REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zelektryfikowane auta za chwilę wyprzedzą diesla

Zelektryfikowane auta za chwilę wyprzedzą diesla
Zelektryfikowane auta za chwilę wyprzedzą diesla
Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Zaostrzone normy emisji dwutlenku węgla i epidemia koronawirusa zmieniły upodobania kierowców. W czerwcu udział diesla w sprzedaży nowych aut w Europie spadł do zaledwie 28 proc. Tymczasem elektryki, plug-iny i hybrydy mają już 16 proc. rynku.

Po fatalnym kwietniu i maju, kiedy spadki sprzedaży samochodów osobowych na wielu rynkach wynosiły 50-70 proc., czerwiec przyniósł odbicie i nadzieję, że kolejne miesiące będą jeszcze lepsze. W krajach UE27 sprzedało się już „tylko” o 24 proc. mniej aut niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Jest jednak segment, który nie tylko nie odczuł spadków, a wręcz zanotował duże wzrosty. Pomimo kryzysu, świetnie sprzedają się auta z alternatywnymi napędami – głównie elektryki i hybrydy.

REKLAMA

Z danych firmy analitycznej JATO wynika, że w czerwcu na drogi Unii wyjechało 183,3 tys. zelektryfikowanych samochodów – aż o 65 proc. więcej niż rok wcześniej! W tym samym czasie sprzedaż klasycznych benzyniaków skurczyła się o 32, a diesli o 31 proc. Jeszcze lepiej zmiany, do jakich dochodzi na rynku, obrazują statystyki pokazujące udział poszczególnych napędów w całym rynku:

Rejestracje nowych aut

Materiały prasowe

REKLAMA

Jak widać, udział diesla spadł już do poziomu 28 proc. (jeszcze 6 lat temu miał ponad 50 proc. rynku), podczas gdy napędy alternatywne mają już 16 proc. motoryzacyjnego tortu. Tylko w ciągu roku ich udział wzrósł o 9 pkt. proc. Na jedno auto zelektryfikowane przypada już tylko 1,7 diesla. Jeszcze dekadę temu proporcja ta wynosiła 1:50.

Zdaniem ekspertów, te przemiany na rynku są efektem dwóch rzeczy. Pierwsza to nowe unijne regulacje dotyczące emisji CO2 – od 1 stycznia limit wynosi 95 g/km. W ślad za nimi wiele krajów wprowadziło opodatkowanie aut zależne od tego, ile dwutlenku węgla produkuje dany model. Część rządów zdecydowała się również dopłacać do zakupu aut o zerowej lub bardzo niskiej emisji.

Nie bez znaczenia jest jednak także wybuch epidemii, która sprawiła, że bardziej zaczęliśmy cenić i szanować swoje zdrowie. Objawia się to także w zakupach motoryzacyjnych. Np. wybieramy hybrydy, których spaliny nie zawierają szkodliwych związków, jak np. tlenki azotu i emitują 20-30 proc. mniej dwutlenku węgla niż auta spalinowe. Co więcej, przez 60-70 proc. czasu jeżdżą po mieście tylko na elektryce. Suma summarum – są znacznie „zdrowsze” niż np. diesle.

REKLAMA

Marki, które odpowiednio wcześniej zaczęły inwestować w napędy alternatywne zdecydowanie lepiej poradziły sobie z kryzysem. Toyota (lider w produkcji hybryd) w pierwszym półroczu sprzedała o 27,5 proc. aut mniej niż przed rokiem, podczas gdy średnia dla całego rynku to -38,1 proc. A np. PSA, Renault czy Ford zjechały w dół o 40-45 proc.

Jeszcze ciekawiej przedstawia się sytuacja w segmencie premium. Lexus, który każdy swój model oferuje w wersji hybrydowej, w czerwcu sprzedał już tylko o 4,6 proc. mniej aut niż rok wcześniej, podczas gdy BMW spadło o 19,4 proc., a Audi o 23,7 proc.

Najlepiej sprzedające się samochody w Europie

Materiały prasowe

Dobrze poradziło sobie również Volvo, które urosło o 1,6 proc. To dzięki temu, że ma w ofercie modele PHEV popularne w krajach takich, jak np. Szwecja czy Holandia, które dopłacają do zakupu aut z alternatywnymi napędami i większość prądu produkują z OZE (u nas dopłat nie ma, a prąd jest z węgla).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA