Korbowód
REKLAMA
REKLAMA
Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania). Korbowód składa się z trzech podstawowych części: główki, trzonu i łba korbowodu. Główka korbowodu jest elementem, współpracującym ze sworzniem tłoka poprzez wciśniętą w nią ślizgową tulejkę, lub (w silnikach dwusuwowych) poprzez łożysko igiełkowe.
REKLAMA
Tulejki korbowodów wykonuje się jako elementy lite lub dwudzielne, złożone z dwóch tulejek o łącznej wysokości mniejszej od grubości główki korbowodu, w której umieszczone są symetrycznie. Istniejący pomiędzy nimi kanał o szerokości rzędu 1 do 2 mm ma za zadanie lepsze doprowadzenie oleju do sworznia tłokowego, niż ma to miejsce w przypadku tulejki jednolitej. Tulejki dwudzielne mają zastosowanie w silnikach wysokodoładowanych. Tulejki lite wykonuje się z brązu.
Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta
REKLAMA
Od niedawna stosuje się interesujące rozwiązanie technologiczne, polegające na wykonaniu tulejki korbowodowej zwiniętej z taśmy bimetalicznej. Tulejka taka ma stalowy zewnętrzny płaszcz, poryty od środka warstwą stopu łożyskowego, zwykle cynowo-ołowianego o grubości około 0,5 mm. Rozwiązanie takie pozwala na zmniejszenie główki korbowodu, a tym samym na redukcję jego masy. Tron korbowodu łączy główkę z łbem korbowodu. Ma on we wszystkich korbowodach identyczny, dwuteowy przekrój, który zapewnia mu pożądaną sztywność przy niewielkiej masie. Łeb korbowodu jest w silnikach czterosuwowych zawsze dwudzielny. Jego część, stanowiąca monolit z trzonem, nazywana jest stopą korbowodu, zaś część ruchoma, przykręcana do niej śrubami to pokrywa korbowodu. Musi być ona bardzo dokładnie ustalona w stosunku do łba korbowodu. Najczęściej ustalenie to zapewnia połączenie ząbkowane. Stosuje się także specjalne rowki i występy w obu częściach. Ustalenie pokrywy korbowodu jest w każdym przypadku tylko w płaszczyźnie prostopadłej do osi czopa wału korbowego.
W otworze pomiędzy stopą i pokrywą korbowodu znajdują się dwie półpanewki, zapewniające łożyskowanie korbowodu na czopie wału korbowego. Są one wykonane z miękkiej stali, wyłożonej wewnątrz warstwą stopu łożyskowego, posiadających dobre właściwości przeciwcierne nawet podczas krótkotrwałego przerwania filmu olejowego.
Zobacz też: Stopień sprężania silnika spalinowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.