Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie
REKLAMA
REKLAMA
Przygniecenie pojazdu przez drzewo podczas wichury. Wśród szkód tego rodzaju możemy wyróżnić przynajmniej trzy najbardziej typowe sytuacje, gdy dochodzi do uszkodzenia samochodu:
REKLAMA
- podczas jazdy
- podczas postoju pojazdy
- podczas postoju pojazdu, wbrew warunkom wynikającym z OWU np. postój pod domem zamiast na parkingu strzeżonym
W każdym z przypadków odpowiedzialnym za szkodę jest właściciel nieruchomości, na której znajdowało się drzewo. Jego wina nie pozostaje jednak nieograniczona - zależy od wykazania jego błędów polegających na nieodpowiednim utrzymaniu nieruchomości, w tym przypadku drzew.
Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie
REKLAMA
Gdy doszło do szkody powstałej w trakcie jazdy samochodem, odpowiedzialnym w większości przepadków będzie zarządca drogi. Do niego bowiem należy własność pasa ulicy wraz z poboczem, na którym znajdują się także drzewa. W przypadku postoju pojazdu odpowiedzialność spada na właściciela nieruchomości, na której znajduje się drzewo. Konieczne jest jego zidentyfikowanie, co może nastąpić dzięki sprawdzeniu ewidencji nieruchomości w urzędzie właściwej gminy, na podstawie adresu nieruchomości.
Jeśli postój pojazdu odbywał się w miejscu niedozwolonym z punktu widzenia postanowień umowy ubezpieczenia, a nie możemy liczyć na to, że za szkodę będą odpowiedzialne także inne osoby, pozostaje jedynie odszkodowanie z ubezpieczenia auto casco. Jeżeli umowa na AC przewiduje w takiej sytuacji wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę, raczej nie możemy liczyć na dobrowolną wypłatę.
Zobacz też: Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?
Szanse na odszkodowanie i tak są
Jednakże nawet w takiej sytuacji ubezpieczony nie jest bez szans w postępowaniu sądowym. Szczególnie, jeśli dopuszczalność wyłączenia przewidzianego w umowie ubezpieczenia AC będzie oceniana z punktu widzenia wpływu naruszenia na prawdopodobieństwo nastąpienia wypadku ubezpieczeniowego oraz możliwości posłużenia się przez ubezpieczyciela określoną klauzulą dla ograniczenia ryzyka z umowy ubezpieczenia. W okolicznościach konkretnej sprawy sąd może uznać, że działanie ubezpieczonego, chociaż sprzeczne z warunkami umowy, w istocie nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia lub też klauzula stosowana w umowie ubezpieczenia jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w rażący sposób narusza interesy ubezpieczonego. To otworzy drogę do jej pominięcia i pozwoli na uzyskanie odszkodowania.
Zobacz też: Pożar samochodu a odszkodowanie
Jak wskazuje analiza przedstawionych sytuacji, nawet w sytuacjach nietypowych warto przemyśleć możliwość oraz sposób dochodzenia odszkodowania. Niejednokrotnie od obrania najlepszego w danej sytuacji sposobu postępowania zależeć będzie ostateczne naprawienie szkody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.