W którym mieście jeździ się najlepiej? Będziecie zdziwieni...
REKLAMA
REKLAMA
- W którym mieście jeździ się najlepiej? Lista Yanosika i Oponeo
- Miasta przyjazne kierowcom? Ktoś chyba zapisał listę od tyłu...
- Miasta dobre dla kierowców, czyli lista kryteriów
- Ranking miast przyjaznych kierowcom może być obiektywny
- Miasta przyjazne kierowcom? Lista do 300 tys. mieszkańców
W którym mieście jeździ się najlepiej? Lista Yanosika i Oponeo
Specjaliści zatrudniani przez Oponeo i Yanosika już po raz szósty postanowili przyjrzeć się polskim miastom pod kątem przyjazności samochodom. Tak powstał Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom. Tabela została podzielona na miejscowości powyżej i poniżej 300 tys. mieszkańców. Wyniki? W kategorii miast dużych zwyciężył Gdańsk. Zdobył 47 punktów. A to wynik o 5 punktów wyższy od drugiej Łodzi. No właśnie Łodzi... A na tym zaskoczenia płynące z tego zestawienia się nie kończą.
REKLAMA
Miasta przyjazne kierowcom? Ktoś chyba zapisał listę od tyłu...
Trzecia jest Warszawa, czwarty Poznań, a piąty Kraków. A to dopiero szok! I choć lista brzmi trochę tak, jakby ktoś zapisał ją odwrotnie, warto zastanowić sie nad tym, z czego wynikają tak wysokie pozycje zajęte przez wiecznie zakorkowaną Warszawę czy Kraków oraz mający spore problemy z przejezdnością Poznań oraz Łódź. Odpowiedzi na to pytanie można poszukiwać w kryteriach.
Miasta dobre dla kierowców, czyli lista kryteriów
REKLAMA
Podczas wyłaniania zwycięzców specjaliści Oponeo i Yanosika wzięli pod uwagę chociażby średnią prędkość w centrum. I ta – uwaga! – w przypadku Warszawy sięgnęła 31 km/h, co stanowiło drugi wynik na liście. Kolejnym kryterium stała się infrastruktura Park N Go. Tu naturalnie musiała zwyciężyć Warszawa. Łódź również wypadła nieźle. Stolica wyróżnia się również pod względem ilości punktów ładowania samochodów elektrycznych czy razem z Krakowem i Poznaniem w kwestii łatwości wynajmu samochodu na minuty.
Łódź z kolei miała w roku 2021 najtańsze paliwa, a Kraków charakteryzował się niskimi stawkami za OC pojazdu. Poza tym liczyła się np. ilość zgłoszonych kolizji oraz opłaty za postój w strefie płatnego parkowania.
Ranking miast przyjaznych kierowcom może być obiektywny
Ilość kryteriów jest duża, ich obiektywizm i sposób przeliczenia wydaje się dobrze zaplanowany (np. ładowarki były przeliczane na km2 powierzchni), a więc ranking powinien być miarodajny? Tak, taki powinien właśnie być. Ale czy jest? To tak naprawdę prywatna kwestia każdego kierującego. To raz. Dwa to też kwestia pewnych obiektywnych czynników, które mówią że w dużym mieście infrastruktura zawsze będzie zbyt mała dla ilości pojazdów. A to musi powodować utrudnienia, które po prostu będą denerwować kierowców.
Miasta przyjazne kierowcom? Lista do 300 tys. mieszkańców
No dobrze, ale zamiast dalej dyskutując nad tym czy Warszawa, Kraków, Łódź i Poznań rzeczywiście zasługują na tak wysokie pozycje na liście, warto zajrzeć na jej drugą stronę i miasta o ilości mieszkańców poniżej 300 tys. W tym przypadku Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom wygrywa Częstochowa. Zdobyła o 1 punkt więcej od tak wyśmiewanego Sosnowca. Trzeci na liście pojawia się Rzeszów, czwarte Gliwice, a piąte Kielce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.