Budowa autostrady A1 - odc. Pyrzowice - Częstochowa
REKLAMA
REKLAMA
Autostrada A1 na odcinku od Pyrzowic do Częstochowy należy do sieci bazowej TEN-T, korytarza Bałtyk - Adriatyk. Korytarz ten prowadzi z polskich portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście aż do włoskich portów w Trieście, Wenecji i Rawennie. Obejmuje trasy kolejowe, drogowe, porty lotnicze oraz terminale kolejowo-drogowe.
REKLAMA
Zobacz też: Czy będą podnoszone bramki na autostradach podczas wzmożonego ruchu?
Budowa autostrady A1 - odc. Pyrzowice - Częstochowa
REKLAMA
Prawie 58-kilometrowy fragment autostrady A1 zaczyna się w zachodniej części gminy Rędziny, biegnie obrzeżami Częstochowy i kończy w gminie Ożarowice. GDDKiA podzieliła inwestycję, na etapie planowania i realizacji, na cztery zadania:
• odcinek F w. „Rząsawa" (z węzłem) - w. „Blachownia" (z węzłem),
• odcinek G w. „Blachownia" (bez węzła) - w. „Zawodzie" (z węzłem),
• odcinek H w. „Zawodzie" (bez węzła) - w. „Woźniki" (z węzłem),
• odcinek I w. „Woźniki" (bez węzła) - w. „Pyrzowice" (bez węzła).
Zaplanowana jest budowa 5 węzłów drogowych: „Rząsawa" (planowana docelowa nazwa to „Częstochowa Północ"), „Lgota" (planowana docelowa nazwa to „Częstochowa Jasna Góra"), „Blachownia" (planowana docelowa nazwa to „Częstochowa Blachownia"), „Zawodzie" (planowana docelowa nazwa to „Częstochowa Południe"), „Woźniki". Na trasie pojawią się także niezbędne obiekty inżynierskie (wiadukty, estakady, mosty, kładki, przepusty) potrzebne do sprawnego funkcjonowania infrastruktury.
Budowa kolejnego fragmentu A1 poprawi komfort transportu zarówno krajowym, jaki zagranicznym przewoźnikom towarów i tym samym polepszy dostępność komunikacyjną Polski z połączeniami międzyregionalnymi w ramach sieci TEN-T.
Wpływ budowanego odcinka autostrady A1 na drogę krajową nr 1
Poprawy jakości życia mogą się również spodziewać mieszkańcy terenów sąsiadujących z inwestycją. Nowy odcinek autostrady odciąży drogę krajową nr 1 (na południe od Częstochowy), a także samo miasto, ponieważ ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony na budowaną obecnie A1. Dzięki usprawnieniu ruchu tranzytowego wzrośnie poziom bezpieczeństwa oraz mobilność osób
i towarów w ramach wymiany międzyregionalnej, poza granice województwa śląskiego, jak również samego państwa.
Źródło: Centrum Unijnych Projektów Transportowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.