REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce

Subskrybuj nas na Youtube
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce. Fot. Fotolia
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. w województwie małopolskim zostanie zrealizowanych 110 inwestycji drogowych. których?

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce

110 inwestycji w Małopolsce uwzględnia rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. Marszałek województwa Marek Sowa ocenił w czwartek, że zapisy programu są dla władz województwa satysfakcjonujące, choć nie wyczerpują jego wszystkich potrzeb.

REKLAMA

Projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ogłosiła w środę w Opolu premier Ewa Kopacz. Zakłada on budowę 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic. Koszt realizacji szacowany jest na 107 mld zł, to o 14 mld zł więcej niż pierwotnie zakładano.

Program uwzględnił 110 inwestycji w Małopolsce, z czego zadowolony jest marszałek Sowa. „Zdaję sobie sprawę jednak, że nie wyczerpują one wszystkich potrzeb województwa” - zastrzegł na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Zobacz też: Założenia programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23

REKLAMA

Sowa poinformował, że wszystkie inwestycje drogowe zapisane w ubiegłorocznym Kontrakcie terytorialnym dla województwa małopolskiego, które były na liście podstawowej, zostały uwzględnione w PBDK do 2023 r., ale zapisy w nowym dokumencie wprowadzają też istotne zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślił, dla władz województwa najważniejsza jest informacja, że nowy program poszerza zakres prac na drodze krajowej nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza – do programu został wpisany cały przebieg tej drogi, a nie tylko pierwszy odcinek Łososina – Nowy Sącz, który był wpisany do Kontraktu terytorialnego.

Drugie zadanie, które zostało wprowadzone do programu, to II etap budowy obwodnicy Skawiny. Nowy odcinek o długości ok. 4,5 km ma być gotowy za dwa lata.

PBDK uwzględnia też budowę czterech innych obwodnic: w Nowym Sączu i Chełmcu, Dąbrowie Tarnowskiej, Zabierzowie i Zatorze.

Kolejną ważną inwestycją zaplanowaną na najbliższe lata jest budowa węzła drogowego w Poroninie. „To jest przebudowa kluczowego węzła z punktu widzenia płynności ruchu w kierunku Zakopanego, bo ona uwzględnia również rozjazdy w kierunku Zębu, Bukowiny Tatrzańskiej” – mówił marszałek. Przetarg i rozpoczęcie prac budowlanych w Poroninie zaplanowano na początek 2016 r. Węzeł ma być gotowy do użytku w 2017 r.

Zobacz też: Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 - ocena ekspertów

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - zapowiedź S7 i S1

PBDK do 2023 r. zawiera też m.in. zapowiedź budowy dróg ekspresowych S7 i S1.

Droga S7 będzie realizowana na trzech odcinkach: Igołomska-Moczydło (granica woj. świętokrzyskiego), Kraków Christo Botewa (węzeł Rybitwy)–Kraków (węzeł Igołomska ) oraz Lubień–Rabka.

REKLAMA

Projekt Igołomska-Moczydło obejmuje budowę odcinka S7 po północnej stronie Krakowa o długości ok. 55,5 km. Planowana droga to dwie dwupasowe jezdnie z możliwością dobudowy trzeciego pasa ruchu na każdej z nich. Zaplanowano dziewięć węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów, Kraków Igołomska. W ciągu nowo projektowanej drogi planowane są obwodnice: Książa Wielkiego, Miechowa i Słomnik. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2017-2019.

Kraków Christo Botewa (węzeł Rybitwy)–Kraków (węzeł Igołomska) to odcinek we wschodniej części Krakowa, w dzielnicach: Podgórze i Nowa Huta, który ma przejąć ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 i przeprowadzić go nową drogą klasy S do autostrady A4 Katowice–Kraków–Rzeszów. Powstanie 4,5 km trasy głównej, 1,55 km nowej dwujezdniowej drogi krajowej nr 79, przeprawa przez Wisłę o długości 700 m i dwa dwupoziomowe węzły: „Rybitwy” i „Igołomska”. W 2017 r. droga powinna być gotowa.

Prace budowlane na odcinku S7 Luboń-Rabka-Zdrój obejmą prawie 16 km, a także prawie kilometrowy fragment drogi krajowej nr 47 na odcinku Rabka-Zdrój-Chabówka. Inwestycja podzielona zostanie na trzy odcinki. Osobno powstawać będą odcinki drogowe i dwukomorowy tunel. Zostały ogłoszone przetargi na realizację trzech odcinków Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna i odcinka Skomielna–Chabówka. Podpisanie umów jest planowane na 2016 r.

Droga S1 Kosztowy–Bielsko–Biała z obwodnicą Oświęcimia – w nowym programie została uwzględniona obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole, połączenie jej z drogami wojewódzkimi 933 i 948 oraz drogą krajową 44, a następnie z budowaną obwodnicą północną. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA