REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika
Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli silnik nie chce się uruchomić a podczas przekręcania kluczyka słychać tylko charakterystyczne pykanie to znak, że rozrusznik jest do wymiany. Poniżej znajduje się opis wymiany rozrusznika w modelu Zafira B i Astra H.

W przypadku awarii rozrusznika kontynuowanie dalszej jazdy może być wyjątkowo uciążliwe a wręcz niemożliwe - np. w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów niemożliwe lub bardzo trudne jest uruchamianie ich "na pych".

REKLAMA

Z rozrusznikiem jest podobnie jak z alternatorem. Należy przemyśleć, który wariant jest dla nas najbardziej korzystny. Zakup używanego, nowego bądź regeneracja obecnego. Po raz kolejny przestrzegamy przed tanimi zamiennikami. Zazwyczaj nie posłużą nam one zbyt długo. Większość z nich ma problemy z dotrwaniem do końca gwarancji (na ogół 12 miesięcy).

Zobacz też:Jak zdiagnozować uszkodzenie rozrusznika bez wymontowywania z pojazdu?

REKLAMA

Warto zeznać się w temacie regeneracji. Zazwyczaj ceny są zróżnicowane. Oczywiście jakość wykonanej usługi też jest ważna. Zazwyczaj ceny przewyższają zakup używanego rozrusznika. Jeżeli mamy dostęp do używanych i sprawdzonych części to warto rozważyć taki wybór. Kiedy podejmiemy już decyzję możemy dokonać wymiany rozrusznika. Pamiętajmy, że w zależności od modelu silnika zostały zastosowane dwa różne typy rozruszników. Początek będzie taki sam dla wszystkich wersji silnikowych, czyli odłączenie akumulatora.

Zaczynamy od silników benzynowych, od jednostki 1,4 litra. Na początku należy podnieść samochód. Wystarczy do tego tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Jeżeli mamy dojście do platformy warsztatowej warto skorzystać z tej opcji. Będzie nam znacznie łatwiej wykonać całą pracę. Teraz odkręcamy dwie nakrętki o odpinamy przewody od rozrusznika. Pozostaje nam wyjąć dwie śruby i wyjąć rozrusznik z samochodu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym silnikiem jest 1.6. Pierwszy krok to odłączenie miękkiego przewodu podciśnienia. Następnie odkręcamy dwie śruby mocujące podporę kolektora dolotowego. Na rozruszniku znajdują się przewody, które są zamocowane śrubami – odkręcamy je. Kolejny krok to odkręcenie przewodu masowego. Pozostają nam mocowania samego rozrusznika. Odkręcamy śruby znajdujące się na dole oraz jedną śrubę dwustronną w górnej części. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W silniku 1.8 wymiana wygląda podobnie jednak jest kilka dodatkowych czynności. Na początku podobnie jak w silniku 1.6 unosimy samochód i podpieramy go. Następnie demontujemy podporę kolektora dolotowego. Teraz wykręcamy dwie nakrętki i odpinamy przewody od rozrusznika. Na górze znajduje się przewód masowy, który odkręcamy. Pozostaje nam demontaż samego rozrusznika. W górnej części znajduje się nakrętka a u dołu śruba mocująca. Po wykręceniu ich wyjmujemy rozrusznik do dołu.  Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Przechodzimy do silnika 2.0. Na początku musimy odkręcić wspornik, który jest zamocowany za pomocą dwóch śrub do kolektora dolotowego i kadłuba silnika. Wspornik ten znajduje się na górze w tylnej części silnika. Teraz odkręcamy dwie nakrętki mocujące przewody do rozrusznika i zdejmujemy je. W kolejnym kroku odkręcamy długą śrubę znajdującą się na górze rozrusznika oraz śrubę na dole rozrusznika. Wyjmujemy go do dołu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Na koniec silników benzynowych pozostaje nam jednostka 2.2. W tym silniku jest praktycznie najmniej pracy. Wymiana nie jest skomplikowana. Na początku musimy podnieść samochód i podeprzeć na podstawkach. Następnie odkręcamy dwie nakrętki od rozrusznika i odpinamy przewody. Na koniec wykręcamy śruby mocujące sam rozrusznik i wyjmujemy go od dołu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przechodzimy do silników Diesla. Tutaj czeka nas znacznie więcej pracy. Prawie w każdym z silników należy zdemontować znacznie większą ilość podzespołów niż w silniku benzynowym. Zaczynamy od najmniejszej pojemności, czyli 1.3 CDTI. Otwieramy przednią maskę demontujemy akumulator i lokalizujemy skrzynię biegów. Przy niej znajdują się cięgna zmiany biegów, które są na czopach kulistych. Demontujemy je za pomocą klucza płaskiego. W serwisach stosowane jest specjalne narzędzie.

Teraz zdejmujemy do tyłu pierścienie zabezpieczające i wyjmujemy cięgna zmiany biegów z podpór. Po zdemontowaniu ich odkładamy je na bok. Pamiętajmy, żeby ich nie wyginąć ani rozciągać mogą ulec uszkodzeniu. Efektem tego będzie konieczność zakupu nowych.  Następnie odkręcamy górną śrubę rozrusznika. Z racji trudnego dostępu polecamy użyć długiego klucza nasadowego. Podnosimy samochód za pomocą lewarka i popieramy go na podstawkach.

Odkręcamy dwa przewody podciśnienia od zasobnika (podciśnienia). Następnie wykręcamy dwie śruby i zdejmujemy zasobnik razem ze wspornikiem. Wykręcamy dwie nakrętki i odpinamy przewody od rozrusznika. Pozostaje nam odkręcić dolną śrubę mocującą rozrusznik. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, żeby podłączyć wszystkie przewody.

Kolejnym silnikiem jest 1.7 CDTI. W tym przypadku również potrzebny jest demontaż akumulatora. Następnie odkręcamy górną śrubę rozrusznika z obudowy skrzyni biegów. W przypadku problemów z lokalizacją rozrusznika, znajduje się ona z tyłu bezpośrednio przy kadłubie silnika. Teraz unosimy samochód i podpieramy go na „kobyłkach”. Demontujemy dolną osłonę silnika.

Odpinamy miękki przewód powrotny, który znajduje się pomiędzy obudową filtru a silnikiem. W celu wykonania tej czynności musimy rozpiąć opaskę. Teraz odkręcamy śrubę i odpinamy przewody od rozrusznika. Wykręcamy nakrętkę przewodu masowego. Pozostaje nam odkręcić śrubę dwustronną i od dołu rozrusznik. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak naprawić rozrusznik? Część elektryczna.

Na koniec pozostaje nam najmocniejsza jednostka z gamy silników wysokoprężnych a mianowicie 1.9 CDTI. Otwieramy przednią maskę i demontujemy górną obudowę silnika. W Astrze z silnikiem 1.9 DT i DTL należy zdemontować kratkę podszybia. W Zafirze z takimi samymi silnikami mamy do wymontowania osłonę przegrody czołowej. Teraz wyjmujemy miękkie przewody cieczy chłodzącej, które zamocowane są na wsporniku

Wykręcamy dwie nakrętki i demontujemy go. Odchylamy na bok wiązkę przewodów i odkręcamy dwie nakrętki po czym możemy odpiąć przewody od rozrusznika. Teraz demontujemy dwie śruby rozrusznika a następnie podnosimy samochód i podpieramy go na „kobyłkach”. Demontujemy dolną osłonę silnika i odkręcamy nakrętkę mocującą przewód masowy. Pozostaje nam odkręcić śrubę dwustronną i możemy wyjąć rozrusznik z samochodu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przy każdym silniku bez względu na to czy jest to Diesel lub benzyna należy sprawdzić na koniec czy wszystkie elementy są poprawnie zamocowane. Nie podłączenie któregoś z podzespołów może przyczynić się do niepoprawnej pracy silnika.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA