Nissan chce produkować prąd z... bioetanolu. Testy ogniwa na paliwo E100 trwają
REKLAMA
REKLAMA
- Ogniwo na paliwo E100 ma sprawność energetyczną 70 proc.
- Kiedy ogniwo Nissana mogłoby wejść do szerokiego użytkowania?
- Ogniwo paliwowe emituje CO2. Produkcja bioetanolu jednak zeruje emisję
- Z czego produkuje się paliwo E100? Produktem jest sorgo
W 2016 roku Nissan stał się pierwszym producentem samochodów na świecie, który opracował pojazd napędzany stałotlenkowym ogniwem paliwowym (SOFC) na bioetanol. Zdobyte wtedy doświadczenia teraz procentują. Procentują nowym systemem, który Japończycy zaczynają właśnie testować.
REKLAMA
Ogniwo na paliwo E100 ma sprawność energetyczną 70 proc.
REKLAMA
SOFC można z powodzeniem łączyć z reformerami, które działają w wysokich temperaturach i mogą wytwarzać energię elektryczną w reakcji z wodorem uzyskanym w wyniku reformingu różnego rodzaju paliw reagujących z tlenem, w tym etanolu, gazu ziemnego i gazu LP. Wysoka temperatura sprzyja dużej aktywności katalitycznej, dzięki czemu ogniwa SOFC osiągają wysoką sprawność energetyczną – na poziomie 70 proc. – w porównaniu do 60 proc. w przypadku ogniw paliwowych z elektrolitem polimerowym (PEFC).
Rozwój ogniwa opartego na metalu, które jest składnikiem stosu SOFC, pomoże w przyszłości zwiększyć wytrzymałość ogniw. Pozwoli to skrócić czas rozruchu i wyłączenia, a także dostosować pracę do obciążenia i reagować na nagłe wahania zapotrzebowania na moc. Takie rozwiązanie umożliwi efektywne działanie układów SOFC w przyszłości, kiedy, zgodnie z przewidywaniami, będą one wykorzystywały paliwa odnawialne.
Kiedy ogniwo Nissana mogłoby wejść do szerokiego użytkowania?
W zakładach Nissana w Tochigi w Japonii rozpoczęły się testy mające na celu zwiększenie zdolności wytwarzania energii na pełną skalę w 2030 roku. To raz. Dwa pozostaje też kwestia wykorzystania energii produkowanej przez nie. Odbiornikami mogą być m.in. baterie samochodów elektrycznych, ale także instalacje w domach czy firmach. Pole zastosowania instalacji jest naprawdę szerokie.
Ogniwo paliwowe emituje CO2. Produkcja bioetanolu jednak zeruje emisję
Stacjonarny system produkcji energii będzie zasilany bioetanolem produkowanym z sorgo, który został opracowany wspólnie z Binex Inc. Realizacja masowej produkcji paliwa rozpocznie się w 2025 roku. Choć bioetanol z sorgo emituje CO2 podczas produkcji energii w SOFC, gaz ten jest pochłaniany z atmosfery w procesie wzrostu sorgo, co przyczynia się do osiągnięcia neutralności cyklu pod względem emisji dwutlenku węgla. Wzrost emisji CO2 jest skutecznie redukowany do zera.
Z czego produkuje się paliwo E100? Produktem jest sorgo
REKLAMA
Sorgo to jednoroczna roślina zielna z rodziny traw, która charakteryzuje się szybkim wzrostem i umożliwia zbiory po około 3 miesiącach. Odpowiednie warunki uprawy pozwalają na wielokrotne zbiory w ciągu roku. Ze względu na zdolność przystosowania się do zimnych i suchych regionów roślina może być uprawiana w wielu regionach i na różnych glebach.
Łodyga jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji etanolu, a jadalną częścią rośliny jest ziarno. Oznacza to, że produkcja biopaliw nie stanowi konkurencji dla produkcji żywności. Pozostałości łodyg po prasowaniu mogą być również wykorzystywane do produkcji energii z biomasy.
REKLAMA
REKLAMA