REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za

Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za
Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe OC za punkty? 83 proc. polskich kierowców uważa, że to dobry pomysł. A to nie koniec ciekawostek płynących z badania ankietowego.

Wyższe OC za punkty? Polscy kierowcy są za!

REKLAMA

Polska Izba Ubezpieczeń jak co roku postanowiła zbadać nastroje kierowców. W tym celu przeprowadziła badanie ankietowe. Co z niego wynika? Pierwszą bombą jest poparcie dla pomysłu wyższych składek OC dla piratów drogowych. Za tym pomysłem opowiedziało się aż 83 proc. respondentów. Nie ma się jednak co dziwić. Zmiana w tym zakresie weszła w życie już 17 czerwca 2022 roku i nie spotkała się ze specjalnym oporem społecznym.

REKLAMA

Cieszę się, że po wielu latach naszych starań, ubezpieczyciele dostali możliwość pozyskania bardziej szczegółowej wiedzy o kierowcach z bazy CEK. Mamy nadzieję, że ten mechanizm pozwoli skutecznie eliminować ryzykowne zachowania na drodze, bo piraci drogowi odczują teraz w portfelu skutki nierozważnych decyzji, a ci, którzy jeżdżą bezpiecznie zapłacą za polisę relatywnie mniej. – powiedział J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Polscy kierowcy są dobrymi kierowcami? Ich zdaniem tak!

Takie podejście do sprawy bez wątpienia może cieszyć. To niestety jedyna dobra informacja, która płynie z badania PIU. Bo kierowcy zostali też zapytani o swoje nawyki za kierownicą i ocenę swoich umiejętności. Tu odpowiedzi wypadają już dużo gorzej. Co prawda aż 96 proc. kierujących w Polsce oceniło, że są dobrymi kierowcami i 82 proc. z nich dodało, że nie popełnia błędów podczas prowadzenia. Jednocześnie 52 proc. powiedziało, że da się jeździć szybko i bezpiecznie. Dla 32 proc. respondentów przekroczenie prędkości o 20 km/h w mieście nie jest niebezpieczne. Taką samą opinię o przekroczeniu prędkości o 30 km/h w mieście wydało aż 27 proc. osób.

Przymykamy oko na wykroczenia? Niestety trochę tak

REKLAMA

Sytuacja jest zła? A będzie jeszcze bardziej tragiczna po kolejnych danych. 22 proc. pytanych powiedziało, że istnieje możliwość bezpiecznego wyprzedzenia na trzeciego. Dla 19 proc. z kolei dobrym pomysłem jest wyprzedzanie innego samochodu osobowego bezpośrednio przed przejściem dla pieszych... A przecież część tych wykroczeń to jedne z bardziej popularnych powodów wypadków w Polsce.

Kierowcy dostrzegają problem z piratami drogowymi i chcą zaostrzenia kar dla nich. Tylko w tym samym czasie sami nie widzą niczego złego w zachowaniach mocno niebezpiecznych... Z czego wynika ten dysonans? Powód może być prosty. "Według polskich kierowców statystyczny pirat drogowy jeździ brawurowo i bez wyobraźni, co potwierdzają wyniki naszego badania." – powiedział J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statystyki wypadków w Polsce. Jest dużo do zrobienia

Różnica między oceną innych kierujących a własnymi możliwościami prowadzi nas do jeszcze jednego punktu. A tym są statystyki wypadków w Polsce. Komenda Główna Policji podaje, że w roku 2021 w naszym kraju doszło do 22,8 tys. wypadków. W ich wyniku życie straciło 2,2 tys. osób. 26 tys. osób zostało rannych. Takie liczby jasno pokazują, że jesteśmy naprawdę dalecy od ideału. I nadal mamy wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wysokość nowych mandatów? Kierowcy sądzą że rząd przesadził...

Wiele do zrobienia szczególnie że o ile kierowcy popierają pomysł podwyższenia składek OC dla piratów drogowych, jednocześnie nie myślą już równie optymistycznie o podwyżce mandatów. 24 proc. kierowców w Polsce uważa, że 300 zł za przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym to zdecydowanie zbyt duża kwota... "Nadal utrzymujemy się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą ofiar śmiertelnych na drogach. Edukacja, prewencja oraz odpowiedniej wysokości kary to elementy niezbędne do ograniczenia liczby wypadków komunikacyjnych. I trzeba to powiedzieć głośno." – dodał J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA