REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?
Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?

REKLAMA

REKLAMA

Jak usunąć kod z prawa jazdy? To pytanie, które czasami pojawia się na forach. Kod ograniczeń powinno dać się usunąć. Choć to zależy od przypadku.

Kod w prawie jazdy. Co daje i co oznacza?

Kody ograniczeń w prawie jazdy albo wskazują na pewne ograniczenia kierującego, albo nadają mu niejako specjalne uprawnienia. Jak usunąć kod z prawa jazdy? Ciężko wskazać konkretną ścieżkę. Wszystko zależy bowiem od ograniczeń lub uprawnień, które kodem zostały wskazane. Poniżej podamy kilka przykładów.

REKLAMA

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Czasami wystarczy zaświadczenie lekarskie

Powiedzmy że kierowca ma w prawie jazdy kod 01.01 wskazujący na konieczność prowadzenia w okularach. Wyobraźmy sobie jednak, że zrobił sobie operację oczu i zniwelował wadę. Okularów już nosić nie musi, a nawet czasami nie powinien. Aby usunąć kod 01.01 z prawa jazdy musi najpierw iść do lekarza orzecznika. Ten powinien stwierdzić, że do prowadzenia nie musi mieć prawa jazdy i wystawić orzeczenie. Dopiero wtedy urzędnik będzie miał pewność, że przesłanka stojąca za wpisaniem kodu do prawa jazdy ustała i przestała być aktualna.

Usunięcie kodu z prawa jazdy a nowe uprawnienia

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się wtedy, gdy kierujący ma w prawie jazdy kod ograniczenia z rodziny 05 i 10. To oznacza ograniczone korzystanie z pojazdu. Aby kierujący nie musiał jeździć tylko w dzień (kod 05.01), bez pasażerów (05.03) czy wyłącznie pojazdem z automatyczną przekładnią (10.02), najpierw musi niejako na nowo zdobyć uprawnienia. Kod ograniczeń w takim przypadku wynika ze sposobu szkolenia kandydata na kierowcę. Konieczny jest zatem co najmniej kolejny egzamin w WORD. Dopiero po wyniku pozytywnym i po wydaniu nowego prawa jazdy, tego typu kod zniknie z dokumentu.

Kod w prawie jazdy to czasem wynik... wyroku sądowego

W przypadku kodu 69 w prawie jazdy sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Kod ten oznacza, że kierujący może prowadzić wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową zgodnie z normą przenoszącą normę EN 50436. Tylko za wymóg taki może zostać nałożony przede wszystkim przez sąd. Tym samym odpowiedź na pytanie o to, jak usunąć kod 69 z prawa jazdy, może być jedna. Konieczne jest nowe postępowanie i pozytywny wyrok lub minięcie poprzednio orzeczonego okresu próby.

Jakich kodów z prawa jazdy usunąć się nie da?

Kiedy kodu z prawa jazdy nie da się usunąć? Przypadków takich może być kilka. I sztampowym jest chociażby kod:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 03.01 – wskazuje na konieczność użycia np. protezy kończyny górnej. Tu stanu chorobowego odwrócić się nie da.
  • 71 – zapis oznacza wtórnik prawa jazdy. Konieczne jest wydanie nie wtórnika, a nowego dokumentu.

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Opis krok po kroku.

Ostatnim z etapów usuwania kodu z prawa jazdy jest uzyskanie nowego dokumentu. W tym celu kierujący musi wypełnić wniosek, dołączyć do niego aktualne zdjęcie i np. zaświadczenie lekarskie. Na tej podstawie po jakiś dwóch, trzech tygodniach do referatu komunikacji dotrze nowy dokument, z którego kod zniknie. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Kwota ta zawiera już obowiązkową opłatę ewidencyjną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA