REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Corolla E11: ustawienie wskazówki obrotomierza

Robert Kuśpiel
fot. Toyota
fot. Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Wskazania zawyżonych wartości obrotów, to zazwyczaj efekt rozładowanego akumulatora. Niestety taki stan zostaje, pomimo wymiany akumulatora na nowy. Wygląda to tak, że wskazówka obrotów zaczyna z pozycji np. 600 obrotów, czyli zawyża obroty.

W poradniku tym pokażemy, jak pozbyć się tego uciążliwego problemu w Corolli E11 po lifcie. Nie jest to trudna czynność, lecz wymaga trochę czasu. Co więcej, cena za taką usługę w serwisie ASO jest bardzo wysoka, dlatego też warto zrobić to samemu.

REKLAMA

Zaczynamy od odłączenia akumulatora, następnie przechodzimy do odkręcenia 2 wkrętów maskownicy zegarów. Teraz przekręcamy kierownicą o 90 stopni, tak, żeby można zauważyć dwie śrubki na maskownicy pod kierownicą. Jedna jest po lewej, zaś druga po prawej stronie. Odkręcamy je w celu poluzowania plastikowej obudowy kolumny kierowniczej. Pod kierownicą znajduje się jeszcze jedna śrubka, ją również odkręcamy. Teraz możemy zdjąć dolną część obudowy. Jak się lepiej przyjrzymy, okaże się, że nie było potrzeby luzowania obudów. Jednak, dzięki temu bez zbędnego siłowania wyjmiemy maskownicę zegarów.

Zobacz również: Toyota Corolla E11: wymiana linki otwierania bagażnika

Przechodzimy do wyjęcia maskownicy zegarów. Po uprzednim wykręceniu śrubek, zostaje nam uwolnienie jej z dwóch zatrzasków w dolnej części. Robimy to bardzo powoli i delikatnie. Zatrzaski mocno się trzymają, lecz wystarczy odrobina większej siły, żeby maskownica wyszła. Przystępujemy do wykręcenia zegarów, trzymają się one na 3 wkrętach.

Uważnie wyjmuj wkręty, tak, żeby nie wpadły pomiędzy kable.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesuwamy dźwignię od wycieraczek w dół i wyjmujemy zegary. Przed całkowitym demontażem, należy wypiąć kable od zegarów. W tej wersji mamy do wypięcia dokładnie dwie wtyczki. Wyjmujemy zegary z auta i przenosimy nasz warsztat na stół. Musimy teraz zdemontować szybkę a potem plastikową maskownicę. Oba te elementy trzymają się na plastikowych zatrzaskach. Podważamy wszystkie równomiernie i zdejmujemy element.

Zobacz również: Jak zdiagnozować drobne usterki elektryczne?

Teraz musimy ściągnąć wskazówkę. Zabezpieczamy powierzchnię cyferblatu. Najlepiej za pomocą tekturki. Cyferblat ma bardzo delikatną strukturę i łatwo jest go uszkodzić. Za pomocą szczypiec zdejmujemy wskazówkę. Udajemy się do samochodu i podłączamy zegary. Wskazówka ustawi się na pozycję startową 0. Montujemy ponownie wskazówkę i sprawdzamy poprawność działania. Ważne, żeby nie wcisnąć jej za głęboko. Oczywiście należy również sprawdzić czy po rozruchu wskazówka nie opadnie. Jeżeli nie mamy żadnych zastrzeżeń, składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Można również wyczyścić środek zegarów z kurzu, najlepiej delikatnym pędzelkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA