REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Altea - jakiego kupić? Poradnik kupującego

Kalinowski Marcin
Poradnik kupującego: Seat Altea XL 2,0 TDI fot. moto.wieszjak.pl
Poradnik kupującego: Seat Altea XL 2,0 TDI fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Altea to jeden z tańszych minivanów na rynku. Wcale nie jest jednak przez to gorszy: wręcz przeciwnie. Solidna gama silnikowa i rozsądne ceny czynią ją bardzo ciekawą propozycją. Oto nasz poradnik kupującego.

Poradnik kupującego: Nadwozie

Altea: wersja z mniejszym bagażnikiem (409 zamiast 532 litrów bagażu), tańsza o około 4 tysiące złotych. Tylko w tej wersji dostaniemy auto z silnikiem 1,2 TSI 105 KM.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Seat Altea

Altea XL: wersja „długa”. 531 litry bagażu, dłuższy tył o 19 centymetrów. Czy dodatkowe 123 litry bagażu warte są 4 tysiące złotych? Wszystko zależy od wielkości rodziny.

Wybór: Altea, jako mniejsza i bardziej przystępna cenowo oraz z większą gamą silnikową.

Poradnik kupującego: Silniki

Benzynowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1,2 TSI 105 KM – dostępna tylko w zwykłej wersji (nie XL). 11,3 sekundy do setki, 181 km/h prędkości maksymalnej, zużycie paliwa na poziomie 7,3 litra w mieście (wg. producenta). Silnik dobry, choć do dynamicznej jazdy zbyt słaby. Ceny już od 62 tysięcy złotych.

1,4 TSI 125 KM – bardzo uniwersalna jednostka, o 4 tysiące złotych droższa. Warto te pieniądze dołożyć, aby mieć względny spokój w dłuższych trasach (np. przy wyprzedzaniu). 10,3 sekundy do setki, 194 km/h prędkości maksymalnej, w mieście zużywa 8,3 litra na 100 km.

1,8 TSI 160 KM – silnik dla osób ze sportowym zacięciem. Bardzo ciekawa propozycja, choć droższa o kolejne 6 tysięcy złotych od 1,4 TSI. 8,4 sekundy do setki, 210 km/h prędkości maksymalnej. Zużywa już 9,3 litra na 100 km w mieście.

2,0 TSI 211 KM – silnik dostępny tylko w wersji Freetrack 4WD (nie dostępny w XL). Auto staje się szybkie, 7,6 sekundy do setki, 218 km/h prędkości maksymalnej przy 11 litrach na 100 km w mieście. Auto w tej wersji kosztuje 117 tysięcy złotych, a to już nieco dużo. 1,8 TSI doskonale sprawdza się jako mocna jednostka, a jednocześnie jest o wiele bardziej oszczędna.

Diesle:

REKLAMA

1,6 TDI 105 KM – zapłacimy za niego 7 tysięcy złotych więcej niż za benzynową 1,2 TSI (też ma 105 KM), a jest zdecydowanie wolniejszy (12,2 sekundy do setki i 183 km/h prędkości maksymalnej). W mieście teoretycznie powinien spalać około 6 litrów ON na 100 km, jednak taki silnik do napędzania auta ważącego 1380 kg to nieco mało.

2,0 TDI 140 KM – jeśli musimy mieć diesla, to to jest wersja, którą powinniśmy się zainteresować. Dopracowany, dynamiczny, dość kulturalny. 9,8 sekundy do setki, 201 km/h prędkości maksymalnej przy spalaniu 6,2 litra na 100 km. Droższy o około 6 tysięcy złotych od podstawowego diesla (ceny od 85 789 zł), dostępny tylko w topowej wersji Style.

Przeczytaj test: Test Seat Altea XL: urodziwy i praktyczny

2,0 TDI 170 KM – wariant 170-konny poprzedniego silnika, kosztujący 115 tysięcy złotych i dostępny tylko w wersji Freetrack 4WD. Nie ma wielkiej różnicy między wersją 140 a 170-konną, nie warto więc raczej się nią interesować.

Wybór: 1,4 TSI 125 KM. Silnik z wystarczającą do codziennej jazdy mocą, nie zużywający zbyt dużo (drogiego) paliwa. Najlepszy chyba w całej gamie stosunek ceny do osiągów.

Poradnik kupującego: Wyposażenie

Seat Altea dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia: Referencje, Style oraz (uterenowiony) Freetrack. Różnica ceny między wersją Reference (podstawową) a Style to 7900 zł. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo: aluminiowe felgi, okno dachowe, opcjonalnie skórzaną tapicerkę, czujniki parkowania i nawigację, bluetooth oraz parę innych bajerów wykończeniowych. Różnica ceny nie jest wielka, a auto wygląda o wiele lepiej, a duży szklany dach to bardzo miły dodatek, zwłaszcza na wiosnę i lato.

Wersja Freetrack Seata Altei to specjalna wersja wyposażeniowa. Posiada napęd na cztery koła i nieco większy prześwit, a także dwa najmocniejsze silniki w gamie: dwulitrową benzynówkę 211 KM oraz 170-konnego diesla TDI. Mówiąc szczerze, jest to raczej średni pomysł. Altea jest wystarczająco praktyczna w „normalnej” wersji, a dodatek w postaci napędu 4WD nie zmieni jej w terenówkę. Do miasta kompletnie nieprzydatne, zwłaszcza, że auto kosztuje od 115 tysięcy złotych w górę. Szaleństwo.

Wybór: Altea 1,4 TSI 125 KM Style – 74 189 KM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA