REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć dieslem?

Magdalena Jakubowska

REKLAMA

REKLAMA

Technika jazdy dieslem nie różni się znacząco od techniki jazdy samochodem z silnikiem benzynowym. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z pewnych niedoskonałości napędu wysokoprężnego oraz konsekwencji jakie niesie on dla techniki jazdy.

REKLAMA

Silniki diesla charakteryzuje wysoki moment obrotowy już przy stosunkowo niewielkich prędkościach obrotowych, dzięki czemu możliwa jest jazda na niższych obrotach silnika niż w przypadku silnika benzynowego. Poza tym samochody z takim silnikiem umożliwiają jazdę w ciężkich warunkach, w których wilgoć mogłaby unieruchomić silniki benzynowe, w których potrzebna jest iskra od aparatu zapłonowego.

REKLAMA

W samochodach z turbodoładowaniem przebieg momentu obrotowego nie jest liniowy. Przy bardzo niskich obrotach auta te nie chcą ciągnąć, następnie występuje górka momentu obrotowego powodująca gwałtowne przyspieszanie, po czym moment obrotowy znowu spada. Powoduje to, że ruszając z miejsca samochody z silnikami diesla zrywają przyczepność. Przez utratę przyczepności ciężko jest wykonać płynny szybki start. Szczególnie jest to zauważalne zimą. Sposobem na pokonanie tej niedoskonałości jest ruszanie z wyższych obrotów i balansowanie sprzęgłem w celu ominięcia turbo-dziury oraz gwałtownego przyrostu momentu obrotowego przy bardzo niskich obrotach.

Zobacz też: Koniec epoki diesla?

Ważne jest dbanie o dobry olej w silnikach diesla. Olej powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami serwisowymi (z reguły co 15 tys. km). Jeżeli jeździmy agresywniej olej należy wymieniać częściej. Po wymianie olej robi się ciemny, jest to normalne w dieslach. Silnik powinien zużywać nie więcej niż 1 litr oleju pomiędzy wymianami. Poza tym samochód z silnikiem diesla powinniśmy odpalać zawsze po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Po odpaleniu silnika należy unikać ostrej jazdy z dużymi przyspieszeniami. Dopiero po rozgrzaniu możemy jeździć agresywniej. Temperatura pracy diesla powinna oscylować około 90 stopni c. Po osiągnięciu takiej temperatury jeszcze przez chwile powinniśmy jechać spokojniej, olej osiągnie wówczas odpowiednia temperaturę. Po zakończeniu ostrej jazdy z dużymi prędkościami obrotowymi powinniśmy odczekać na ostygnięcie turbiny oraz nie gasić silnika od razu.

Zobacz też: Paliwa: cena w górę, jakość w dół

Ponadto powinniśmy często wymieniać filtr powietrza, który kosztuje niewiele ale ma wpływ na trwałość wielu elementów osprzętu silnika.

REKLAMA

Kolejną cechą silników diesla jest możliwość dużo efektywniejszego hamowania silnikiem niż w autach z silnikiem benzynowym. Należy o tym pamiętać przy redukcji biegów, zbyt agresywne redukowanie biegów może spowodować utratę przyczepności napędzanych kół. Jeżeli zaczniemy tracić przyczepność powinniśmy dłużej przytrzymać silnik na półsprzęgle w celu wyrównania obrotów. W takiej sytuacji nieskuteczne będzie podniesienie obrotów przy pomocy gazu, gdyż silniki takie nie są chętne do wchodzenia na obroty.

Samochodem z silnikiem diesla można jeździć oszczędnie. Jazda dieslem może odbywać się przy bardzo niskich obrotach silnika co pozwala na oszczędność paliwa. Należy jednak pamiętać, żeby nie przyspieszać zbyt energicznie z bardzo niskich obrotów. Energiczne przyspieszanie z niskich obrotów jest szkodliwe dla elementów przeniesienia napędu oraz turbiny.

Samochody z silnikiem diesla wykazują większą tendencję do podsterowności w zakrętach przy wyższych prędkościach. Spowodowane to jest tym, że silniki takie muszą być masywniejsze, przez co jednostka napędowa jest cięższa. Konstruktorzy samochodów starają się niwelować ten problem poprzez zmianę budowy przedniego zawieszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA