Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?
- Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku?
- Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku?
- Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?
- Zapinanie pasów bezpieczeństwa w busie, autokarze
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w pojazdach są precyzyjnie określone w ustawie z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Warto znać wyjątki oraz obowiązki, które mogą dotyczyć każdego z nas – kierowców i pasażerów, także tych najmłodszych.
REKLAMA
Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, dopasowanym do jego wagi i wzrostu oraz zgodnym z wymaganiami technicznymi UE lub regulaminami EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły:
- Dziecko, które ma co najmniej 135 cm wzrostu, może być przewożone na tylnym siedzeniu z samym pasem bezpieczeństwa, jeżeli ze względu na gabaryty dziecka nie da się dobrać odpowiedniego fotelika.
- Trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przypięte samym pasem, jeśli dwoje pozostałych dzieci jest już przewożonych w fotelikach na tylnych siedzeniach i nie ma fizycznej możliwości zamontowania trzeciego urządzenia.
Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku?
Zgodnie z art. 39 ust. 4, obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy:
- przejazdów taksówką,
- karetek i pojazdów służb ratunkowych,
- pojazdów Policji, Straży Granicznej oraz straży gminnej (miejskiej),
- dzieci posiadających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach.
Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?
Choć zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla kierujących i pasażerów samochodów wyposażonych w pasy, w cytowanej już wyżej ustawie wskazano listę wyjątków, w których obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy. Z pasów nie muszą korzystać m.in.:
- osoby z przeciwwskazaniami lekarskimi (potwierdzonymi odpowiednim zaświadczeniem),
- kobiety w widocznej ciąży,
- taksówkarze przewożący pasażerów,
- instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy,
- funkcjonariusze służb, takich jak Policja, ABW, CBA, SOP czy Straż Graniczna – podczas wykonywania obowiązków służbowych lub przewożenia zatrzymanych,
- ratownicy medyczni w trakcie udzielania pomocy,
- konwojenci w czasie transportu wartości pieniężnych,
- osoby chore lub niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim,
- dzieci poniżej 3 lat przewożone pojazdami kategorii M2 i M3 (np. autobusy),
- dzieci przewożone na zasadach przewidzianych w art. w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Zapinanie pasów bezpieczeństwa w busie, autokarze
REKLAMA
W przypadku, gdy autobus lub bus (kategorii M2 i M3) jest wyposażony w pasy, kierowca ma obowiązek poinformować pasażerów o konieczności ich zapięcia – osobiście, przez opiekuna grupy, komunikat audiowizualny lub odpowiedni znak przy siedzeniu.
Zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazdami z kategorii M2 są pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 5 t. Zaś z kategorii M3, pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 5 t.
Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Art. 39. [Korzystanie z pasów bezpieczeństwa]
1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3, 3b i 3c.
2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 380).
2a. Kierujący pojazdem kategorii M2 i M3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z tych pasów podczas jazdy, chyba że zostały one o tym obowiązku poinformowane:
1) przez znajdującą się w pojeździe osobę kierującą przewożoną grupą lub
2) za pomocą urządzenia audiowizualnego, lub
3) za pomocą znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku do dyrektywy Rady z dnia 16 grudnia 1991 r. odnoszącej się do obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojazdach (91/671/EWG) (Dz. Urz. WE L 373 z 31.12.1991, str. 26, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 1, str. 353, z późn. zm.), zwanej dalej "dyrektywą nr 91/671/EWG".
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA