Nowy sposób na uchylenie się od mandatu
REKLAMA
REKLAMA
– Takie przyrządy powinny być legalizowane w miejscach wykonania pomiarów, a nie w siedzibach urzędów dokonujących legalizacji. Dlatego zdjęcia zrobione przez przewoźne fotoradary powinny być podważane przez sądy, a przeciwko używającym je funkcjonariuszom powinny zostać wszczęte postępowania o naruszenie prawa – twierdzi Tadeusz Pepliński, prezes Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji STOP.
REKLAMA
Zobacz też: Międzynarodowa inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa
Po dokładnej analizie przepisów ustawy o miarach i rozporządzenia w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, Stowarzyszenie stwierdza:
Straż gminna, ew. inny podmiot wnioskujący o legalizację przenośnego fotoradaru, powinien przedłożyć go organom, które mają prawo do dokonania legalizacji. W momencie, kiedy przepisy wskazują, że urządzenie musi być zbadane na miejscu jego instalacji lub miejscu użytkowania, trzeba takie miejsce wskazać.
Zobacz też: Ubezpieczenia: zaoszczędzisz przeglądając oferty
REKLAMA
– Przedstawione w załącznikach nr 5 i 7 rozporządzenia wzory świadectw legalizacyjnych przewidują, że urząd miar musi określić w nich dokładnie przedmiot legalizacji wraz z charakterystyką przyrządu, w tym z miejscem zainstalowania lub użytkowania – podkreśla Tadeusz Pepliński. W świadectwach straż gminnych, nie ma określonego miejsca, w którym urządzenia mają być ustawione. Wiadomo zatem, że badanie nie zostało przeprowadzone w miejscu użytkowania fotoradaru.
Legalizacja przyrządu pomiarowego może również stracić ważność. Dzieje się tak gdy fotoradar przestał spełniać wymogi techniczne, zostanie uszkodzony, lub zniszczone zostaną zabezpieczające go plomby. Tak samo, legalizacja traci ważność, gdy urządzenie zostaje przeniesione z miejsca, w którym została (a przynajmniej powinna zostać) przeprowadzona legalizacja urządzenia.
Zobacz też: Volkswagen najbezpieczniejszy według Amerykanów
Główny Urząd Miar nie zgadza się z opinią Stowarzyszenia BiK STOP. Według urzędu, legalizacja urządzenia, nie musi następować w miejscu zainstalowania lub użytkowania urządzenia. Obowiązku takiego nie nakładają bowiem przepisy.
W najbliższym czasie sprawa ma być przekazana do prokuratury.
Więcej o tym można przeczytać tutaj:
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/564643,mandaty_do_podwazenia_prokurator_sprawdzi_legalnosc_fotoradarow.html
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.