REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7 najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców

7 grzechów głównych polskich kierowców!
7 grzechów głównych polskich kierowców!
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ponad rok od wprowadzenia zaostrzonego taryfikatora mandatów kierowcy nadal nagminnie nie respektują przepisów o ruchu drogowym. Jakie są ich najczęstsze przewinienia?

Niedawno minął rok od chwili wprowadzenia nowego taryfikatora zwiększającego konsekwencje, jakie ponoszą kierowcy dopuszczający się wykroczeń drogowych – zarówno te punktowe, jak i finansowe. Zaostrzenie przepisów tuż przed wakacjami niestety nie zapobiegło kolejnym letnim tragediom. Znacznie zwiększony w ciepłych miesiącach ruch sprawił, że np. w zeszłym roku z ogólnej liczby 37 tys. wypadków 21 tys. przypadło na okres od maja do października. Szczególnie niebezpiecznie jest: w maju (robi się ciepło), w lipcu i sierpniu (szczyt urlopowy), a potem jeszcze w październiku (koniec wakacji akademickich i początek wyraźnego pogorszenia aury). A z policyjnych statystyk wynika, że to najczęstsze nasze grzechy za kierownicą stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zobacz też: Co to znaczy zachować szczególną ostrożność?

Typowe grzechy kierowców

Nagminnie: 1. przekraczamy dozwoloną prędkość, 2. przejeżdżamy na czerwonym świetle, 3. nie stosujemy się do znaków zakazu i nakazu, 4. jeździmy bez zapiętych pasów (co gorsza, często również zapominamy o dopilnowaniu, by dzieci jeździły odpowiednio zabezpieczone), 5. ryzykownie wyprzedzamy, 6. wsiadamy za kierownicę, nie mając odpowiednich uprawnień, po spożyciu alkoholu lub po prostu w złym stanie psycho-fizycznym. W tym wszystkim zapominanie o zapaleniu świateł w dzień albo o zabraniu ze sobą prawa jazdy i dokumentów auta to już naprawdę drobiazg. Kosztuje nas głównie pieniądze, punkty, czas i nerwy, ale nie zdrowie czy życie.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Czegoś w tej wyliczance zabrakło…? No tak: 7. rozmawiamy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Podniesienie kar za to wykroczenie do 5 punktów i 200 zł niestety niewiele dało. W ciągu roku obowiązywania nowego taryfikatora wystawiono już aż 85 361* mandatów za „drapanie się po uchu” (podobno wielu kierowców takim właśnie wytłumaczeniem próbuje się wymigać od kary).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzeszymy, ale wcale się nie wstydzimy

Podobno posiadacz prawa jazdy, który twierdzi, że nie łamie przepisów ruchu drogowego, albo kłamie, albo nie jeździ. To smutne, ale statystyki chyba potwierdzają tę opinię. A wielu kierowców uważa, że rozmowa przez telefon to tak naprawdę żadne wykroczenie. „Ależ panie władzo, przecież jechałem zgodnie z przepisami!” — tak mówi przyłapany na rozmowie telefonicznej, bo nie przekroczył prędkości. A jednak…

Zobacz też: Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

Koncentrowanie się na trzymanym w ręce aparacie telefonicznym utrudnia całościową analizę sytuacji poza autem. Stąd już krok do wymuszenia pierwszeństwa czy potrącenia pieszego — mówi Przemysław Stępień z firmy Amervox, dystrybutora zestawów głośnomówiących Parrot.

Spokój sumienia

Jeżeli nie działają na nas zatrważające statystyki policyjne, może warto zrobić sobie prosty rachunek... niekoniecznie sumienia. Spójrzmy jeszcze raz na powyższą listę wykroczeń. Brzmi znajomo? Dla niektórych może to być bardzo kosztowna lista. A podobno każdy kolejny rok przynosi sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa (nowe lepsze drogi, sprawniejsze auta, technologie wspomagające kierowców, kampanie uświadamiające). – Nasze auta możemy wyposażyć w wielofunkcyjne zestawy głośnomówiące, czujniki parkowania, kamery termowizyjne, systemy kontroli techniki jazdy, ale nic nie zastąpi czujnego oka i zdrowego rozsądku – dodaje Przemysław Stępień z Amervox.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Wyruszając w podróż pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. Bo przecież zdrowie jest najważniejsze...

* Dane komendy Głównej Policji za okres od 9.06.2012 do 30.06.2013 – naruszenie zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu.

Źródło: materiały prasowe Pointb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA