Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Kod w prawie jazdy. Co daje i co oznacza?
Kody ograniczeń w prawie jazdy albo wskazują na pewne ograniczenia kierującego, albo nadają mu niejako specjalne uprawnienia. Jak usunąć kod z prawa jazdy? Ciężko wskazać konkretną ścieżkę. Wszystko zależy bowiem od ograniczeń lub uprawnień, które kodem zostały wskazane. Poniżej podamy kilka przykładów.
REKLAMA
Jak usunąć kod z prawa jazdy? Czasami wystarczy zaświadczenie lekarskie
Powiedzmy że kierowca ma w prawie jazdy kod 01.01 wskazujący na konieczność prowadzenia w okularach. Wyobraźmy sobie jednak, że zrobił sobie operację oczu i zniwelował wadę. Okularów już nosić nie musi, a nawet czasami nie powinien. Aby usunąć kod 01.01 z prawa jazdy musi najpierw iść do lekarza orzecznika. Ten powinien stwierdzić, że do prowadzenia nie musi mieć prawa jazdy i wystawić orzeczenie. Dopiero wtedy urzędnik będzie miał pewność, że przesłanka stojąca za wpisaniem kodu do prawa jazdy ustała i przestała być aktualna.
Usunięcie kodu z prawa jazdy a nowe uprawnienia
Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się wtedy, gdy kierujący ma w prawie jazdy kod ograniczenia z rodziny 05 i 10. To oznacza ograniczone korzystanie z pojazdu. Aby kierujący nie musiał jeździć tylko w dzień (kod 05.01), bez pasażerów (05.03) czy wyłącznie pojazdem z automatyczną przekładnią (10.02), najpierw musi niejako na nowo zdobyć uprawnienia. Kod ograniczeń w takim przypadku wynika ze sposobu szkolenia kandydata na kierowcę. Konieczny jest zatem co najmniej kolejny egzamin w WORD. Dopiero po wyniku pozytywnym i po wydaniu nowego prawa jazdy, tego typu kod zniknie z dokumentu.
Kod w prawie jazdy to czasem wynik... wyroku sądowego
W przypadku kodu 69 w prawie jazdy sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Kod ten oznacza, że kierujący może prowadzić wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową zgodnie z normą przenoszącą normę EN 50436. Tylko za wymóg taki może zostać nałożony przede wszystkim przez sąd. Tym samym odpowiedź na pytanie o to, jak usunąć kod 69 z prawa jazdy, może być jedna. Konieczne jest nowe postępowanie i pozytywny wyrok lub minięcie poprzednio orzeczonego okresu próby.
Jakich kodów z prawa jazdy usunąć się nie da?
Kiedy kodu z prawa jazdy nie da się usunąć? Przypadków takich może być kilka. I sztampowym jest chociażby kod:
- 03.01 – wskazuje na konieczność użycia np. protezy kończyny górnej. Tu stanu chorobowego odwrócić się nie da.
- 71 – zapis oznacza wtórnik prawa jazdy. Konieczne jest wydanie nie wtórnika, a nowego dokumentu.
Jak usunąć kod z prawa jazdy? Opis krok po kroku.
Ostatnim z etapów usuwania kodu z prawa jazdy jest uzyskanie nowego dokumentu. W tym celu kierujący musi wypełnić wniosek, dołączyć do niego aktualne zdjęcie i np. zaświadczenie lekarskie. Na tej podstawie po jakiś dwóch, trzech tygodniach do referatu komunikacji dotrze nowy dokument, z którego kod zniknie. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Kwota ta zawiera już obowiązkową opłatę ewidencyjną.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.