REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za

Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za
Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe OC za punkty? 83 proc. polskich kierowców uważa, że to dobry pomysł. A to nie koniec ciekawostek płynących z badania ankietowego.

Wyższe OC za punkty? Polscy kierowcy są za!

REKLAMA

Polska Izba Ubezpieczeń jak co roku postanowiła zbadać nastroje kierowców. W tym celu przeprowadziła badanie ankietowe. Co z niego wynika? Pierwszą bombą jest poparcie dla pomysłu wyższych składek OC dla piratów drogowych. Za tym pomysłem opowiedziało się aż 83 proc. respondentów. Nie ma się jednak co dziwić. Zmiana w tym zakresie weszła w życie już 17 czerwca 2022 roku i nie spotkała się ze specjalnym oporem społecznym.

REKLAMA

Cieszę się, że po wielu latach naszych starań, ubezpieczyciele dostali możliwość pozyskania bardziej szczegółowej wiedzy o kierowcach z bazy CEK. Mamy nadzieję, że ten mechanizm pozwoli skutecznie eliminować ryzykowne zachowania na drodze, bo piraci drogowi odczują teraz w portfelu skutki nierozważnych decyzji, a ci, którzy jeżdżą bezpiecznie zapłacą za polisę relatywnie mniej. – powiedział J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Polscy kierowcy są dobrymi kierowcami? Ich zdaniem tak!

Takie podejście do sprawy bez wątpienia może cieszyć. To niestety jedyna dobra informacja, która płynie z badania PIU. Bo kierowcy zostali też zapytani o swoje nawyki za kierownicą i ocenę swoich umiejętności. Tu odpowiedzi wypadają już dużo gorzej. Co prawda aż 96 proc. kierujących w Polsce oceniło, że są dobrymi kierowcami i 82 proc. z nich dodało, że nie popełnia błędów podczas prowadzenia. Jednocześnie 52 proc. powiedziało, że da się jeździć szybko i bezpiecznie. Dla 32 proc. respondentów przekroczenie prędkości o 20 km/h w mieście nie jest niebezpieczne. Taką samą opinię o przekroczeniu prędkości o 30 km/h w mieście wydało aż 27 proc. osób.

Przymykamy oko na wykroczenia? Niestety trochę tak

REKLAMA

Sytuacja jest zła? A będzie jeszcze bardziej tragiczna po kolejnych danych. 22 proc. pytanych powiedziało, że istnieje możliwość bezpiecznego wyprzedzenia na trzeciego. Dla 19 proc. z kolei dobrym pomysłem jest wyprzedzanie innego samochodu osobowego bezpośrednio przed przejściem dla pieszych... A przecież część tych wykroczeń to jedne z bardziej popularnych powodów wypadków w Polsce.

Kierowcy dostrzegają problem z piratami drogowymi i chcą zaostrzenia kar dla nich. Tylko w tym samym czasie sami nie widzą niczego złego w zachowaniach mocno niebezpiecznych... Z czego wynika ten dysonans? Powód może być prosty. "Według polskich kierowców statystyczny pirat drogowy jeździ brawurowo i bez wyobraźni, co potwierdzają wyniki naszego badania." – powiedział J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statystyki wypadków w Polsce. Jest dużo do zrobienia

Różnica między oceną innych kierujących a własnymi możliwościami prowadzi nas do jeszcze jednego punktu. A tym są statystyki wypadków w Polsce. Komenda Główna Policji podaje, że w roku 2021 w naszym kraju doszło do 22,8 tys. wypadków. W ich wyniku życie straciło 2,2 tys. osób. 26 tys. osób zostało rannych. Takie liczby jasno pokazują, że jesteśmy naprawdę dalecy od ideału. I nadal mamy wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wysokość nowych mandatów? Kierowcy sądzą że rząd przesadził...

Wiele do zrobienia szczególnie że o ile kierowcy popierają pomysł podwyższenia składek OC dla piratów drogowych, jednocześnie nie myślą już równie optymistycznie o podwyżce mandatów. 24 proc. kierowców w Polsce uważa, że 300 zł za przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym to zdecydowanie zbyt duża kwota... "Nadal utrzymujemy się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą ofiar śmiertelnych na drogach. Edukacja, prewencja oraz odpowiedniej wysokości kary to elementy niezbędne do ograniczenia liczby wypadków komunikacyjnych. I trzeba to powiedzieć głośno." – dodał J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA