REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdzenie auta i jego dokumentów przed zakupem

W trakcie zakupu używanego auta nie spiesz się. Błędy jakie może spowodować nadmierny pośpiech przy podpisywaniu umowy mogą Cię kosztować bardzo wiele. Fot. Fotolia
W trakcie zakupu używanego auta nie spiesz się. Błędy jakie może spowodować nadmierny pośpiech przy podpisywaniu umowy mogą Cię kosztować bardzo wiele. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poza stanem technicznym auta w momencie jego zakupu trzeba sprawdzić także rzetelność dodawanych do niego dokumentów oraz samego sprzedawcy. Lekkomyślność nabywcy może bowiem szybko przerodzić się w prawdziwy jego dramat.

Numer VIN - sprawdzenie zgodności

Pierwsze na co obecnie zwraca uwagę przeciętny nabywca używanego samochodu, to stan jego nadwozia. Doszukując się śladów ewentualnej kolizji i napraw blacharskich samochodu, zapomina on o dokładnej weryfikacji dostarczonych do auta dokumentów. Nieuczciwi sprzedawcy bardo często to wykorzystują, sprzedając auto mające dowód rejestracyjny innego samochodu, bądź nie posiadające karty pojazdu. Bez tej drugiej nie zarejestrujemy samochodu!

REKLAMA

Zobacz też: Samochód demonstracyjny - zakup

Jeszcze gorsze konsekwencje dotyczą sytuacji, w której nie sprawdzając numeru VIN zakupimy pojazd kradziony. Jeśli Policja zlokalizuje takie auto, jest ono odbierane właścicielowi, a on sam bardzo często traktowany jest za potencjalnego pasera! A wszystko jest najczęściej winą nadmiernych emocji towarzyszącym zakupowi pojazdu oraz ogromnej ekscytacji z nim związanej. Dlatego po wstępnych oględzinach auta (jeszcze przed jazdą testową) koniecznie trzeba zweryfikować zgodność numeru VIN nadwozia z danym zawartymi w dowodzie rejestracyjnym.

Auto bez polisy OC

Jeśli pojazd, który jest obiektem naszego zainteresowania, nie posiada ważnej polisy OC to nawet nie myślmy o wyjeżdżaniu nim na drogę publiczną! Wielu sprzedawców, a tak naprawdę handlarzy-naciągaczy, zaleca odbycie takiej jazdy, aby docenić stan auta. W większości przypadków to czcze przechwałki, które mają na celu poprawić wizerunek samochodu w naszych oczach (takie deklaracje zazwyczaj są dalekie od prawdy). Jazda bez ważnego OC grozi mandatem w kwocie przekraczającej 3000 zł oraz przede wszystkim odpowiedzialnością karną za spowodowanie ewentualnego wypadku. Potencjalne ofiary mogą zażądać odszkodowania za leczenie (często wieloletniego a nawet dożywotniego), które w normalnych warunkach pokryłaby polisa OC.

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa "na Niemca"

Często spotykanym zjawiskiem w realiach polskiego rynku samochodów używanych są umowy spisane na tzw. Niemca. Handlarze importujący auta zagranicy, chcąc szybko je sprzedać i nie płacić podatku Urzędowi Skarbowemu, proponują, aby umowę zawrzeć bezpośrednio z obcokrajowcem i jego dane wpisać na umowie sprzedaży. Oczywiście całe zajście ma miejsce w kraju, a wspomniany obcokrajowiec nawet nie wie o całym procederze. W rezultacie zawieramy umowę np. z Niemcem, który był dawniej właścicielem auta, a handlarz, który sprzedaje nam auto,  w ogóle nie figuruje w dokumentach. Jeśli z pojazdem będą jakieś problemy to będziemy musieli dochodzić swoich spraw u obywatela Niemiec. Skoro jednak poświadczyliśmy nieprawdę, bo auta nie sprzedał nam żaden obcokrajowiec, to sami łamiemy prawo. Poza tym żadne roszczenia od Niemca nam się nie należą bo on umowy z nami nie zawarł.

Zobacz też: Auto od handlarza - jakie zabiegi stosuje się w celu odmłodzenia samochodu?

Problemy z umową zawartą "na Niemca" są częste i niejednokrotnie skutkują brakiem możliwości zarejestrowania pojazdu w Polsce. Tego typu sytuacja jest tematem wielu for internetowych. Stanowczo odradzamy tego typu transakcje!

Umowa kupna-sprzedaży zawarta z członkiem rodziny właściciela

Przy zakupie pojazdu używanego koniecznie trzeba sprawdzić także z kim dokładnie zawieramy umowę. Jeśli auto próbuje sprzedać nam członek rodziny właściciela pojazdu to tego typu zakup także obarczony jest ryzykiem. Z pobudek tylko sobie znanym może on zechcieć sprzedać auto pod nieobecność właściciela i po prostu na tym zarobić. Nie mając na umowie autentycznego podpisu właściciela pojazdu, taka umowa jest nieważna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA