REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

Beesafe
Ubezpieczenia
Jak jeździć, by uniknąć wypadku? Czy w sierpniu 2021 r. zostanie pobity „rekord” wypadków na drogach?
Jak jeździć, by uniknąć wypadku? Czy w sierpniu 2021 r. zostanie pobity „rekord” wypadków na drogach?

REKLAMA

REKLAMA

Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

Mniej rozsądni latem?

REKLAMA

Tuż przed wakacjami 62% Polaków planowało letni urlop, a trzy czwarte z nich chciało spędzić go w kraju[1]. Czy letni klimat przysłania nam zdrowy rozsądek? Można by tak powiedzieć, bo to właśnie w sierpniu na przestrzeni całego zeszłego roku policja odnotowała najwięcej wypadków[2]. Jak będzie w tym roku? Na przykładzie danych Global Assistance Polska należącego do grupy VIG widać, że w pierwszej połowie tegorocznych wakacji (25.06-19.07) liczba zgłoszonych spraw wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku o niemal 20%, a w porównaniu z 2019 r. o ponad 30%[3]. Również o blisko jedną trzecią zwiększyła się liczba holowań oraz zapotrzebowanie na auta zastępcze[4]. O ile potrzeba zapewnienia aut zastępczych – wg danych Global Assistance Polska – od 2019 r. wzrastała proporcjonalnie o ok. 13% rocznie, liczba holowań w 2019 i 2020 r. utrzymywała się prawie na równym poziomie, a w 2021 r. wzrosła niemal o 30%[5].

REKLAMA

Oczywiście na wzrost liczby zgłoszonych w ramach assistance spraw i potrzebnych interwencji mogło wpłynąć wiele czynników. Większa dynamika zmian w bieżącym roku w zestawieniu z ubiegłym niż przy porównywaniu roku 2020 z 2019 może wynikać np. z większego otwarcia Polaków w tym roku na wyjazdy niż podczas pierwszych wakacji w trakcie pandemii. Te dane to też jednak przede wszystkim znak ostrzegawczy i przypomnienie o wysokich statystykach wypadków w okresie letnim, wynikających ze zwiększonego ruchu w związku z wakacyjnymi wyjazdami. Potraktujmy je jako przestrogę.

W 2020 r. to właśnie w sierpniu policja odnotowała największą liczbę wypadków w skali roku. Było ich 2595, w ich wyniku zmarło 239 osób, a 3 078 zostało rannych. Na jakie przewinienia warto się wyczulić, aby nie powtórzyć tego „rekordu”[6]?

Ustąp pierwszeństwa i zrezygnuj z gazu (też tego podwójnego!)

W całym 2020 r. do prawie 21 tys., czyli niemal 90% wszystkich wypadków drogowych, doszło z winy kierujących pojazdami[7]. Wśród ich głównych przyczyn królowało nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, które doprowadziło do ponad 27% kolizji[8]. Tuż za tą kategorią – z wynikiem 26% – uplasowało się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu[9]. Sierpień 2020 r., poza ogólną najwyższą liczbą wypadków, był też miesiącem, w którym policja najczęściej jako sprawców odnotowywała osoby prowadzące pod wpływem alkoholu.

Uważaj na pieszych

Choć wg policyjnych danych dot. ubiegłego roku piesi przyczyniają się do wypadków szczególnie zimą, również latem warto być czujnym na ich obecność na drogach i w ich pobliżu. To potrzebne, żeby w porę dostrzec niebezpieczeństwo i natychmiast zareagować, np. gdy ktoś wejdzie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle albo nagle wyłoni się zza innego auta. Policyjny raport przestrzega też przed sytuacjami, w których pieszy leży, siedzi, klęczy czy stoi na jezdni, ponieważ skutki takich wypadków są najtragiczniejsze – w prawie co drugim z nich w 2020 r. zginął człowiek[10]. Wśród kategorii wypadków najechanie pieszego było drugą najczęściej występującą w 2020 r., więcej było jedynie zderzeń pojazdów w ruch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotuj się na nieprzewidziane sytuacje

Podczas wakacyjnych podróży mogą zaskoczyć nas różne nieprzewidziane zdarzenia, nie tylko wypadki. Dla swojego bezpieczeństwa oraz spokoju warto przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, ale i pomyśleć o ubezpieczeniu i tym, co zrobić w przypadku problemów z samochodem. Rozwiązaniem dla ostatniej kwestii może być np. assistance. Pomoc w ramach assistance nie musi obejmować jedynie naprawy lub holowania w związku z wypadkiem na drodze, może dotyczyć też innych awarii, braku paliwa, zniszczonej opony czy nawet sytuacji, w której np. zatrzaśniemy w aucie kluczyki.

Unikaj godzin szczytu i odpocznij przed trasą

REKLAMA

Na nasze bezpieczeństwo podczas podróży może mieć wpływ także dzień oraz pora, w której się przemieszczamy. W miarę możliwości najlepiej unikać czasu, kiedy ruch jest największy, bo to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wypadków. Potwierdzają to dane policyjne – w 2020 r. najwięcej wypadków odnotowano w piątki (16,7% ogółu)[11]. Jeśli chodzi o godziny, to według statystyk potencjalnie najbardziej niebezpieczny jest przedział między godz. 13.00 a 19.00.

Paradoksalnie kolizjom najczęściej towarzyszą dobre warunki atmosferyczne. W takich okolicznościach kierujący czują większy komfort jazdy, co często jest przyczyną rozwijania przez nich większych prędkości i zmniejszenia uważności. Bywa to widoczne także w przypadku jednostajnych tras, jak autostrady, gdzie czasem prowadzącym zdarza się zaśnięcie. Wyciągając wnioski z ubiegłorocznych danych spróbujmy zadbać o to, by w sierpniu 2021 r. jedyny rekord, jaki padnie, był rekordem najmniejszej liczby wypadków.

Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe

********

[1] Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej, raport „Turystyczne plany Polaków w pandemii” - VI 2021 r.
[2] Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku – 2021 r.
[3] [4] [5]Global Assistance Polska, dane własne – VII 2021 r.
[6] [7] [8] [9] [10] [11]Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku – 2021 r.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA