozlewaniu się miast, a także podnoszenie jakości planowania przestrzennego. Ten strategiczny dokument rządu został przyjęty przez Sejm w połowie 2012 r.

MIR chce, by nowa regulacja pozwoliła na inwestowanie na terenach już przygotowanych do zabudowy i wyposażonych w infrastrukturę. Chodzi o to, by gminy obowiązkowo wyposażały tereny przeznaczane m.in. pod budownictwo mieszkaniowe w niezbędną infrastrukturę techniczną, czyli w wodociągi czy gazociągi. Jeżeli zatem gmina uchwali plan miejscowy pod nową zabudowę, będzie musiała zapewnić jej podstawową infrastrukturę.

Nowe zasady tworzenia planów miejscowych

Dlatego m.in. nowelizacja ma wprowadzić zmiany dotyczące uchwalania planów miejscowych i wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a także doprecyzować katalog zasad planowania przestrzennego zgodnie z wymaganiami ładu przestrzennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MIR przewiduje też wzmocnienie kontroli społecznej w procesie sporządzania aktów planistycznych, m.in. poprzez wprowadzenie etapu wstępnej dyskusji społecznej nad planowanymi kierunkami zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Chce wzmocnić rolę studium, a także powiązać politykę przestrzenną gminy z jej realnymi potrzebami i możliwościami. Gminy będą miały wymóg opierania takiej polityki na prognozach demograficznych, szacowanej "chłonności terenów" już przeznaczonych pod zabudowę, a tylko w części zabudowanych, a także na ocenie możliwości zrealizowania planów infrastrukturalnych. Resort chce też stworzyć podstawy prawne do tego, by plany przestrzenne gmin nie powstawały w oderwaniu od ich przychodów i kosztów.

Nowelizacja ma również określić ramy dla realizowania w Polsce działań w zakresie unijnej dyrektywy INSPIRE (Infrastruktura Informacji Przestrzennej w Europie), które będą dotyczyć obszaru planowania przestrzennego.

Odpowiedzialny za ten projekt wiceszef MIR Paweł Orłowski już w połowie zeszłego roku podkreślał w rozmowie z PAP, że obecne przepisy ws. planowania i zagospodarowania przestrzennego wymagają pilnych zmian. "Dzisiaj decyzje o warunkach zabudowy w znacznym stopniu wpływają na chaos w przestrzeni i rozlewanie się miast" - mówił wtedy.

REKLAMA

Nad księgą planistyczną Kodeksu Budowlanego nadal pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego (która już przygotowała księgę budowlaną Kodeksu). Resort chce jednak znowelizować ustawę, bo - jak ocenia - vacatio legis niektórych rozwiązań kodeksowych, które będą w przyszłości regulować planowanie przestrzenne, może wynosić nawet kilka lat.

Według Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, rdzeniem krajowego systemu gospodarczego Polski, ale też ważnym elementem systemu europejskiego, stanie się współzależny, otwarty układ tzw. obszarów funkcjonalnych najważniejszych polskich miast. Jednocześnie na rozwoju największych miast mają skorzystać mniejsze ośrodki i obszary wiejskie. Koncepcja zakłada rozbudowę infrastruktury transportowej (autostrad, dróg ekspresowych i kolei) oraz telekomunikacyjnej (przede wszystkim internetu szerokopasmowego), a także zapewnienie dostępu do usług publicznych wysokiej jakości.

Źródło: materiały prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA