Silnik V6, ale na wodór. Motory typu V nie muszą wymierać. Toyota ma pomysł
REKLAMA
REKLAMA
- Na czym polega i co daje zasilanie silnika benzynowego wodorem?
- Wodorowy Hiace ma 163 konie i napęd na tylne koła
Wodór oznacza drogą technologię? Jeżeli wykorzystuje się je do pracy w ogniwie paliwowym, z pewnością może być w tym wiele racji. Toyota ma jednak inny pomysł. Marka pracuje nad adaptacją silników spalinowych do korzystania z wodoru jako paliwa.
REKLAMA
Na czym polega i co daje zasilanie silnika benzynowego wodorem?
REKLAMA
Koncepcja jest dość prosta. Silnik benzynowy należy zmodyfikować i przystosować do zasilania paliwem alternatywnym. Zupełnie tak, jak robi się to w przypadku instalacji LPG. Sprężony wodór jest wtryskiwany bezpośrednio do cylindrów. Tam następuje zapłon mieszanki. Skutek? Emisja CO2 takiego procesu spalania jest praktycznie zerowa. Silnik wytwarza jedynie niewielkie ilości tlenków azotu (NOx). W efekcie bez większych trudności spełnia wymogi normy emisji Euro 6.
Pomysł narodził się w 2017 r. Od 2021 r. jest w fazie intensywnych testów. Idealnym przykładem jest GR Corolla H2 Concept. To model przygotowany do wyścigów, który zamiast benzyny, wytryskuje do cylindrów właśnie wodór. Kolejne koncepty to rajdowy GR Yarisa H2 Concept oraz rodzinna Corollę Cross H2 Concept.
Wodorowy Hiace ma 163 konie i napęd na tylne koła
REKLAMA
Kolejnym krokiem jest nowy koncept opracowany na bazie Toyoty Hiace przez inżynierów marki z Australii. W pierwszej kolejności wymontowali oni silnik benzynowy V6 z Land Cruisera. Następnie zamontowali go w pojeździe dostawczym i dostosowali do zasilania wodorem. Motor oferuje 163 KM mocy i 354 Nm momentu obrotowego. Siła ta jest przenoszona na tylne koła za pośrednictwem dziesięciobiegowej przekładni automatycznej.
Do magazynowania wodoru w Toyocie Hiace Hydrogen – identycznie jak w modelu Mirai – służą trzy zbiorniki umieszczone pod podłogą pojazdu. Zbiorniki jednocześnie nie zabierają przestrzeni wewnątrz auta. Dzięki temu zastosowanie tego napędu nie wpływa w żaden sposób na właściwości przewozowe i transportowe Hiace. Tak przygotowane auto wkrótce wejdzie do testów w normalnym ruchu drogowym. W pilotażowym programie będą uczestniczyć lokalni przedsiębiorcy w okolicach Melbourne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.