REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie liczba tramwajów polskich miastach

Autobusy tracą na znaczeniu, zyskują tramwaje Fot. Fotolia
Autobusy tracą na znaczeniu, zyskują tramwaje Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Władze polskich miast inwestują w rozwój sieci tramwajów. Dotacje unijne oraz względy środowiskowe coraz częściej przekonują samorządowców do zakupu nowego taboru szynowego.

Sieć tramwajów Polsce

Tramwaje, dzięki unijnym dotacjom, wracają do łask samorządów. Rozwój transportu zbiorowego przyjaznego środowisku jest jedną ze strategii gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014-2020. Nowe zamówienia to szansa nie tylko dla największych producentów taboru szynowego, ale także całej branży i wielu polskich firm.

REKLAMA

Przewidywana pula środków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 to ponad 27,4 mld euro, z czego 16,8 mld euro ma zostać przeznaczone na rozwój transportu, w tym zrównoważonego transportu miejskiego. Jak donosiły w sierpniu media rząd deklaruje, że do 2022 r. powstanie 168 km nowych, lub zmodernizowanych linii tramwajowych. Według raportu NIK najwięcej funduszy w ramach regionalnych programów operacyjnych przypadnie województwom śląskiemu i małopolskiemu.

Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku: przede wszystkim tramwaje

W opracowanej przez resort infrastruktury „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku” transport miejski jest traktowany jako „element zintegrowanego systemu komunikacyjnego”. W dokumencie zawarto wytyczne Komisji Europejskiej, które mają na celu uspójnienie systemów komunikacji publicznej w polskich miastach. Są to m.in. szczególna dbałość o środowisko naturalne, płynne poruszanie się w miastach, stosowanie inteligentnego transportu miejskiego, dostępność oraz kreowanie niezawodnego i bezpiecznego transportu miejskiego. Tramwaje są aprobowanym przez KE środkiem komunikacji, ponieważ nie emitują takiej ilości szkodliwych pyłów, jak samochody i autobusy. Wpisują się tym samym w plany rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czyli działań, które przyniosą zysk gospodarczy przy znacznej redukcji emisji CO2.

Zobacz też: Długowieczna nawierzchnia na obwodnicy Janek

Nowe tabory na Śląsku i Pomorzu

REKLAMA

Szczecin i Śląsk mają już nowe tramwaje. Z raportu „Nowe miejskie pojazdy szynowe w II kwartale 2014 roku” portalu InfoTram z 5 września br. wynika, że w drugim kwartale 2014 roku do polskich miast zostało dostarczonych 20 nowych pojazdów szynowych. Było to 12 tramwajów Twist Step PESY dla Tramwajów Śląskich, 7 składów typu Inspiro dla Metra Warszawskiego od konsorcjum Siemens-Newag oraz 1 tramwaj Moderus Beta Modertransu dla szczecińskich MPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród dostawców na rynku wciąż dominuje PESA, polski producent pojazdów szynowych z Bydgoszczy. Do końca roku ma zrealizować zamówienia dla Tramwajów Warszawskich, ZKM Gdańsk, MZK Bydgoszcz oraz MPK Kraków (specjalnie zaprojektowany model Krakowiak).

To nie koniec wymiany taborów w polskich miastach. Moderus Beta będzie kontynuować dostarczanie pojazdów dla Tramwajów Szczecińskich i MPK Poznań. Do zakupu nowych tramwajów szykują się także Warszawa, Olsztyn, Łódź i Wrocław.

Polskie tramwaje

Tramwajowy renesans powinien cieszyć nie tylko użytkowników komunikacji miejskiej. − Boom w zamówieniach na nowe składy to także szansa na ożywienie dla polskiej gospodarki, ponieważ to właśnie wiele rodzimych firm wygrywa przetargi. Dobre perspektywy rysują się nie tylko dla producentów pojazdów szynowych (Solaris, Newag, PESA), ale również przedsiębiorstw dostarczających podzespoły, czy elementy konstrukcji i wyposażenia jak np. piaski hamulcowe niezbędne w każdym tramwaju, bo zapewniające bezpieczne hamowanie  − mówi Andrzej Rams z firmy Piaski Hamulcowe, dostawcy specjalistycznych piasków dla pojazdów szynowych. Poza tym zakupom taborów towarzyszą często prace modernizacyjne na torowiskach, więc skorzystają na tym także firmy budowlane zajmujące się projektowaniem i budową infrastruktury komunikacji miejskiej oraz ich podwykonawcy.

Źródło: materiały prasowe TilmannSchaffer

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA