REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telematyka w motoryzacji

Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. Fot. Mobileye
Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. Fot. Mobileye
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rynek telematycznych rozwiązań dla flot samochodowych ciągle się rozwija. Zapotrzebowania na nowoczesne systemy monitorowania rośnie.

Zapewnienie bezpieczeństwa przewożonych towarów i osób staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla firm transportowych, ale także tych posiadających dużą liczbę służbowych samochodów. Coraz więcej pracowników korzysta z samochodów firmowych w ramach swoich przywilejów służbowych. Wraz z rosnącą wartością posiadanej przez firmy floty samochodowej zwiększają się również koszty jej utrzymania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje skutecznych systemów monitorowania i zarządzania swoją flotą samochodową. Obecnie nowe technologie wychodzą im naprzeciw.

REKLAMA

Projekt monitorowania floty Johnson&Johnson

REKLAMA

Niedawno w Jonhson&Jonhson, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie ruszyła z globalnym projektem monitorowania kierowców swojej floty samochodowej w różnych krajach na świecie za pomocą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Jako partnera projektu wybrała firmę Mobileye®. Na początek zainstalowano urządzenia w 65 samochodach w brytyjskiej filii firmy. Już po 3 miesiącach od wdrożenia wyliczono, że szkodowość wśród uczestników pilotażowego programu zmniejszyła się o prawie 14%, podczas gdy zużycie paliwa spadło o 11%. Opinie uczestników programu, którzy jeżdżą z kamerą Mobileye® zainstalowaną w swoim samochodzie służbowym były bardzo pozytywne. Podkreślano, że kamera szczególnie przydaje się w chwilach rozproszenia uwagi kierowcy, takich jak dzwoniąca komórka w samochodzie, przeglądanie firmowych papierów, spożywanie jedzenia podczas jazdy, do czego przyznawała się niestety większość kierujących pojazdami. Nie potwierdziły się ich wcześniejsze obawy, że system może zbytnio angażować uwagę kierowcy i ingerować w styl jazdy. Niektórzy zauważyli, że dzięki regularnym raportom z systemu przekazywanym przez kierownictwo udaje im walczyć ze złymi nawykami takimi jak nagłe hamowanie i przyspieszanie, przekraczanie prędkości w miejscach, które dobrze znają z codziennych objazdów.
Jonhson & Jonhson planuje dalszy rozwój projektu i stopniowe wdrażanie także w innych krajach, gdzie firma posiada duże floty samochodowe.

Również w Polsce coraz więcej samochodów jeździ po drogach pod czujną kontrolą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Najwięcej firm korzysta z rozwiązań firmy Mobileye®, która stała się obecnie liderem rynku. Z urządzeń korzystają już w Polsce takie firmy jak Coca-Cola, SAMAT, autobusy miejskie w Szczecinie. Obecnie trwają także pilotażowe programy w dwóch światowych koncernach farmaceutycznych, w dwóch dużych firmach transportowych. „Prowadzimy także negocjacje handlowe z operatorami komórkowymi, przedsiębiorstwami z branży handlowej oraz kilkoma firmami ubezpieczeniowymi w Polsce:” wyjaśnia Piotr Nawrocki, Dyrektor Regionalny na Europę Centralną. „W Polsce obecnie jeździ już ponad tysiąc samochodów firmowych wyposażonych w kamerę Mobileye®” dodaje Piotr Nawrocki.

REKLAMA

Na świecie systemy Mobileye® obsługują floty samochodowe takich firm jak Abbott Laboratories, DHL, GE Capital Fleet Services, Veolia, inTime Logistics, Coca-Cola Hellenic w Czechach i na Węgrzech. Jak wyliczyła firma, obecnie ponad 100 tysięcy samochodów na świecie zostało już wyposażone w kamerę Mobileye.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania pokazały, że urządzenie Mobileye® zainstalowane w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo, poprawia styl i płynność jazdy. Kierowca reagując na sygnały urządzenia dostosowuje się do zaleceń. W przypadku flot samochodowych, dzięki integracji urządzeń zamontowanych w samochodach służbowych z systemami zarządzania flotą, właściciel czy zarządca floty ma dostęp do raportów pokazujących nie tylko trasę kierowców, ale również ich styl jazdy w odniesieniu do rzeczywistej sytuacji na drodze. System przekaże pełne dane m.in. o zachowywaniu bezpiecznego dystansu do pojazdów z przodu, przestrzeganiu ograniczeń prędkości, powiadomi o agresywnej jeździe. W ten sposób rozwiązanie pozwala uniknąć śmiertelnych wypadków, zmniejszając liczbę kolizji, obniżając zużycie paliwa i redukując całkowity koszt posiadania floty.

Co to jest Mobileye?

Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. W chwili zagrożenia generuje ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub własnym wyświetlaczu. System montuje się na przedniej szybie wewnątrz samochodu, a wyświetlacz (Eye Watch) umieszcza w polu widzenia kierowcy, na desce rozdzielczej. Serce systemu to procesor SeeQ2, specjalnie opracowany przez producenta systemu.
Mobileye wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy obrazu do wykrywania: pojazdów (w tym także motocykli i rowerów), pieszych, pasów ruchu, ograniczeń prędkości. Dzięki swoim funkcjom ułatwia utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć stłuczek i poważnych wypadków drogowych. Dzięki urządzeniu kierowca otrzymuje w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o sytuacjach krytycznych.

Źródło: Materiały prasowe Mobileye

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA