REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!
Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok, a konkretnie 1 czerwca, przyniesie w tej kwestii dość zasadniczą zmianę. Nowe przepisy podpisał Prezydent.

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 r. oznacza 50, a nie 60 km/h

Do tej pory kwestia ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym była dość prosta. Jeżeli znaki drogowe nie wyznaczały innego limitu, pojazd mógł poruszać się z szybkością 50 km/h w godzinach 5:00 - 23:00. W porze nocnej (tj. między 23:00 a 5:00) dozwolona prędkość rosła do 60 km/h. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym postanowiła zrównać limit szybkości w dzień i w nocy. A jako że w marcu 2021 roku zyskała ona podpis Prezydenta, wejdzie w życie już 1 czerwca.

REKLAMA

Ograniczenie prędkości w nocy: czy 10 km/h to dużo?

Nowy limit prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę wynosi 50 km/h. Czy 10 km/h mniej w nocy ma tak kolosalne znaczenie? Taka różnica może wydawać się niewielka. Na drodze może mieć jednak potężne znaczenie dla bezpieczeństwa.

"Rozbieżność między 50 a 60 km/h sprawia, że czas reakcji hamowania o 3 metry, a samą drogę zatrzymania wydłuża o dodatkowe 6 metrów. Dla porównania, przejście dla pieszych ma około 5 metrów długości. Według danych policji, to oznacza, że samochód jadący 60 km/h zatrzyma się dopiero za przejściem, a auto poruszające się o 10 km/h mniej mam możliwość zatrzymania jeszcze przed przejściem przez jezdnię." - powiedział Marek Dmytryk z firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Ograniczenie prędkości w nocy: po 1 czerwca łatwiej stracić prawko!

Redukcja dopuszczalnej prędkości o 10 km/h 1 czerwca 2021 roku ma też ogromne znaczenie dla kierowców. Powód? Prowadzący, który nieco zapomni się na drodze i będzie jechał więcej niż 50 km/h powyżej dozwolonej szybkości, będzie mógł łatwiej stracić prawo jazdy na trzy miesiące po godzinie 23:00. Czemu? Bo przestawienie się z limitu 60 km/h może wymagać trochę czasu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA