REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Wypadek samochodowy Fot. Fotolia
Wypadek samochodowy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koniec wakacji to początek najniebezpieczniejszego okresu w roku. Zobacz, w jakich miesiącach jest najniebezpieczniej na polskich drogach.

Kierowcy są na ogół uczulani na fakt, że w wakacje bardzo łatwo o wypadek drogowy. I bardzo dobrze, bo to  rzeczywiście dość newralgiczny i pracowity dla służb ratunkowych okres. Po zakończeniu urlopu czujność kierowców nie powinna zostać uśpiona – prawdopodobieństwo wypadku jest wówczas statystycznie większe.

REKLAMA

Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Jak wskazują dane policji w roku 2012 doszło do ponad 37 tys. wypadków. Gdyby rozkładały się one równo na 12 miesięcy w roku, to na każdy z nich przypadałoby 8,3% wszystkich wypadków. Tak się jednak nie dzieje: są miesiące, w których zdarza się więcej wypadków i takie w których jest ich mniej. Statystycznie najmniej wypadków przypada na początek roku – styczeń i luty (odpowiednio 6,9 oraz 6,0% wypadków). Z drugiej strony największe natężenie zdarzeń drogowych tego typu występuje we wrześniu i październiku, czyli w okresie jesiennym. W tych miesiącach w 2012 doszło do odpowiednio 9,8 oraz 10,1 procenta wszystkich wypadków. W praktyce oznacza to, że w styczniu i lutym miało miejsce łącznie 4 798 wypadków a w wrześniu i październiku aż 7 368. Dysproporcje są więc łatwo zauważalne.

Zobacz też: Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Miesiąc Liczba wypadków Jaki to procent całości?
Styczeń 2562 0,069
Luty 2236 0,06
Marzec 2579 0,07
Kwiecień 2702 0,073
Maj 3341 0,09
Czerwiec 3264 0,088
Lipiec 3585 0,097
Sierpień 3497 0,094
Wrzesień 3635 0,098
Październik 3733 0,101
Listopad 3071 0,083
Grudzień 2841 0,077
razem 37046 1

Przyczyny wypadków są znane od lat

Duża liczba wypadków w wakacje ma powszechnie znane przyczyny – większą liczba pojazdów na drodze łączy się z brawurą a czasem i jazdą na podwójnym gazie. Kierowców do wciskania gazu zachęca też ładna słoneczna pogoda. Co w takim razie sprawia, że tuż po wakacjach liczba wypadków nie tylko nie spada, ale nawet rośnie? Na taki stan rzeczy ma wpływ z pewnością kilka czynników – W okresie jesiennym maleje widoczność na drogach,  trudniej o precyzyjne wykonanie manewrów – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Ponieważ szybciej zapada zmrok, piesi, którzy nie mają na sobie odblaskowych elementów są często po prostu niewidoczni dla kierowców. Do tego doliczyć trzeba często mokrą, śliską nawierzchnię, która także sprzyja wypadkom – dodaje Florkowska.

Zobacz też: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co można zrobić w tej sytuacji? Przygotować się – tylko tyle i aż tyle. Kierowcy powinni upewnić się, że ich samochody po wakacjach nie mają usterek i posiadają sprawy układ hamulcowy oraz nienaganne działające światła. Zadanie do odrobienia mają także piesi, którzy powinni zatroszczyć się o swoją widoczność i unikać chodzenia po jezdni.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA