REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diesel 1.6 hdi: przewód olejowy turbiny do wymiany?

Diesel 1.6 hdi: przewód olejowy turbiny do wymiany?
Diesel 1.6 hdi: przewód olejowy turbiny do wymiany?
Materiały prasowe Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z największych bolączek diesla 1.6 HDI montowanego m.in. w Citroenach, Peugeotach i Fordach jest przewód smarowania turbiny. Ten zapycha się i powoduje zatarcie turbosprężarki. Jak uniknąć problemu?

REKLAMA

Silnik 1.6 HDI na początku nowego millenium stał się jedną z ważniejszych konstrukcji w gamie koncernu PSA i marki Ford. Silnik oferował 90 lub 110 koni mechanicznych, a do tego był oszczędny i miał wysoką kulturę pracy. I wszystko byłoby idealne, gdyby nie doniesienia mówiące o… niskiej trwałości turbosprężarek. Do zatarcia mechanizmu dochodziło już w kilka lat po opuszczeniu salonu przez auto. Nie to było jednak dla użytkowników najgorsze. Scenariusz stawał się o tyle czarny, że usterka powracała często już po kilku miesiącach od naprawy.

REKLAMA

Gdy kierowcy ogłosili, że diesel 1.6 HDI jest dziejową wpadką, okazało się że winna zacieraniu turbosprężarek nie jest wcale wadliwa konstrukcja układu doładowania zastosowanego we francuskim dieslu 1.6 HDI, a niepozorny przewód olejowy. To aluminiowa rurka, która powykręcana w różnych kierunkach. Sposób jej ukształtowania jest podyktowany faktem, że znajduje się ona głęboko pod silnikiem i na drodze między podłączeniem do układu smarowania a turbosprężarką musi lawirować między pozostałymi elementami osprzętu.

Zobacz również: Eksploatacja silnika 1.6 HDI

Diesel 1.6 hdi: przewód olejowy turbiny ma specjalne sitko…

REKLAMA

Co się dzieje z przewodem olejowym turbiny w toku eksploatacji? Przy dolnej śrubie zamontowane jest sitko filtrujące. Na nim zbierają się zanieczyszczenia pływające w oleju - zupełnie jak cholesterol odkładający się w żyłach człowieka. Z czasem brudu jest na tyle dużo, że zaczyna stopniowo tamować przepływ smarowidła do turbiny. Skutkiem jest zatarcie. Co ważne, regeneracja sprężarki w tym przypadku jest mało skuteczna. Jeżeli mechanik nie wymieni przewodu, szybko dojdzie do ponownego zatarcia mechanizmu, a to oznacza kolejne koszty.

Aby uniknąć uszkodzenia turbosprężarki w dieslu 1.6 HDI kierowca powinien pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze musi bezwzględnie pilnować regularnej wymiany oleju w silniku. Tylko świeże smarowidło i nowy filtr w układzie smarowania gwarantują, że w obwodzie olejowym motoru krążyć będzie maksymalnie mała ilość zanieczyszczeń. Poza tym dla bezpieczeństwa doładowania właściciel samochodu powinien od czasu do czasu - tj. w zależności od intensywności eksploatacji  raz na 2 - 3 lata - demontować przewód i wymieniać go na nowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wymiana turbosprężarki w silniku Diesla 1.3 JTD i 1.6 HDI - koszty

Diesel 1.6 hdi: ile kosztuje przewód olejowy turbiny?

Czemu mechanicy zalecają przede wszystkim wymianę? Po pierwsze dlatego, że przytkane sitko jest niezwykle ciężko doczyścić. Po drugie przewody często nie tylko zapychają się, ale i zaczynają przeciekać. Ile kosztuje nowy przewód olejowy turbiny do diesla 1.6 HDI? Za nowy element należy zapłacić w sklepie motoryzacyjnym na ogół od 70 do 140 złotych. Używane kosztują mniej więcej 20 złotych. Tak, cena części z drugiej ręki bez wątpienia jest atrakcyjna. Niestety wybierając taki produkt kierowca nigdy nie będzie miał pewności dotyczącej jego stanu.

Na forach internetowych miłośników samochodów francuskich można znaleźć jeszcze jedno rozwiązanie. Czasami kierowcy decydują się na wymontowanie sitka z przewodu. To usuwa problem zbierania się zanieczyszczeń i ewentualnego ograniczenia krążenia oleju. Z drugiej strony w tym samym czasie warto skrócić interwał wymiany oleju do 10 - 15 tysięcy kilometrów i lub roku. Częstsza wymiana jest o tyle ważna, że bez sitka czystość oleju staje się kluczowa. Od momentu jego wymontowania brudy zawarte w smarowidle trafiają do wnętrza turbiny.

Diesel 1.6 hdi: przewód olejowy turbiny zrób to sam!

Przewód smarowania turbiny w silniku 1.6 HDI można wymienić samodzielnie. Zanim kierowca weźmie się jednak za wykonanie procedury, powinien zdać sobie sprawę z jednego. Choć sam element jest przymocowany w silniku za pomocą zaledwie dwóch śrub, zadanie nie musi być łatwe do wykonania. Dzieje się tak szczególnie w modelach aut wyposażonych w filtr cząstek stałych. Czemu? Żeby móc uzyskać swobodny dostęp do przewodu olejowego turbiny, trzeba w pierwszej kolejności wymontować osadnik. Zlecenie procedury mechanikowi nie powinno być droższe niż 100 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA