REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Subskrybuj nas na Youtube
Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku. fot. Fotolia
Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna przypomina podróżującym, by pilnowali swoich bagaży. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostawiony na lotnisku bez opieki bagaż może być przyczyną kłopotów jego właściciela.

Zaczyna się okres urlopowy, wielu Polaków zdecyduje się na zagraniczne podróże. Straż Graniczna apeluje, by na lotnisku zadbać o swój bagaż. Pozostawiona walizka może być powodem opóźnień w ruchu lotniczym, można też dostać mandat za jej niedopilnowanie na lotnisku.

REKLAMA

Zobacz też: Większe uprawnienia dla celników?

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

REKLAMA

Tylko w ubiegłym roku pirotechnicy Straży Granicznej, właśnie z powodu pozostawionych bagaży, interweniowali na lotniskach ponad pół tysiąca razy. Każda taka walizka musi bowiem zostać dokładnie sprawdzona; właścicielom grozi mandat w wysokości 500 zł, pozostali podróżni – z powodu czyjejś lekkomyślności - muszą się liczyć z opóźnieniami w pracy portu.

„Najwięcej, bo aż 167 takich akcji, zdarzyło się w ubiegłym roku w okresie wakacji, czyli od początku lipca do końca września. Oznacza to, że w letnim kwartale codziennie przynajmniej raz, na którymś z polskich lotnisk, ktoś zostawiał swój bagaż” – powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego SG star. chor. Agnieszka Golias.

Zobacz też: Bagażniki rowerowe na hak w końcu legalne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki na lotnisku

REKLAMA

Co to oznacza w praktyce? Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. „W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne. Następnie nasi pirotechnicy sprawdzają bagaż przy pomocy specjalistycznego sprzętu i psa służbowego szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych” – wyjaśnia Golias.

Jeśli strażnicy nie są całkowicie pewni, że bagaż nie stanowi zagrożenia, „neutralizują go" za pomocą tzw. działka wodnego. Jego użycie wiąże się ze zniszczeniem walizki, wraz z jej zawartością. „Tego typu akcja wiążą się też z poważnymi utrudnieniami, z opóźnieniami w przylotach i odlotach samolotów” – zaznaczyła Golias.

Zobacz też: Rząd wydał ponad 300 mln zł na źle działający CEPiK

Bagaże pozostawiane są – jak przyznała – głównie w wyniku roztargnienia i bezmyślności podróżnych. „Zdarza się, że zostawiają walizki bez opieki i idą na zakupy, do toalety, zapalić papierosa. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty albo wprost przeciwnie – pozostawiona walizka jest pusta, bo się uszkodziła, a rzeczy zostały przepakowane do innej torby” – dodała rzeczniczka.

Dlatego strażnicy graniczni apelują, by także w takich sytuacjach, gdy walizka jest uszkodzona, nie zostawiać jej w dowolnym miejscu, ale szeroko otwartą - przy najbliższym koszu na śmieci. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

REKLAMA

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA