REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska nadal przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących największej liczby wypadków w Europie. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska?

Wypadki samochodowe w Polsce i na świecie

Według raportów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych maleje. Przyczyniły się do tego zmiany w przepisach, wprowadzane przez poszczególne kraje. W 2013 roku na świecie w wypadkach drogowych zginęło 1,24 mln osób, jednak  to właśnie kierowcy w  Europie są najbardziej świadomi konsekwencji zdarzeń drogowych.  Poniżej przedstawiamy statystyki oraz zmiany wprowadzane w przepisach ruchu drogowego dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.

REKLAMA

Poszkodowani na drogach

Z roku na rok liczba ofiar śmiertelnych na świecie maleje. Według statystyk w 2013 roku śmierć na drogach poniosło 1,24 mln osób. W Polsce liczba ta wynosi 3 291. Dla porównania w 2012 roku na polskich drogach zginęło 3 571 osób. Dane te potwierdzają znaczną poprawę bezpieczeństwa na drogach. Niepokoi natomiast fakt, że najczęściej giną młodzi ludzie, statystycznie w wieku od 15 do 29 lat. Największa ilość ofiar śmiertelnych występuje w krajach średnio rozwiniętych. Co więcej, na terenie tych państw porusza się 52% wszystkich samochodów, aczkolwiek powodują one  80% wszystkich ofiar na drogach. Według raportów wynika, że Europa jest najbezpieczniejszym kontynentem, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się Afryka. W Polsce, w 2012 roku piesi stanowili 33 % wszystkich ofiar wypadków.

Zobacz też: Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

Pasy bezpieczeństwa

Osoby podróżujące samochodem, które mają zapięte pasy bezpieczeństwa, w razie wypadku są zdecydowanie mniej narażone na groźniejsze skutki zderzenia. Efektem zapięcia pasów przez osoby siedzące z przodu jest zmniejszenie konsekwencji wypadku o 50 %, natomiast pasażerów siedzących z tyłu do 75 %. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa występuje w 111 krajach na świecie, w których mieszka 4,8 miliarda osób. Do krajów, w których nie występuje obowiązek zapinania pasów, należą  między innymi Stany Zjednoczone oraz Ukraina.

Prędkość a wypadki samochodowe

Jak wynika ze statystyk, prędkość ma bardzo duży wpływ na ilość wypadków. Przykładowo obniżenie prędkości tylko o 5% spowoduje obniżenie ilości zdarzeń drogowych aż o 30%. Polska jako jeden z 59 krajów wprowadziła w miastach ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ponadto dopuszczona została możliwość ograniczeń prędkości poniżej 50km/h. W 100 krajach świata wprowadzono przepisy ograniczające prędkość w niebezpiecznych miejscach do 30 km/h. Do takich miejsc należą na przykład okolice szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

Jazda po alkoholu

REKLAMA

W raportach zapisano również, że konsekwentne działania opierające się na przepisach prawa oraz wparciu Policji, może przyczynić się do ograniczenia ofiar pijanych uczestników ruchu drogowego nawet o 20%. Problem nietrzeźwych kierowców dotyka każdy kraj, natomiast w 89 wprowadzono przepisy, które określają dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Jednak wyniki badań są bardzo niepokojące. Z badań przeprowadzonych w 2013 roku wiemy, że na 9 mln przebadanych kierowców złapano ponad 162 tysiące osób w stanie nietrzeźwym. Aczkolwiek, w porównaniu do badań z 2011 roku, liczba pijanych kierowców uległa zmniejszeniu - przy mniejszej liczbie kontroli, złapano wtedy ponad 20 tysięcy więcej nietrzeźwych kierowców.

Działania podejmowane przez kraje całego świata dla poprawy bezpieczeństwa na drogach, przynoszą oczekiwane efekty. Z roku na rok na drogach ginie coraz mniej osób, jednak to Europa wyróżnia się najwyższą na świecie świadomością kierowców odnośnie konsekwencji zdarzeń drogowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA