REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku. fot. Fotolia
Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna przypomina podróżującym, by pilnowali swoich bagaży. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostawiony na lotnisku bez opieki bagaż może być przyczyną kłopotów jego właściciela.

Zaczyna się okres urlopowy, wielu Polaków zdecyduje się na zagraniczne podróże. Straż Graniczna apeluje, by na lotnisku zadbać o swój bagaż. Pozostawiona walizka może być powodem opóźnień w ruchu lotniczym, można też dostać mandat za jej niedopilnowanie na lotnisku.

REKLAMA

Zobacz też: Większe uprawnienia dla celników?

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

REKLAMA

Tylko w ubiegłym roku pirotechnicy Straży Granicznej, właśnie z powodu pozostawionych bagaży, interweniowali na lotniskach ponad pół tysiąca razy. Każda taka walizka musi bowiem zostać dokładnie sprawdzona; właścicielom grozi mandat w wysokości 500 zł, pozostali podróżni – z powodu czyjejś lekkomyślności - muszą się liczyć z opóźnieniami w pracy portu.

„Najwięcej, bo aż 167 takich akcji, zdarzyło się w ubiegłym roku w okresie wakacji, czyli od początku lipca do końca września. Oznacza to, że w letnim kwartale codziennie przynajmniej raz, na którymś z polskich lotnisk, ktoś zostawiał swój bagaż” – powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego SG star. chor. Agnieszka Golias.

Zobacz też: Bagażniki rowerowe na hak w końcu legalne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki na lotnisku

REKLAMA

Co to oznacza w praktyce? Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. „W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne. Następnie nasi pirotechnicy sprawdzają bagaż przy pomocy specjalistycznego sprzętu i psa służbowego szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych” – wyjaśnia Golias.

Jeśli strażnicy nie są całkowicie pewni, że bagaż nie stanowi zagrożenia, „neutralizują go" za pomocą tzw. działka wodnego. Jego użycie wiąże się ze zniszczeniem walizki, wraz z jej zawartością. „Tego typu akcja wiążą się też z poważnymi utrudnieniami, z opóźnieniami w przylotach i odlotach samolotów” – zaznaczyła Golias.

Zobacz też: Rząd wydał ponad 300 mln zł na źle działający CEPiK

Bagaże pozostawiane są – jak przyznała – głównie w wyniku roztargnienia i bezmyślności podróżnych. „Zdarza się, że zostawiają walizki bez opieki i idą na zakupy, do toalety, zapalić papierosa. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty albo wprost przeciwnie – pozostawiona walizka jest pusta, bo się uszkodziła, a rzeczy zostały przepakowane do innej torby” – dodała rzeczniczka.

Dlatego strażnicy graniczni apelują, by także w takich sytuacjach, gdy walizka jest uszkodzona, nie zostawiać jej w dowolnym miejscu, ale szeroko otwartą - przy najbliższym koszu na śmieci. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA