REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędnie jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Starszymi automatami również można jeździć ekonomicznie. Fot. newspress
Starszymi automatami również można jeździć ekonomicznie. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów są na tyle inteligentne, że same potrafią maksymalnie oszczędzać paliwo. Ale jak jeździć najbardziej ekonomicznie autem wyposażonym w starszą skrzynię automatyczną?

Oto kilka zasad ecodrivingu dla miłośników automatów:

1. Przyjmij odpowiednią taktykę

REKLAMA

Taktyka ekojazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest identyczna, jak w przypadku tych z „manualem”. Trzeba pamiętać, że pośpiech jest najgorszym doradcą i najbardziej niebezpiecznym kierowcą. Przy tym „eko” wcale nie oznacza człapania noga za nogą, ale na pewno nakłada na kierowcę obowiązek większej podzielności uwagi. Dlaczego?

REKLAMA

Chcesz jechać ekonomicznie to uważnie obserwuj drogę i jej otoczenie. Staraj się patrzeć zarówno na samochody bezpośrednio przed tobą, ale i na horyzont. To pozwoli Ci jechać jak najpłynniej - bez zbędnych zatrzymań i gwałtownych przyspieszeń. Uważne obserwowanie drogi i wyciąganie wniosków z sytuacji pozwoli przewidzieć trudne sytuacje. Wcześniej zauważysz, że inni kierowcy hamują przed przeszkodą lub światłami, będziesz mógł maksymalnie wykorzystać hamowanie silnikiem, dłuższy dystans przejedziesz nie zużywając nawet jednej kropli benzyny.

 Obserwowania sytuacji drogowej trzeba się nauczyć. To nie jest zdolność wrodzona. Umiejętność płynnej jazdy przychodzi w miarę przebytych za kierownica kilometrów. Przy tym trudno określić ile przeciętnie potrzebuje statystyczny kierowca, żeby się tego nauczyć. Jednemu może wystarczyć kilkaset kilometrów i mała „żółta karteczka” z napisem „patrz przed siebie i przewiduj”. Inny może potrzebować na to miesięcy i surowego nauczyciela, który będzie natychmiast wytykał mu błędy.

2. Technika jazdy: Z gazem obchodź się zdecydowanie, ale delikatnie

Sama technika ekonomicznego prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest banalnie prosta. Z pedałem gazu trzeba się obchodzić bardzo delikatnie, ale stanowczo. Tak się nie da? Otóż da się: Jeśli ruszamy wciskamy pedał delikatnie palcami, ale ruch powinien być głęboki na mniej więcej 50 procent skoku pedału, ale nie gwałtowny (nie za szybki).

Zobacz również: Jak działa ABS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy ruszaniu obroty powinny wzrosnąć do maksymalnie 3000 tysięcy, ale nie powinny być też mniejsze niż 2200. W ten sposób najefektywniej wykorzystamy moc silnika, a skrzynia najszybciej będzie zmieniać biegi na coraz wyższe. W końcu o to właśnie chodzi – trzeba jechać na jak najwyższym możliwym biegu.

Warto pamiętać, że większość automatycznych skrzyni biegów da się również „nauczyć” zmieniania biegów na najwyższy. Po osiągnięciu pożądanej prędkości należy lekko odpuścić gaz, wtedy wysyłamy sygnał, że nie będziemy już przyspieszać, a zatem można włączyć najwyższy bieg bez nadmiernego obciążania silnika.

Jak sprawdzić przy jakiej prędkości skrzynia automatyczna wrzuci kolejny bieg? Po pierwsze włączamy funkcję jazdy zimowej (hamowanie silnikiem), po drugie rozpędzamy auto, do takiej prędkości, żeby przekładnia włączyła najwyższe przełożenie. Wtedy puszczamy gaz i obserwujemy prędkościomierz. Przy redukcji biegu nastąpi delikatne przyhamowanie, a prędkość przy jakiej to nastąpiło zapamiętujemy. To minimalna prędkość przy jakiej włączany jest również wyższy bieg.

3. Nowoczesna technologia daje przewagę

Warto w tym miejscu dodać, że już nieprawdziwe jest stwierdzenie, że automaty więcej palą. Najnowocześniejsze skrzynie np. dwusprzęgłowa przekładnia DSG koncernu Volkswagena w trybie automatycznym ma funkcję „eko”. Jej włączenie powoduje, że biegi zawsze zmieniane są w najbardziej racjonalny sposób – ZAWSZE niezależnie czy kierowca pamięta o zasadach ecodrivingu czy też akurat zapomniał.

Zobacz również: Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Efekty? Producent chwali się oszczędnością paliwa na poziomie nawet 6 procent, w stosunku do identycznego auta, ale z manualem. To jednak wyniki laboratoryjne, w rzeczywistości różnica jest połowę mniejsza – co i tak jest znaczącym osiągnięciem. Automatami oszczędzającymi paliwo może się również pochwalić koncern Fiat i Toyota.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA