REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test hamowania opon stanie się... elektryczny i autonomiczny!

Test hamowania opon stanie się... elektryczny i autonomiczny!
Test hamowania opon stanie się... elektryczny i autonomiczny!
VOLKER WARNING BLUE STUDIOS GM
Continental

REKLAMA

REKLAMA

Test hamowania opon? To jedna z kluczowych prób dla ogumienia. Oto auto, które przeprowadzi go autonomicznie. Poznajcie AVA.

Test hamowania opon i autonomiczny pojazd

O klasie opony świadczy jej przyczepność, ale i utrzymywanie trakcji w czasie hamowania. A skoro test hamowania jest tak kluczowy, Continental postanowił wynieść tą próbę na nowy poziom. Tym nowym poziomem jest nowy pojazd testowy, a konkretnie AVA, czyli Analytic Vehicle AIBA. AVA jest elektryczna, autonomiczna i najeżona czujnikami. Dzięki temu umożliwia precyzyjne monitorowanie właściwości przyczepności i drogi hamowania opon podczas manewrów spowalniania na suchej i mokrej nawierzchni.

REKLAMA

Test hamowania opon, pojazd testowy AVA

Test hamowania opon, pojazd testowy AVA

Test hamowania opon stanie się... elektryczny i autonomiczny!

Continental

Pojazd do testowania hamowania opon pozwala na precyzyjny pomiar

AVA określa jakie siły mają oddziaływać na oponę w różnych fazach poślizgu. To tzw. krzywe poślizgu µ, które możemy precyzyjnie odtwarzać. Dzięki technologii pomiarowej mierzymy wszystkie siły, które działają między oponą, a powierzchnią drogi podczas hamowania. Możemy jeszcze dokładniej porównać nasze opony i różne kompozycje mieszanki i zoptymalizować je pod kątem specjalnych zastosowań - wyjaśnia Meletis Xigakis, który jest odpowiedzialny za globalne testy opon w firmie Continental.

Autonomiczny pojazd testowy i nowoczesny tor

Na tym zalety AVA się jednak nie kończą. Bo pojazd za pomocą ustawień pozwala na przeprowadzanie testu hamowania opon niezależnie od specyfiki pojazdu. To raz. Dwa najnowocześniejszy samochód testowy do ogumienia na świecie porusza się po równie nowoczesnym torze. Ma on 75 metrów długości, znajduje się w hali o długości 350 metrów i szerokości 30 metrów, która jest klimatyzowana i dysponuje systemem wymiennych nawierzchni. Na każdym odcinku może być aż pięć różnych typów. Ich wymiana odbywa się hydraulicznie.

Test hamowania opon, pojazd testowy AVA

Test hamowania opon, pojazd testowy AVA

Test hamowania opon stanie się... elektryczny i autonomiczny!

Continental

Test hamowania opon to dopiero początek prób

Tak przygotowane środowisko stanie się dla Continentala podstawą do przeprowadzenia nawet 100 tys. prób rocznie. W ich czasie AVA rozpędzi się do 65 km/h. Wykorzysta do tego dwie osie napędowe. Po co zatem pojawia się trzecia? O ile osie napędowe zapewnią stałą prędkość, o tyle trzecia pozwoli na przeprowadzenie próby hamowania. W jaki sposób AVA zatrzyma się? Zadecyduje o tym układ hamulcowy typu Brake-by-Wire firmy Continental. Testy hamowania opony prowadzone przy użyciu AVA jedynie uzupełnią dotychczasowy wachlarz testów Continentala. Nowe modele każdego roku pokonują w sumie 25 mln kilometrów, czyli 625 razy objeżdżają dookoła cały świat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA