REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetarg na budowę drogi S5

Subskrybuj nas na Youtube
Przetarg na budowę drogi S5. Fot. Fotolia
Przetarg na budowę drogi S5. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę kolejnego odcinka trasy ekspresowej S5. Chodzi o 35 km biegnące z Wronczyna do Radomicka.

Przetarg na budowę trasy S5 z Wronczyna do Radomicka

Jak poinformowała w czwartek PAP Alina Cieślak z poznańskiej GDDKiA, przetarg dotyczy zaprojektowania i wybudowania drogi.

REKLAMA

„Zadanie zostało podzielone na dwa odcinki. Pierwszy z Wronczyna do węzła Kościan Południe o długości 19 km i drugi od węzła Kościan Południe do węzła Radomicko o długości 16 km” - powiedziała Cieślak.

REKLAMA

Na obu odcinkach S5 powstanie sześć węzłów drogowych i zostaną przebudowane fragmenty istniejących dróg publicznych. Przebudowana zostanie też infrastruktura energetyczna, gazowa i telekomunikacyjna. Wybudowane zostaną wiadukty nad trasą oraz przejścia dla zwierząt.

GDDKiA informuje, że postępowanie zostanie przeprowadzone w trybie przetargu ograniczonego, który składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest tzw. wstępna kwalifikacja wykonawców, podczas której składają oni wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po zakończeniu tego etapu poznański oddział GDDKiA zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert.

Zobacz też: Przetarg na budowę S7 Warszawa-Grójec

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo potrwa budowa S5 z Wronczyna do Radomicka?

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 32 miesiące na realizację zadania. Do czasu przeznaczonego na budowę nie są wliczane okresy zimowe.

Cieślak powiedziała PAP, że GDDKiA chce podpisać umowę do końca tego roku.

Odcinek Wronczyn-Radomicko po wybudowaniu będzie kolejnym wielkopolskim fragmentem ekspresowej trasy S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. Od września ubiegłego roku kierowcy poruszający się między tymi miastami korzystają z 29 km odcinka S5 z Kaczkowa do Korzeńska. Fragment ten utworzył obwodnicą Rawicza i Bojanowa.

Zobacz też: Postępy na budowie trasy S5

REKLAMA

Z kolei w listopadzie 2014 r. wojewoda wielkopolski wydał zezwolenie na budowę odcinka drogi S5 Poznań-Wronczyn. Nowy fragment trasy ekspresowej będzie miał długość prawie 16 km. W ramach inwestycji powstaną trzy węzły drogowe: "Konarzewo", "Stęszew" i "Mosina".

Trasa S5 w Wielkopolsce prowadzi też z Poznania w kierunku północnym. Od trzech lat gotowa jest 35 km część S5 pełniąca funkcję wschodniej obwodnicy Poznania. W trakcie budowy jest 18 km S5 Bydgoszcz-Poznań na odcinku Gniezno-Żnin (kujawsko-pomorskie). (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

REKLAMA

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA