Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?
REKLAMA
REKLAMA
- Wynajem auta wypada taniej niż utrzymywanie na stałe własnego samochodu?
- Wynajem auta to dowód na wzrost zainteresowania mobilnością
- Wynajem samochodu sprzyja pracy zdalnej
- Wynajem samochodów: coraz częstszy model stosowany przez firmy
Pracownicy liczą korzyści, firmy ograniczają koszty. Mobilność oparta na wynajmie aut okazuje się tańsza a ponadto sprzyja stosowaniu nowych modeli rynkowych w zatrudnieniu.
REKLAMA
Wynajem auta wypada taniej niż utrzymywanie na stałe własnego samochodu?
Jak wynika z raportu SIXT Polska Auto na własnych zasadach, już 13 proc. polskich kierowców przynajmniej raz wynajęło auto w celach służbowych. Co ciekawe, mężczyźni decydują się na takie rozwiązanie częściej niż kobiety – odpowiednio 16 proc. wobec 9 proc.
Z perspektywy społeczno-rynkowej, rosnące zainteresowanie wynajmem samochodów odzwierciedla szersze zmiany w postrzeganiu mobilności i elastyczności pracy. W obliczu urbanizacji i rosnących kosztów utrzymania własnego pojazdu, coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, wybiera wynajem jako bardziej opłacalną i praktyczną alternatywę.
Wynajem auta to dowód na wzrost zainteresowania mobilnością
Równocześnie trend ten wpisuje się w globalne tendencje, gdzie mobilność jako usługa zyskuje na znaczeniu, oferując użytkownikom dostęp do różnych środków transportu bez konieczności posiadania ich na własność.
W Polsce, gdzie rynek pracy staje się coraz bardziej zróżnicowany, a elastyczne formy zatrudnienia są na porządku dziennym, wynajem samochodów może stać się kluczowym elementem w zapewnieniu mobilności i swobody działania pracowników.
Potwierdzają to także najnowsze dane Pracuj.pl, według których niemal połowa Polaków chce pracować hybrydowo, a 40 proc. nie złożyłoby CV do miejsca, w którym dostępny jest wyłącznie stacjonarny model pracy.
Wynajem samochodu sprzyja pracy zdalnej
Dla osób pracujących na pełen etat, wynajem samochodu na potrzeby służbowe staje się coraz bardziej powszechny – co szósty uczestnik badania SIXT Polska Auto na własnych zasadach potwierdził korzystanie z tej opcji.
Jednakże, wynajem samochodów nie tylko ułatwia realizację obowiązków służbowych, ale także wspiera rozwój pracy zdalnej. Aż 46 proc. Polaków zgadza się, że wypożyczenie auta pozwoliłoby im na pracę zdalną z różnych miejsc w kraju i za granicą.
Szczególnie otwarte na takie rozwiązania są osoby młode do 24 roku życia (53 proc.) oraz studenci (52 proc.).
Wysoki odsetek pozytywnych odpowiedzi zanotowano również wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą (53 proc.), co pokazuje rosnącą potrzebę mobilności wśród młodego pokolenia oraz przedsiębiorców.
Wynajem samochodów: coraz częstszy model stosowany przez firmy
REKLAMA
Wynajem długoterminowy powoli przekonuje do siebie także polskich przedsiębiorców. 5 proc. Polaków wybiera go jako sposób na stworzenie floty pojazdów służbowych dla firmy.
To elastyczne rozwiązanie pozwala organizacjom nie tylko na optymalizację kosztów, ale również dostosowanie ilości i typu wypożyczanych pojazdów do bieżących potrzeb biznesowych.
– Wyniki naszego badania wyraźnie pokazują, że mobilność jest w dzisiejszych czasach kluczowa dla przedsiębiorstw i pracowników, którzy coraz częściej szukają rozwiązań umożliwiających elastyczne i efektywne zarządzanie obowiązkami służbowymi, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – komentuje Radosław Jasiński, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży i Utrzymania Klienta w SIXT Polska.
– Trend zauważamy wśród naszych klientów, poszukujących dopasowanego i spersonalizowanego rozwiązania w usłudze długoterminowego wynajmu aut. Ta usługa pozwala zarówno na optymalizację kosztów posiadania aut wśród firm, jak i zachowanie lepszej równowagi w tzw. work-life balance pośród pracowników – podsumowuje Radosław Jasiński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.