REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Działa czy nie?

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Działa czy nie?
Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Działa czy nie?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Konieczne zapisy pojawiły się w ustawie. Tylko czy to oznacza, że już działają? Sprawdźmy.

Nowelizacja kar dla kierowców. Mandaty to jedno. Punkty drugie

1 stycznia 2022 roku pojawiły się dość zasadnicze zmiany w kwestii karania kierowców za wykroczenia drogowe. I nowy taryfikator był zaledwie pierwszym z punktów tych zmian. Kolejna dotyczy punktów karnych, a konkretnie terminu ich przedawnienia. Od 1 stycznia 2022 roku ten powinien wynosić 2 lata, a nie rok. Tyle jednak mówi teoria. Bo w praktyce... na razie zapis stał się martwy. A to dopiero połowa informacji. Co więcej, nie do końca wiadomo też kiedy rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać.

REKLAMA

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Nie od wykroczenia, a płatności!

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach było jedną z ważniejszych zmian zapowiadanych przez rządzących. A warto pamiętać o tym, że dwuletni termin przedawnienia nie będzie liczony jak obecnie od momentu popełnienia wykroczenia, a... zapłacenia mandatu karnego. Więcej na temat tego rozwiązania i wątpliwości z nim związanych, pisaliśmy w materiale, do którego link dodajemy poniżej.

Zobacz: Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?

Czy przedawnienie punktów karnych po 2 latach działa?

W teorii przepisy określające przedawnienie punktów karnych po 2 latach są. W praktyce zapis jest jednak martwy i nie obowiązuje. Powód? MSWiA mówi lakonicznie o konieczności wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych, aby termin usunięcia punktów był realizowany w sposób prawidłowy systemowo. Kiedy zatem zapis mógłby faktycznie wejść w życie? Tu odpowiedź jest jeszcze bardziej lakoniczna. Ministerstwo informuje, że termin wdrożenia rozwiązań technicznych ogłosi minister właściwy do spraw informatyzacji.

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Wątpliwości RPO

Zaostrzenie przepisów karnych dla kierowców może być dobrym pomysłem. Poprzednie sankcje na przestrzeni prawie dwóch dekad stały się dla kierujących mało dolegliwe. W tym jednak przypadku pewne wątpliwości ma jednak Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem przedawnienie punktów karnych po 2 latach od opłacenia grzywny powoduje pewną nierówność. Bo np. u kierowcy zatrzymanego na drodze termin ten zacznie się dużo wcześniej, niż chociażby u osoby ukaranej za zdjęcie z fotoradaru czy przez sąd.

Przedawnienie punktów karnych po 2 latach. Zmian nie będzie!

RPO w kwestii przedawnienia punktów karnych po 2 latach proponuje zatem dość proste rozwiązanie. Proponuje że "nie ma przesłanek, które stałyby na przeszkodzie przyjęcia, że przy zapłacie grzywny w terminie, bieg przedawnienia punktów biegłby od dnia uprawomocniania decyzji nakładającej grzywnę. Rozwiązanie takie eliminowałoby wskazane nierówności w traktowaniu obywateli." Co MSWiA na taki pomysł RPO? Z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, MSWiA nie dostrzega potrzeby zmiany zaproponowanych przepisów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • hehehe
    2022-05-05 16:24:24
    Czego by ta banda kret ynów nie wymyśliła to ilość wypadków nie spada a rośnie. Malała jak zostawili przepisy i kierowców w spokoju :-)
    0
  • wjw
    2022-05-05 13:20:06
    Może i przedawnienie punktów jakoś tam czasami działa ale wykroczenia w rejestrach Policji są wieczne.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • adam
    2022-05-09 18:16:27
    Dla mnie stosowanie punktów to jakaś głupota. Po co te punkty? Sam mandat wystarczy i możliwość odebrania prawka za recydywę powinna wystarczyć. Dziesięć lat temu w USA, konkretnie w Bostonie odebrano mi prawko na sześć miesięcy, bo przekroczyłem o 20 mil dozwoloną prędkość przy szkole w południe. Do tego dostałem 500 dolarów mandatu. W nocy pewnie skończyłoby się na upomnieniu. Wierzcie mi, o ile mandat przeżyłem, to zabranie prawka na pół roku bolało jak cholera. Wydaje mi się, że powinno się wprowadzić wysokość kary w zależności od okoliczności, a nie trzymać się sztywno. Bo teraz jak jeżdżę po Polsce, to widzę policjantów stojących z radarem w jakiś krzakach gdzie jest jakieś idiotyczne ograniczenie. Przecież to ewidentne polowanie na mandaty.
    0
  • Enya
    2022-10-29 16:37:26
    W takich sprawach najlepiej się zwrócić do doświadczonego adwokata po poradę, dlatego ja wybieram kancelarię Cejrowski. Specjalizują się w różnych dziedzinach prawa. Zawsze mogę liczyć na ich pomoc!
    1
  • theo
    2022-05-08 12:15:56
    Nie powinno być przedawniania punktów karnych w ogóle. Kierowca po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów, powinien być kierowany na kurs i egzamin na prawo jazdy. Wysokość ubezpieczeń OC/AC powinna być powiązana z ilością punktów karny, tak aby ci co przestrzegają przepisów o ruchu drogowym nie płacili za tych którzy podwyższają ryzyko szkód komunikacyjnych. Tak jest
    14
    pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

REKLAMA

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

REKLAMA

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

REKLAMA