Cechy opon ekologicznych
REKLAMA
REKLAMA
Opony ekologiczne inaczej mówiąc „zielone”, wykonane są ze specjalnych mieszanek gumy. Charakteryzują się całkiem inną strukturą bieżnika niż zwykłe opony. Podróżowanie na oponach ekologicznych pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę, co wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa oraz zmniejszoną emisją dwutlenku węgla.
REKLAMA
Dlaczego wprowadzono „zielone” opony?
Opony te wprowadzono po to, aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. W tym celu Unia Europejska wprowadziła nakaz wytwarzania opon z mniejszym oporem toczenia. Co więcej, od 2010 roku w „zielone” opony będą wyposażone nowe samochody. Na każdej ekologicznej oponie będzie widniała specjalna etykieta informująca kierowcę jaka dokładnie jest droga hamowania na mokrej nawierzchni, jaki jest opór toczenia danej opony oraz natężenie hałasu. Możemy również natknąć się na oznaczenia od litery „A” do „G”. Informują one o jakości danej opony. Litera „A” wskazuje, że opona jest najlepszej jakości, natomiast litera „G” najgorszej.
Zobacz również: Czemu z opony uchodzi powietrze?
Ekologiczne opony znaczy bezpieczne?
Ze względu na zmniejszenie oporów toczenia, ekologiczna opona posiada słabsze właściwości niż zwykła opona. czasie panowania złych warunków atmosferycznych droga hamowania opony ekologicznej z prędkości 80 km/h może być dłuższa niż zwykłej nawet o 5 metrów.
Zobacz również: Na którą oś montować mniej zużyte ogumienie?
REKLAMA
REKLAMA