REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania).

REKLAMA

Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania). Korbowód składa się z trzech podstawowych części: główki, trzonu i łba korbowodu. Główka korbowodu jest elementem, współpracującym ze sworzniem tłoka poprzez wciśniętą w nią ślizgową tulejkę, lub (w silnikach dwusuwowych) poprzez łożysko igiełkowe.

REKLAMA

Tulejki korbowodów wykonuje się jako elementy lite lub dwudzielne, złożone z dwóch tulejek o łącznej wysokości mniejszej od grubości główki korbowodu, w której umieszczone są symetrycznie. Istniejący pomiędzy nimi kanał o szerokości rzędu 1 do 2 mm ma za zadanie lepsze doprowadzenie oleju do sworznia tłokowego, niż ma to miejsce w przypadku tulejki jednolitej. Tulejki dwudzielne mają zastosowanie w silnikach wysokodoładowanych. Tulejki lite wykonuje się z brązu.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

REKLAMA

Od niedawna stosuje się interesujące rozwiązanie technologiczne, polegające na wykonaniu tulejki korbowodowej zwiniętej z taśmy bimetalicznej. Tulejka taka ma stalowy zewnętrzny płaszcz, poryty od środka warstwą stopu łożyskowego, zwykle cynowo-ołowianego o grubości około 0,5 mm. Rozwiązanie takie pozwala na zmniejszenie główki korbowodu, a tym samym na redukcję jego masy. Tron korbowodu łączy główkę z łbem korbowodu. Ma on we wszystkich korbowodach identyczny, dwuteowy przekrój, który zapewnia mu pożądaną sztywność przy niewielkiej masie. Łeb korbowodu jest w silnikach czterosuwowych zawsze dwudzielny. Jego część, stanowiąca monolit z trzonem, nazywana jest stopą korbowodu, zaś część ruchoma, przykręcana do niej śrubami to pokrywa korbowodu. Musi być ona bardzo dokładnie ustalona w stosunku do łba korbowodu. Najczęściej ustalenie to zapewnia połączenie ząbkowane. Stosuje się także specjalne rowki i występy w obu częściach. Ustalenie pokrywy korbowodu jest w każdym przypadku tylko w płaszczyźnie prostopadłej do osi czopa wału korbowego.

W otworze pomiędzy stopą i pokrywą korbowodu znajdują się dwie półpanewki, zapewniające łożyskowanie korbowodu na czopie wału korbowego. Są one wykonane z miękkiej stali, wyłożonej wewnątrz warstwą stopu łożyskowego, posiadających dobre właściwości przeciwcierne nawet podczas krótkotrwałego przerwania filmu olejowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Stopień sprężania silnika spalinowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA