Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych
REKLAMA
REKLAMA
- Dostępność ładowarek ma kluczowe znaczenie w przekonywaniu pracowników do korzystania z aut elektrycznych
- Punkty ładowania aut elektrycznych na parkingu firmy: jakie dają korzyści
- Elektryczny samochód firmowy, publiczna stacja ładowania: kiedy takie rozwiązanie ma sens
Natomiast publiczna infrastruktura jest rozwiązaniem na szybki pobór prądu w delegacjach i podróżach służbowych. Istotą jest tu czynnik ekonomiczny.
REKLAMA
Dostępność ładowarek ma kluczowe znaczenie w przekonywaniu pracowników do korzystania z aut elektrycznych
REKLAMA
Jak wyjaśnia Jacek Sosnowski, Retail & New Business Manager w Hertz Polska, doświadczenie firmy, w której pracuje, jako firmy pomagającej przedsiębiorstwom podołać wyzwaniom elektryfikacji flot poprzez umożliwianie testowania aut elektrycznych, wyraźnie wskazuje, że dostępność ładowarek w miejscu pracy jest koniecznością.
Jeśli firma planuje wdrażanie samochodów na prąd, powinna wziąć pod uwagę zakup własnych punktów ładowania, zwłaszcza przy dużych flotach – mówi Jacek Sosnowski.
– Na tym etapie rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce jest to kluczowe dla przekonania pracowników do elektryków, a także dla efektywności pracy użytkowników samochodów służbowych, a co za tym idzie, dla powodzenia wdrażania elektromobilności do firm – dodaje.
Dlaczego?
– Nie należy oczekiwać od pracownika, żeby poświęcał swój czas pracy na szukanie wolnej stacji ładowania, a następnie na samo ładowanie, bo jest to niewydajne dla biznesu. Nie można też oczekiwać, że będzie to robił w swoim czasie prywatnym. Firmowe ładowarki rozwiązują ten problem, zapewniając łatwość ładowania i stałą dostępność – wyjaśnia Jacek Sosnowski.
Punkty ładowania aut elektrycznych na parkingu firmy: jakie dają korzyści
REKLAMA
Punkty ładowania dostępne na parkingu firmy umożliwiają uzupełnienie baterii samochodu w czasie pracy pracownika, nietrudno też zorganizować grafik korzystania z ładowarek, tym bardziej, że dla zwykłych, miejskich przejazdów wystarczy 50% baterii oraz jedno- lub dwukrotne podładowanie w tygodniu.
Co warte podkreślenia, dla przedsiębiorcy własne ładowarki to też bardzo duże oszczędności na cenie prądu, która jest aż kilkukrotnie niższa niż w publicznych stacjach.
Istotną kwestią dla firmy jest wybór ładowarki odpowiadającej jej potrzebom – na rynku jest ich pełen wachlarz: od tańszych, ale wolniej ładujących, do superszybkich i superdrogich.ak doradza ekspert, z analiz Hertz wynika, że pod siedzibą firmy, gdzie auta stoją kilka godzin i czasu na ładowanie jest dużo, nie ma potrzeby montować bardzo szybkich ładowarek, w zupełności sprawdzają się te wolniejsze.
– Przyzwoita dwupunktowa ładowarka, zaspokajająca standardowe potrzeby biura, np. o szybkości ładowania do 22 kW/h, to koszt około 15 tysięcy złotych. Wówczas już dwie godziny ładowania zapewnią odpowiedni stan baterii do bezstresowej jazdy – wyjaśnia Jacek Sosnowski.
– I taka jest rola punktów ładowania na firmowych parkingach: są one niezbędne do bieżącej, codziennej obsługi samochodów służbowych, ale nie wymagają dużej szybkości ładowań – dodaje ekspert.
Elektryczny samochód firmowy, publiczna stacja ładowania: kiedy takie rozwiązanie ma sens
Rolą publicznych stacji ładowania, wyposażonych często w bardzo szybkie ładowarki, których ceny mogą dochodzić do 150 tysięcy złotych, co nie jest już w zasięgu każdej firmy, jest ładowanie samochodów będących w trasie, np. w delegacji służbowej, gdzie szybkość tej usługi to podstawa.
– Cena za pobrany kilowat na publicznych stacjach ładowania jest dużo wyższa. Ale dzięki tego typu ładowarkom na długich trasach rzędu 500 km wystarcza dwukrotne, półgodzinne ładowanie. Z przeprowadzonego przez Hertz Polska ogólnopolskiego badania podejścia do elektromobilności wynika, że taki czas ładowania jest akceptowalny dla polskich kierowców – uzupełnia Jacek Sosnowski.
Warto dodać, że do skutecznego korzystania z publicznych ładowarek niezbędne są aplikacje, które w szczegółach planują całą trasę, z uwzględnieniem miejsc i długości ładowania tak, by bezproblemowo dojechać do celu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.