Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!
REKLAMA
REKLAMA
22 kwietnia 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w której rowerzyści uzyskali szereg przywilejów. Większość z nich dotyczy zalegalizowania powszechnych praktyk rowerzystów jakie do tej pory wykonywali oni nielegalnie. Naszym zdaniem znajomość tych regulacji powinna być obowiązkowa dla każdego kierowcy, z uwagi na konsekwencje jakie grożą ich nieznajomością. Mamy tu nam myśli przede wszystkim aspekty dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów.
REKLAMA
Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym
W sytuacji gdy jezdnia przebiega równolegle do ścieżki rowerowej, pojazdy skręcające z niej w prawo (tym samym przecinające ścieżkę rowerową) są zobligowane do przepuszczenia zarówno jadących ścieżką jak i zbliżających do niej rowerzystów. Nadal jednak rowerzysta ma obowiązek schodzenia z roweru w trakcie pokonywania pasów na przejściu dla pieszych.
Zobacz też: Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?
Dopuszczenie poruszania się po jezdni rowerzystów obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu na drodze
Przepis ten bardzo bulwersuje kierowców aut, którzy do tej pory mogli np. wyminąć rowerzystów jadących „gęsiego” na drodze, bez konieczności gwałtownego zwalniania do prędkości zadanej przez cyklistów. W tym momencie po prostu trzeba liczyć na zdrowy rozsądek rowerzystów i racjonalne korzystanie z tego przywileju.
Wyprzedzanie przez rowerzystów pojazdów jadących w korku prawą stroną jezdni
Ten popularny w polskich realiach manewr wyprzedzania został w końcu zalegalizowany. Kierowcy skręcający w prawo muszą zatem zwrócić szczególną ostrożność na to, co dzieje się po ich prawej stronie auta.
Zniesienie nakazu zatrzymania się rowerem w celu umożliwienia samochodom wyprzedzenia
Większość osób i tak nie stosowała się do tego przepisu z uwagi na nieznajomość przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.
Zobacz też: Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu
Poruszanie się środkiem pasa
Nowelizacja ustawy pozwala rowerzystom poruszać się środkiem pasa tuż przed skrzyżowaniem. Ma to zapobiec kolizjom z pojazdami skręcającymi w prawo.
Możliwość jazdy chodnikiem przy złych warunkach pogodowych.
Do 2011 roku korzystanie z chodnika przez rowerzystów było akceptowalne w skrajnych przypadkach. Obecnie mogą to czynić w przypadku śnieżycy, silnych podmuchów wiatru czy potężnej burzy.
Zgoda na przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych
Wcześniej czynność ta była wykroczeniem.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA