REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: demontaż radia i głośników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Astra F demontaż radia i głośników
Opel Astra F demontaż radia i głośników

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana radia i głośników to jedna z czynności, którą możemy wykonać samemu. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić wymianę fabrycznego radia i głośników.

Do wymontowania fabrycznego radia będą nam potrzebne wyjmaki, które możemy kupić w sklepie car-audio lub serwisie aukcyjnym. Należy pamiętać, żeby dobrać także odpowiednie klucze do naszego radia. Ceny zaczynają się już od kilku złotych. Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora, który spowoduje zakodowanie radia. Następnie odkręcamy cztery śruby typu torx na przednim panelu radia. Będzie do tego potrzebny klucz Torx T2.

REKLAMA

Teraz wkładamy wyjmaki w otwory po śrubach do momentu, w którym wyczujemy wyraźny opór i usłyszymy charakterystyczne kliknięcie . W ten sposób doprowadzimy do odpięcia zaczepów mocujących radio. Kolejny krok to: chwytamy za uchwyty i delikatnie rozpieramy je na boki, jednocześnie pociągając do siebie. W ten sposób wyjmujemy równomiernie całe radio.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż zegarów

REKLAMA

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Wyjmujemy uchwyty z otworów w przednim panelu radia. W tym celu należy ścisnąć małym śrubokrętem zatrzaski mocujące. Wsuwamy radio we wnękę montażową i solidnie dopychamy do momentu aż usłyszymy „kliknięcie” sprężyn mocujących. Następnie podłączamy przewód masowy akumulatora i przechodzimy do ustawienia radia.

Po odłączeniu zasilania, nasze radio zostanie automatycznie zablokowane. W celu jego odblokowania należy wprowadzić odpowiedni kod. Po włączeniu radia ukaże się napis „SAFE” i po około 3 sekundach zobaczymy „10 ----‘’. Oznacza to, że pozostało nam 10 prób na wprowadzenie kodu. Kreski poziome oznaczają ilość cyfr, z których składa się kod zabezpieczający.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana rozrusznika

Korzystając z przycisków wybierania stacji radiowych od 1 do 4 wprowadzamy odpowiedni kod. W celu wprowadzenia pierwszej cyfry należy wciskać tyle razy przycisk 1 aż pokaże się odpowiednia cyfra na wyświetlaczu. W taki sam sposób wprowadzamy kolejne cyfry. Po wprowadzeniu kodu należy go potwierdzić. W tym celu wciskamy na około 3 sekundy przycisk AS. Jeśli wprowadziliśmy błędny kod to na wyświetlaczu pojawi się informacja „9 SAFE”. Po 10 sekundach będziemy mogli ponownie wprowadzić kod.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że pomiędzy pierwszą, drugą i trzecią próbą należy czekać około 10 sekund. Po czwartej próbie, czas oczekiwania zwiększa się do 10 minut i zostaje podwojony po każdej kolejnej błędnej próbie. Po 10 krotnym błędnym wprowadzeniu kodu radio nie daje się włączyć i pozostaje wizyta w specjalistycznym warsztacie.

Przechodzimy do wymiany głośników. Pierwszy krok to dobór odpowiednich głośników. Najlepiej udać się do sklepu car-audio, w którym sprzedawca dobierze nam idealne głośniki do możliwości naszego radia. W przypadku wymiany głośników zachodzi konieczność demontażu tapicerki drzwi.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż miski olejowej

Pokrycia drzwi występowały jako części zamienne. Jednak od maja 1993 nie było otworu na korbkę opuszczania szyb. W takim przypadku należy zrobić otwór o średnicy 28mm od tyłu pokrycia. Poniżej znajduje się opis demontażu boczku drzwi.

Przechodzimy do wymontowania boczku drzwi. Na początku wyjmujemy z drzwi trójkątną osłonę wewnętrznego mocowania lusterka. Następnie wyjmujemy wtyk złącza głośnika wysokotonowego. Teraz demontujemy korbkę opuszczania szyb (jeśli jest na wyposażeniu auta). W tym celu należy wepchnąć drucianą klamrę za pomocą wąskiego śrubokręta w kierunku przodu drzwi.

Zsuwamy korbkę z osi i wciskamy klamrę w rowek korbki jeśli została zdjęta w trakcie demontażu. Demontujemy podkładkę z tworzywa sztucznego. Jeśli mam elektryczne sterowanie szyb i lusterek to należy podważyć przełącznik za pomocą śrubokręta. Następnie za pomocą śrubokręta gwiazdkowego odkręcamy 6 wkrętów mocujących i odpinamy boczek drzwi z zatrzasków.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana chłodnicy

W przypadku drzwi tylnych mamy do odkręcenia cztery wkręty. Teraz rozłączamy złącze elektryczne od sterowania szyb i lusterek (jeśli występuje) i pociągamy poszycie drzwi ponad przycisk ryglowania drzwi. Wyjmujemy do góry wewnętrzne uszczelnienie drzwi i ściągamy delikatnie folię ochraniającą (jeśli zachodzi taka potrzeba).

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na początku przyklejamy dokładnie folię ochronną. Jest to bardzo ważna operacja, ponieważ szczelnie zaklejona folia uniemożliwia przedostawanie się wody do wnętrza kabiny. Jeżeli folia jest uszkodzona w którymś miejscu należy ja zakleić. Przystawiamy boczek do drzwi i podłączamy przewody sterowania szyb i lusterek (jeśli są w samochodzie).

Przekładamy poszycie przez przycisk ryglowania drzwi i wciskamy je w zatrzaski. W przypadku, kiedy w drzwiach mamy sterowanie korbką to nasuwamy na oś korbki plastikową podkładką zwracając uwagę, żeby była zamontowana wystającą stroną do poszycia drzwi. Wsuwamy na oś korbkę i dobijamy ją ręką do momentu, aż klamra sprężysta wskoczy w rowek osi. Przy zamkniętej szybie korbka musi być skierowana do dołu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana alternatora

Wkręcamy wkręty mocujące (4 lub 6 w zależności od drzwi). Teraz wciskamy w pokrycie wyłącznik elektrycznego sterowania lusterka lub opuszczania szyby. Na końcu podłączamy głośnik wysokotonowy i wciskamy trójkątną osłonę mocowania lusterka.

Znając sposób demontażu poszycia drzwi przechodzimy do wymiany głośników.

Głośniki drzwi przednich

Pierwszy krok to wymontowanie bocznego poszycia drzwi. Wykonujemy to zgodnie z powyższym opisem. Po wymontowaniu boczku odkręcamy trzy wkręty mocujące głośnik i wyjmujemy go. Zdejmujemy wtyk złącza i możemy zamontować nowy głośnik. Jeśli będzie oryginalny to nie należy stosować przejściówek. W przypadku głośników innych firm, istnieje konieczności zastosowania specjalnej przejściówki głośnikowej

Głośnik wysokotonowy drzwi przednich

Łapiemy za trójkątną pokrywę w górnej części w drzwiach i pociągamy delikatnie do siebie, następnie wyjmujemy do góry. Odpinamy wtyk złącza elektrycznego i wyjmujemy głośnik z pokrywy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

Głośniki tylne (hatchback, sedan)

Na początku wyjmujemy wtyk ze złącza i odkręcamy od dołu cztery wkręty mocujące głośnik. Wyjmujemy głośnik i w jego miejsce montujemy nowy. Postępujemy w odwrotnej kolejności do demontażu.

Tylne głośniki (kombi)

Pierwszy krok to wymontowanie pokrycia drzwi. Następnie odkręcamy wkręty mocujące głośnik, odpinamy wtyk złącza elektrycznego a następnie wyjmujemy głośnik i w jego miejsce montujemy nowy. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Jeżeli decydujemy się na zmianę głośników na lepsze, renomowanej i cenionej firmy na rynku to należy również zmienić radio. Oryginalne radio nie wykorzysta w pełni możliwości naszych głośników. Po wymianie samych głośników może się okazać, że nie ma żadnej różnicy. Przy montażu nowego nieoryginalnego radia nie powinno być żadnych problemów. Wystarczy użyć jedynie specjalnej przejściówki, która pozwoli nam podłączyć radio bez zbędnego cięcia i lutowania kabli.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA