REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powstaje auto hybrydowe? Nowe BMW i8

Subskrybuj nas na Youtube
BMW i8
BMW i8
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda cykl produkcyjny nowego BMW i8? Czym różni się od tego przeznaczonego dla klasycznych aut spalinowych?

BMW i8 - produkcja

Proces produkcji samochodów serii BMW i cechuje się innowacyjnymi technologiami wytwórczymi oraz stosowaniem nowych materiałów. To łańcuch wartościujący, całkowicie identyfikowalny z kryteriami zrównoważonego rozwoju. Poczynając od wydobycia i wytwarzania surowców, poprzez funkcjonalność pojazdów oszczędzających energię, po recykling na końcu łańcucha, wybrany sposób podejścia do procesu w zdecydowany sposób przyczynia się do pozytywnej oceny, jaką zyskuje za całość swego cyklu życia technicznego sportowe auto hybrydowe plug in – BMW i8. Zarówno podczas projektowania, jak i w produkcji BMW i8 najważniejszym czynnikiem było ogromne doświadczenie technologiczne BMW Group.

REKLAMA

BMW i8 - włókno węglowe

Globalna pozycja lidera BMW Group w dziedzinie inżynierii motoryzacyjnej przejawia się m.in. w przemysłowym wytwarzaniu składników z włókien węglowych oraz z plastiku wzmacnianego karbonem (CFRP). Także i projektowanie, i produkcja zarówno silnika spalinowego, jak i jednostki elektrycznej do tego hybrydowego samochodu sportowego odbywa się całkowicie w ramach BMW Group.

Zobacz też: Ekologiczne auto, ekologiczna fabryka - rusza produkcja BMW i3

BMW i8 - modułowa koncepcja pojazdu

REKLAMA

Innowacyjna architektura BMW i8 opiera się na dwóch elementach: module Life, klatki pasażerskiej wykonanej z CFRP oraz aluminiowy moduł Drive, który obejmuje kompletny układ napędowy oraz technologie zawieszeniowe. Koncepcja LifeDrive oraz zastosowanie CFRP pozwala na skrócenie czasu produkcji o połowę w porównaniu z wymaganiami wytwórczymi dla auta montowanego na konwencjonalnej linii produkcyjnej. Proces ten wymaga mniej inwestycji, bo znika kwestia wysokich kosztów związanych z prasami tłoczącymi nadwozie oraz lakiernią, a moduły Life i Drive mogą być wytwarzane obok siebie.

Sieć wytwórcza modeli BMW i składa się z fabryki w Moses Lake, Washington, gdzie wytwarzane są włókna węglowe, oraz fabryki w Wackersdorf, gdzie włókna węglowe przetwarzane są na karbonowe laminaty. Obie te fabryki są zarządzane przez SGL Automotive Carbon Fibers (ACF), spółkę joint venture BMW Group i SGL Group. Oprócz nich w sieci są własne fabryki BMW Group w Dingolfing, Landshut i Lipsku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: materiały prasowe BMW

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA