REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzędzia: przecinak, podbijak

REKLAMA

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób.

Do przydatnych w warsztacie i garażu narzędzi należą przecinaki i pobijaki. Są to narzędzia o nieskomplikowanej budowie, bardzo często wytwarzane samodzielnie na własne potrzeby.

REKLAMA

Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób. Przecinaki kamieniarskie służą do przecinania brył kamienia i betonu itp. Są to w każdym przypadku pręty stalowe, z jednej strony zakończone spłaszczeniem, podobnie jak najprostsze wkrętaki, przy czym spłaszczenie to ma bardzo ostre zakończenie. Uderzenia młotkiem w drugi koniec pręta powodują, że jego ostrze wcina się w obrabiany przedmiot, by w końcu przeciąć go. Najbardziej nietypowym zastosowaniem przecinaka jest odkręcanie zapieczonych dużych nakrętek lub śrub z dużymi i bardzo dużymi łbami. Jest to operacja niszcząca śruba lub nakrętka tak odkręcona z reguły nie nadaje się do dalszego użytku. Polega ona na przyłożeniu przecinaka do jednej z krawędzi sześciokątnego łba śruby i nakrętki, a następnie poprzez uderzanie młotkiem w jego drugi koniec wywieranie na nią siły udarowej, która ma podobne oddziaływanie, jak w przypadku wkrętaka udarowego. Przecinak, nacinając na dość dużą głębokość krawędź śruby lub nakrętki robi dla siebie gniazdo, dzięki czemu nie ześlizguje się z niej, a to oznacza, że uderzenia młotka mogą być bardzo silne.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

REKLAMA

Pobijakiem nazywa się zasadniczo młotki z drewnianymi obuchami. Nazwa ta przenoszona jest także na najprostsze z możliwych narzędzi. Ma ono postać dość grubego pręta o długości kilkunastu cm, wykonanego z niezbyt twardego metalu, np. mosiądzu, który służy np. do wbijania metalowych kołków, sworzni klinów i wpustów w ciasno spasowane otwory i gniazda w sytuacji, kiedy bezpośrednie uderzenia młotka we wbijany element mogłyby uszkodzić go lub jego powierzchnię. Przy pomocy pobijaków można usuwać np. czopy osi kół z łożysk, łożyska z gniazd itp. Jest to więc rodzaj izolatora pomiędzy twardym młotkiem a niezbyt twardym elementem, który należy wbić w ciasny otwór. Odmianą pobijaka jest wybijak – pręt z identycznego metalu, jak pobijak, służący do wybijania przedmiotów ciasno osadzonych w otworach, takich np. jak sworznie, kliny lub ciasno tkwiące w otworach śruby, do których oby końców jest dostęp.

Są także wybijaki wykonane ze stali, kształtem przypominające punktaki ślusarskie, od których odróżnia je płasko zaszlifowany koniec. Służą one do usuwania z przelotowych otworów pozostających w nich resztek śrub itp. Wybijaki takie mogą być używane do odkręcania dużych nakrętek i śrub z dużymi łbami w podobny sposób, jak przecinaki, ich przewagą jest to, że nie powodują tak dużych zniszczeń na nakrętkach i łbach śrub, jak przecinaki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Ząbkowanie opon

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA