REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykonać manewr omijania przeszkody?

Manewr omijania przeszkody na wodzie jest najtrudniejszy do wykonania. Fot. Fotolia
Manewr omijania przeszkody na wodzie jest najtrudniejszy do wykonania. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak krok po kroku wykonać manewr omijania przeszkody? Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault opisują krok po kroku cały manewr.

Manewr omijania przeszkody na drodze

Jazda wymaga od kierowców dużej czujności i uwagi, zwłaszcza, jeśli na drodze mogą spotkać pieszych czy zwierzęta. Zderzenie z nimi może skończyć się dla nich tragicznie. Dlatego ważne, aby zawsze być przygotowanym na odpowiednią reakcję. Bezpośredniego kontaktu z przeszkodą można dużo skuteczniej uniknąć, stosując się do ograniczeń prędkości i innych znaków ostrzegawczych. W trakcie jazdy możemy spotkać także inne przeszkody w postaci dziur czy nierówności.

REKLAMA

Omijanie przeszkody na drodze

Podczas jazdy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pieszych i zachować ostrożność, jeśli tylko podejrzewamy, że mogą pojawić się na drodze. Należy pamiętać o pieszych nie tylko, gdy mijamy oznakowane przejście, ale zawsze kiedy przejeżdżamy przez teren zabudowany. Piesi mogą iść poboczem albo przechodzić w miejscach zabronionych, dlatego jadąc w okolicach zabudowań zdejmijmy nogę z gazu i obserwujmy otoczenie drogi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Potrącenie pieszego przy prędkości 50 km/h może skończyć się dla niego tragicznie. Prawdopodobieństwo, że pieszy zginie w takim wypadku wynosi aż 90%, a nawet jeśli przeżyje, do końca życia nie odzyska pełnej sprawności*.

Jak wyminąć zwierzęta na drodze?

Zwierzęta zazwyczaj pojawiają się na drodze niespodziewanie. Wówczas sytuacja wymaga od nas natychmiastowej reakcji. Kiedy widzimy przeszkodę, zazwyczaj pierwszym odruchem jest wciśnięcie pedału hamulca, co przy odpowiedniej odległości od obiektu i suchej nawierzchni może być skuteczne. Jeśli natomiast jedziemy z nadmierną prędkością, a dodatkowo warunki pogodowe są niekorzystne, hamowanie może nie wystarczyć. Wówczas trzeba spróbować ominąć przeszkodę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Spróbujmy w miarę możliwości wyhamować przed zwierzęciem, lub je ominąć. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, dlatego jeśli ominięcie zwierzęcia wiąże się dużym ryzykiem utraty zdrowia czy życia lepiej nie unikać bezpośredniego zderzenia. Takie sytuacje nie muszą mieć jednak miejsca. Patrząc na znaki i nie lekceważąc ostrzeżeń przed zwierzętami możemy uniknąć kolizji.

Omijanie dziur na drodze

Przeszkody w postaci dziur i nierówności to na drogach codzienność w okresie zimowym. Spotykamy je niekiedy w dużej ilości i wymaga to od nas uwagi, czujności i zręczności, aby uniknąć wjechania w nie. Ważne, by nie hamować za późno, kiedy samochód już wpadł w dziurę. Dociśnięty przód auta powoduje, że zawieszenie jest bardziej narażone na poważne uszkodzenia. Jeśli nie uda nam się wyhamować przed dziurą bądź jej ominąć, lepiej wjechać w nią na luzie z wciśniętym sprzęgłem. Dzięki temu możemy uniknąć kosztownych napraw zwieszenia.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak krok po kroku uniknąć bezpośredniego kontaktu z przeszkodą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Naciśnij hamulec – zablokuje koła samochodu i pozwoli zwolnić bardzo szybko
  2. Jeśli nie uda ci się wyhamować spójrz w miejsce, w którym możesz ominąć przeszkodę, a nie na samą przeszkodę. Pamiętaj, aby skupiać się na rozwiązaniu problemu, a nie na samym problemie.
  3. Znacząco zwolnij pedał hamulca i wykonaj manewr omijania.
  4. Po ominięciu przeszkody bezpiecznie wróć na swój pas i ustabilizuj jazdę.
  5. W razie potrzeby zatrzymaj pojazd w bezpiecznym, wyznaczonym do tego miejscu, opanuj nerwy i rusz w dalszą drogę.
  6. Jeśli nie uda ci się wyhamować przed dziurą, pokonuj ją na luzie i z wciśniętym sprzęgłem. Nigdy nie hamuj w trakcie pokonywania dziury czy nierówności.

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA