REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce

Subskrybuj nas na Youtube
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce. Fot. Fotolia
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. w województwie małopolskim zostanie zrealizowanych 110 inwestycji drogowych. których?

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - 110 inwestycji w Małopolsce

110 inwestycji w Małopolsce uwzględnia rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. Marszałek województwa Marek Sowa ocenił w czwartek, że zapisy programu są dla władz województwa satysfakcjonujące, choć nie wyczerpują jego wszystkich potrzeb.

REKLAMA

Projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ogłosiła w środę w Opolu premier Ewa Kopacz. Zakłada on budowę 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic. Koszt realizacji szacowany jest na 107 mld zł, to o 14 mld zł więcej niż pierwotnie zakładano.

Program uwzględnił 110 inwestycji w Małopolsce, z czego zadowolony jest marszałek Sowa. „Zdaję sobie sprawę jednak, że nie wyczerpują one wszystkich potrzeb województwa” - zastrzegł na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Zobacz też: Założenia programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23

REKLAMA

Sowa poinformował, że wszystkie inwestycje drogowe zapisane w ubiegłorocznym Kontrakcie terytorialnym dla województwa małopolskiego, które były na liście podstawowej, zostały uwzględnione w PBDK do 2023 r., ale zapisy w nowym dokumencie wprowadzają też istotne zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślił, dla władz województwa najważniejsza jest informacja, że nowy program poszerza zakres prac na drodze krajowej nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza – do programu został wpisany cały przebieg tej drogi, a nie tylko pierwszy odcinek Łososina – Nowy Sącz, który był wpisany do Kontraktu terytorialnego.

Drugie zadanie, które zostało wprowadzone do programu, to II etap budowy obwodnicy Skawiny. Nowy odcinek o długości ok. 4,5 km ma być gotowy za dwa lata.

PBDK uwzględnia też budowę czterech innych obwodnic: w Nowym Sączu i Chełmcu, Dąbrowie Tarnowskiej, Zabierzowie i Zatorze.

Kolejną ważną inwestycją zaplanowaną na najbliższe lata jest budowa węzła drogowego w Poroninie. „To jest przebudowa kluczowego węzła z punktu widzenia płynności ruchu w kierunku Zakopanego, bo ona uwzględnia również rozjazdy w kierunku Zębu, Bukowiny Tatrzańskiej” – mówił marszałek. Przetarg i rozpoczęcie prac budowlanych w Poroninie zaplanowano na początek 2016 r. Węzeł ma być gotowy do użytku w 2017 r.

Zobacz też: Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 - ocena ekspertów

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 r. - zapowiedź S7 i S1

PBDK do 2023 r. zawiera też m.in. zapowiedź budowy dróg ekspresowych S7 i S1.

Droga S7 będzie realizowana na trzech odcinkach: Igołomska-Moczydło (granica woj. świętokrzyskiego), Kraków Christo Botewa (węzeł Rybitwy)–Kraków (węzeł Igołomska ) oraz Lubień–Rabka.

REKLAMA

Projekt Igołomska-Moczydło obejmuje budowę odcinka S7 po północnej stronie Krakowa o długości ok. 55,5 km. Planowana droga to dwie dwupasowe jezdnie z możliwością dobudowy trzeciego pasa ruchu na każdej z nich. Zaplanowano dziewięć węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów, Kraków Igołomska. W ciągu nowo projektowanej drogi planowane są obwodnice: Książa Wielkiego, Miechowa i Słomnik. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2017-2019.

Kraków Christo Botewa (węzeł Rybitwy)–Kraków (węzeł Igołomska) to odcinek we wschodniej części Krakowa, w dzielnicach: Podgórze i Nowa Huta, który ma przejąć ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 i przeprowadzić go nową drogą klasy S do autostrady A4 Katowice–Kraków–Rzeszów. Powstanie 4,5 km trasy głównej, 1,55 km nowej dwujezdniowej drogi krajowej nr 79, przeprawa przez Wisłę o długości 700 m i dwa dwupoziomowe węzły: „Rybitwy” i „Igołomska”. W 2017 r. droga powinna być gotowa.

Prace budowlane na odcinku S7 Luboń-Rabka-Zdrój obejmą prawie 16 km, a także prawie kilometrowy fragment drogi krajowej nr 47 na odcinku Rabka-Zdrój-Chabówka. Inwestycja podzielona zostanie na trzy odcinki. Osobno powstawać będą odcinki drogowe i dwukomorowy tunel. Zostały ogłoszone przetargi na realizację trzech odcinków Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna i odcinka Skomielna–Chabówka. Podpisanie umów jest planowane na 2016 r.

Droga S1 Kosztowy–Bielsko–Biała z obwodnicą Oświęcimia – w nowym programie została uwzględniona obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole, połączenie jej z drogami wojewódzkimi 933 i 948 oraz drogą krajową 44, a następnie z budowaną obwodnicą północną. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA