REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczne wypożyczalnie aut w Warszawie w 2015 roku

Smart Car2go
Smart Car2go
Mercedes-Benz

REKLAMA

REKLAMA

Już w 2015 mają pojawić się w Polsce nowe wypożyczalnie samochodów car2go. Będą one miały charakter krótkoterminowy, a auta mają być dostępne na ulicy a nie w specjalnych bazach.

Tania wypożyczalnia auta w Warszawie?

Firma car2go, największy na świecie operator krótkoterminowych wypożyczalni miejskich samochodów (carsharing) zapowiada, że w lecie przyszłego roku powinna rozpocząć działalność w Polsce. Operator chce zacząć od Warszawy, trwają też rozmowy w innymi miastami.

REKLAMA

„Prowadzone są rozmowy z różnymi miastami w Polsce i w innych krajach regionu, jak np. Czechy i Węgry. Rozpoczęcie działalności w Warszawie uzależnione jest od wyników przetargów, ale mam nadzieje, że w stolicy będziemy mogli wystartować późnym latem 2015 r.” - poinformował PAP w czwartek Wojtek Dzięgielewski, manager ds. rozwoju biznesu car2go Europe GmbH.

Według przedstawionych przez niego planów na początek w stolicy pojawiłoby się 350 samochodów na wynajem marki Smart w wersji dwuosobowej, napędzanych silnikami spalinowymi. Dostępne one byłyby wprost z ulicy bez stałych stacji bazowych (system free floating).

Jak dodał Dzięgielewski, firma prowadzi rozmowy także z innymi polskimi miastami, m.in. z Wrocławiem i Łodzią.

Firma car2go to największy na świecie operator krótkoterminowych wypożyczalni miejskich samochodów. Należy do niemieckiego koncernu Daimler AG, producenta samochodów Mercedes-Benz i Smart. System obecnie funkcjonuje w 30 miastach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do tej pory z usługi, która działa od 2009 r. skorzystało na całym świecie ponad 1 mln osób. Do ich dyspozycji jest 12,5 tysięcy dwumiejscowych smartów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Krótkoterminowy wynajem samochodów - kiedy pojawi się w Polsce?

REKLAMA

Wypożyczalnia niewielkich aut działa podobnie do znanych w naszym kraju miejskich wypożyczalni rowerów. Wystarczy zarejestrować się w programie, za pomocą specjalnej aplikacji zlokalizować najbliższy samochód i otworzyć go przy użyciu otrzymanej wcześniej karty. Później można zostawić pojazd niemal w dowolnym miejscu. Opłata za wynajem naliczana jest minutowo. Na razie nie są znane ceny usługi car2go na polskim rynku. W europejskich miastach wynosi ona około 30 eurocentów za minutę i 14,9 euro za godzinę użytkowania.

Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował PAP, że jest duże zainteresowanie uruchomieniem usługi carsharingu w stolicy - w ciągu roku odnotowano kilkanaście zapytań ze strony firm zainteresowanych tą usługą.

„Zainteresowanie wdrożeniem usług w Warszawie wykazało kilkanaście firm, w związku z tym trwają uzgodnienia zmierzające do wyłonienia jednego lub więcej operatorów w sposób transparentny” - zaznaczył.

Według niego obecnie trwają uzgodnienia zmierzające do ustalenia kryteriów i przygotowania niezbędnych procedur. W pierwszym kwartale przyszłego roku nastąpi ogłoszenie postępowania, by usługi mogły ruszyć jeszcze w tym samym roku.

REKLAMA

Jak podkreślił rzecznik ZTK, większość rozwiniętych miast na świecie zauważyło, że dostępność usług carsharingu powiększa możliwość alternatywnych dla własnego samochodu sposobów poruszania się po mieście (obok komunikacji miejskiej, rowerów i taksówek) i przyczynia się do zmniejszenia ogólnego wskaźnika motoryzacji, czyli ilości samochodów w stosunku do liczby mieszkańców. Miasta zatem na rozmaite sposoby zachęcają do korzystania z carsharingu i wspierają operatorów, którzy spełniają kryteria przez nie ustanowione.

W ocenie przedstawiciela ZTK pojazdy działające w tym systemie, jeśli mają spełnić swoje podstawowe zadanie, czyli skłonić mieszkańców do zamiany prywatnych samochodów na współdzielone, nie mogą znacznie odbiegać od samochodów, do których kierowcy się zdążyli przyzwyczaić. Dlatego raczej powinny to być auta spalinowe, a nie elektryczne.

Źródło: materiały prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

REKLAMA

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA