Czy porysowaną szybę można naprawić?
REKLAMA
REKLAMA
Źródło problemu
REKLAMA
Po pierwsze, ważne jest aby wiedzieć, co spowodowało powstanie rysy. Jeśli porysowaliśmy ją np. skrobaczką lub jakimś innym przedmiotem (np. paskiem, gdy odginaliśmy wycieraczkę), prawdopodobnie rysa nie jest głęboka. Drobne ryski, których źródłem są twardsze drobinki kurzu lub zanieczyszczone wycieraczki też da się usunąć. Jeśli zaś mieliśmy dużego pecha i w naszą szybę uderzył kamień, który z ogromną prędkością wydostał się spod koła jadącego przed nami samochodu, będziemy mieli do czynienia z rysą, której pewnie nie da się naprawić.
Zobacz również: Czyszczenie wtryskiwaczy
Inspekcja
Musimy dokładnie obejrzeć rysę. Jeśli jest ona podłużna i nie rozpoczyna się głęboką penetracją, nie czujemy jej pod palcem gdy delikatnie jej dotykamy, rysę da się usunąć poprzez polerowanie szyby i uzupełnianie rys sposobem chemicznym w specjalnej placówce, zajmującej się takimi naprawami. Jeśli zaś rysa jest głęboka, szeroka a do tego, na którymś z jej końców znajduje się głęboka, punktowa penetracja, najpewniej trzeba będzie wymienić szybę. Wszelkie pęknięcia i pajączki również oznaczają konieczność wymiany.
Zobacz również: Jak wymienić lusterka wsteczne?
Pękniętą szybę należy koniecznie jak najszybciej wymienić, gdyż na skutek sił działających na karoserię podczas jazdy będzie ona dalej pękać i nie ma właściwie niezawodnego sposobu na zabezpieczenie jej przed powiększaniem się pęknięcia.
REKLAMA
REKLAMA