Geofencing w BMW. Na czym polega ta technologia?
REKLAMA
REKLAMA
- Na czym polega ekologiczny geofencing w BMW?
- Geofencing w BMW. GPS, 170 miast i zbieranie punktów
- Przed geofencingiem były badania. Obiecujące badania!
- Geofencing to nie tylko BMW. Przynosi też inne korzyści
Na czym polega ekologiczny geofencing w BMW?
Producenci samochodów dwoją się i troją, aby ich auta były maksymalnie ekologiczne. A znaczenie słowa eko staje się szczególnie ważne w przypadku miast. Na ciekawy pomysł wpadło zatem BMW. W swoich modelach plug-in montuje funkcję geofencing. To coś na kształt wirtualnego płotu. Gdy z danych lokalizacyjnych będzie wynikać, że auto wjechało za ogrodzenie, przełączy się w tryb zeroemisyjny. Oczywiście pod warunkiem, że najpierw pozwoli na to poziom naładowania akumulatora.
REKLAMA
Geofencing w BMW. GPS, 170 miast i zbieranie punktów
Geofencing GPS aktywuje napęd wyłącznie elektryczny po wjechaniu do jednej z rozpoznanych stref eDrive. Te w chwili obecnej są wyznaczone w blisko 170 europejskich miastach (a sieć jest cały czas rozwijana). Na tym jednak nie koniec. Za każdy kilometr przejechany z wykorzystaniem energii elektrycznej, BMW przyznaje kierowcy punkty. W przypadku wjechania do strefy miejskiej wyznaczonej za pomocą technologii geofencingu, punkty są naliczane podwójnie. Można je później wydać na ładowanie samochodu w publicznych ładowarkach. Sprytne!
Przed geofencingiem były badania. Obiecujące badania!
Geofencing w BMW na dobre wszedł do użytkowania już w roku 2020. Jego pierwsze testy były jednak przeprowadzone w roku 2018 w Rotterdamie. I już wtedy pokazały obiecujące wyniki. Aplikacja informująca o wjechaniu do strefy miejskiej sprawiła, że kierowcy nawet przez 93 proc. czasu jeździli na napędzie elektrycznym. Od roku 2020 do systemu sukcesywnie dołączają kolejne strefy eDrive. A właściwie to są dodawane przez programistów BMW. Ich aktualizacja odbywa się poprzez aktualizację map zdalnie ściąganych przez pojazd z serwera.
Lista modeli, w których pojawia się geofencing BMW i BMW eDrive Zone jest naprawdę szeroka. To tak naprawdę pełna gama współczesnych hybryd plug-in. Rozwiązanie jest spotykane nie tylko w serii 7 czy modelu X5, ale również serii 5 czy 3.
Geofencing to nie tylko BMW. Przynosi też inne korzyści
Oczywiście geofencing jest wykorzystywany nie tylko przez BMW i nie tylko w przypadku hybryd plug-in. Spotyka się go również:
- w segmencie pojazdów luksusowych. Tam technologia pozwala na "odkrywanie" potrzeb klientów i jeszcze lepsze dopasowywanie możliwości pojazdów do ich potrzeb.
- w przypadku zabezpieczeń przed kradzieżą, a konkretnie podczas namierzania pojazdów, które stały się łupem złodziejów, ewentualnie automatycznego informowania właściciela o potencjalnej kradzieży pojazdu.
- w koncepcji Forda. Tu geofencing ma jednak działać na zasadzie automatycznego limitera szybkości po wjechaniu w teren zabudowany. A włąściwie to limiter ten ma uruchomić.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.