REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?

Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?
Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Brak wycieraczek jesienią, zimą czy na wiosnę może być naprawdę czarnym scenariuszem. Oznacza bowiem mocno osłabioną widoczność. Dlatego tak ważne jest, aby awaria silnika wycieraczek była usunięta jak najszybciej.

Wycieraczki poruszają się po powierzchni szyby za sprawą niewielkiego silniczka elektrycznego. Ten ma niezwykle prostą budowę. Do tego charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem wytrzymałości. To oczywiście nie oznacza, że silnik jest wieczny. Z czasem ulegnie uszkodzeniu, a to może dość mocno utrudnić kierowcy życie. W jaki sposób? Dla przykładu nie będzie miał możliwości zbierania wody podczas jazdy w deszczu. W efekcie zostanie zmuszony do wykonania postoju i przeczekania opadów na poboczu.

REKLAMA

Awaria silnika wycieraczek. Jakie są jej powody?

REKLAMA

Czemu mechanizm uszkadza się? Powodów tak naprawdę może być kilka. Przede wszystkim decyduje o tym naturalne zużycie, a konkretnie zatarcie lub spalenie silnika. Ten jak każde inne urządzenie ma swoją wytrzymałość i określoną ilość cykli pracy. Poza tym o usterce układu oczyszczającego powierzchnię przedniej i tylnej szyby jest w stanie zadecydować uszkodzenie mechaniczne wynikające np. ze zdarzenia drogowego. Czasami też winne awarii jest prozaiczne przepalenie bezpiecznika.

Awaria silnika wycieraczek jest o tyle problematyczna, że po jej wystąpieniu nie da się jeździć w czasie opadów. Kierowca nie będzie miał odpowiedniej widoczności. Poza tym awaria wycieraczek w czasie kontroli drogowej będzie oznaczać mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego pojazdu. To jednak nie koniec. Drugie ze zmartwień dotyczy ceny usunięcia usterki. Nowy silnik może kosztować nawet 700 - 1000 złotych. Przykładem modelu, który naraża właściciela na wydatek z górnej części przedziału cenowego, jest chociażby Opel Vectra C. Co więcej, do kwoty tej należy doliczyć też jakieś 100 - 150 złotych, które mechanik doliczy sobie za wymianę silnika.

Awaria silnika wycieraczek - oszczędności?

REKLAMA

Jak poszukiwać oszczędności? Metoda tak naprawdę jest jedna. Mechanicy zalecają zakup części używanych pochodzących z demontażu. W ich przypadku wydatek ma zdecydowanie niższą wartość. Za używany silnik wycieraczek należy zapłacić jakieś 100 - 200 złotych i można go kupić zarówno poprzez portale aukcyjne, jak i np. na złomowiskach. Tak, mechanizm z drugiej ręki jest poniekąd kotem w worku. Dopóki nie zostanie zamontowany, kierowca nie będzie wiedział jak działa. Dysproporcja wydatku między nowym a używanym sprawia jednak, że wielu właścicieli aut starszych nie będzie patrzyło na zagrożenia.

Jeżeli kierowcy przydarzy się awaria silnika wycieraczek, podczas zakupu nowej lub używanej części powinien wykazać się czujnością! Nowy element warto dobierać w oparciu m.in. o kod VIN. W przypadku silnika z drugiej ręki, najlepiej porównać kupowaną część z tą, która wcześniej została wyciągnięta z pojazdu. Czemu to takie ważne? Tylko w taki sposób właściciel samochodu będzie miał pewność, że mechanizm idealnie pasuje do pojazdu, a dzięki temu awaria silnika wycieraczek zostanie usunięta skutecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA