REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Na rynku ubezpieczeń panują specyficzne zasady - przy wyliczaniu składek brane są pod uwagę rozmaite czynniki ryzyka, co powoduje że składki znacznie różnią się w zależności od wieku, płci, czy miejsca zamieszkania klienta. Dlatego młodzi kierowcy płacą nawet dwadzieścia razy wyższe OC niż pięćdziesięciolatkowie, gdyż statystycznie powodują więcej wypadków.

REKLAMA

Zobacz też: Jaka kara za brak OC?

REKLAMA

Kobiety według statystyk jeżdżą bezpieczniej i rzadziej łamią przepisy, ich składki OC są więc niższe nawet o 40%. Panie mogą również liczyć na tańsze ubezpieczenie na życie, ponieważ statystycznie żyją dłużej. Zapłacą jednak więcej za ubezpieczenie zdrowotne, jako że częściej od mężczyzn korzystają z usług specjalistów. 

Do tej pory Unia Europejska dopuszczała istnienie kryterium płci, jeśli przedstawiono odpowiednie wyliczenia statystyczne na ten temat. Przepisy dotyczące OC zaskarżyło jednak do Trybunału Sprawiedliwości belgijskie stowarzyszenie konsumentów Test-Achats. Trybunał orzekł jednoznacznie - wyznaczanie składek ze względu na płeć musi zostać zniesione.

Ubezpieczyciele mają czas do 21 grudnia 2012 na wprowadzenie zmian, przeciw którym już teraz protestują. Będą musieli ponieść szereg kosztów, związanych z ponownym wyliczeniem składek, zmianami umów, marketingiem i reklamą. Przewidują wzrost składek w całej UE. Również Polska Izba Ubezpieczeń skrytykowała decyzję Trybunału, jako naruszającą dobro klienta, który powinien mieć możliwość nabycia produktów ubezpieczeniowych dostosowanych do jego potrzeb, przy ryzyku wykalkulowanym w oparciu o niezbędne informacje statystyczne. Według ubezpieczycieli, płeć do takich właśnie informacji należy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nie zarejestrujesz auta z kierownicą po prawej stronie

Decyzja Trybunału położy kres dyskryminacji mężczyzn, pojawiają się jednak wątpliwości, czy dyskryminowane nie będą teraz kobiety, zmuszone płacić więcej, choć powodują mniej wypadków. Powstał także precedens, który może mieć daleko idące konsekwencje, bo jeśli w przyszłości za dyskryminację zostaną uznane także inne czynniki ryzyka, jak np. wiek, naruszony może zostać cały system ubezpieczeń. 

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA