REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?
Jak usunąć kod z prawa jazdy? Da się to zrobić?

REKLAMA

REKLAMA

Jak usunąć kod z prawa jazdy? To pytanie, które czasami pojawia się na forach. Kod ograniczeń powinno dać się usunąć. Choć to zależy od przypadku.

Kod w prawie jazdy. Co daje i co oznacza?

Kody ograniczeń w prawie jazdy albo wskazują na pewne ograniczenia kierującego, albo nadają mu niejako specjalne uprawnienia. Jak usunąć kod z prawa jazdy? Ciężko wskazać konkretną ścieżkę. Wszystko zależy bowiem od ograniczeń lub uprawnień, które kodem zostały wskazane. Poniżej podamy kilka przykładów.

REKLAMA

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Czasami wystarczy zaświadczenie lekarskie

Powiedzmy że kierowca ma w prawie jazdy kod 01.01 wskazujący na konieczność prowadzenia w okularach. Wyobraźmy sobie jednak, że zrobił sobie operację oczu i zniwelował wadę. Okularów już nosić nie musi, a nawet czasami nie powinien. Aby usunąć kod 01.01 z prawa jazdy musi najpierw iść do lekarza orzecznika. Ten powinien stwierdzić, że do prowadzenia nie musi mieć prawa jazdy i wystawić orzeczenie. Dopiero wtedy urzędnik będzie miał pewność, że przesłanka stojąca za wpisaniem kodu do prawa jazdy ustała i przestała być aktualna.

Usunięcie kodu z prawa jazdy a nowe uprawnienia

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się wtedy, gdy kierujący ma w prawie jazdy kod ograniczenia z rodziny 05 i 10. To oznacza ograniczone korzystanie z pojazdu. Aby kierujący nie musiał jeździć tylko w dzień (kod 05.01), bez pasażerów (05.03) czy wyłącznie pojazdem z automatyczną przekładnią (10.02), najpierw musi niejako na nowo zdobyć uprawnienia. Kod ograniczeń w takim przypadku wynika ze sposobu szkolenia kandydata na kierowcę. Konieczny jest zatem co najmniej kolejny egzamin w WORD. Dopiero po wyniku pozytywnym i po wydaniu nowego prawa jazdy, tego typu kod zniknie z dokumentu.

Kod w prawie jazdy to czasem wynik... wyroku sądowego

W przypadku kodu 69 w prawie jazdy sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Kod ten oznacza, że kierujący może prowadzić wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową zgodnie z normą przenoszącą normę EN 50436. Tylko za wymóg taki może zostać nałożony przede wszystkim przez sąd. Tym samym odpowiedź na pytanie o to, jak usunąć kod 69 z prawa jazdy, może być jedna. Konieczne jest nowe postępowanie i pozytywny wyrok lub minięcie poprzednio orzeczonego okresu próby.

Jakich kodów z prawa jazdy usunąć się nie da?

Kiedy kodu z prawa jazdy nie da się usunąć? Przypadków takich może być kilka. I sztampowym jest chociażby kod:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 03.01 – wskazuje na konieczność użycia np. protezy kończyny górnej. Tu stanu chorobowego odwrócić się nie da.
  • 71 – zapis oznacza wtórnik prawa jazdy. Konieczne jest wydanie nie wtórnika, a nowego dokumentu.

Jak usunąć kod z prawa jazdy? Opis krok po kroku.

Ostatnim z etapów usuwania kodu z prawa jazdy jest uzyskanie nowego dokumentu. W tym celu kierujący musi wypełnić wniosek, dołączyć do niego aktualne zdjęcie i np. zaświadczenie lekarskie. Na tej podstawie po jakiś dwóch, trzech tygodniach do referatu komunikacji dotrze nowy dokument, z którego kod zniknie. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Kwota ta zawiera już obowiązkową opłatę ewidencyjną.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA