REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu

Subskrybuj nas na Youtube
Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wyposażenie samochodu w odpowiedni dla dziecka fotelik jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, który ma zamiar wyruszyć w drogę z najmłodszym pasażerem. Jak jeszcze przygotować samochód do podróży z dzieckiem?

Przed podróżą z dzieckiem - stan techniczny pojazdu

REKLAMA

Sprawdzenie auta przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Zapobiegliwy kierowca uniknie w ten sposób stresu i niepotrzebnego wydłużenia czasu podróży spowodowanego awarią. Samodzielnie może sprawdzić stan oleju, wycieraczek, oświetlenia oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon. - Przed wyruszeniem warto skontrolować bieżnik, pamiętając, że dobrą przyczepność zapewnia ogumienie, którego bieżnik ma głębokość 4 mm – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Istotne jest także, by ciśnienie w oponach skorygować zgodnie z zaleceniami producenta.
Kierowca, który nie jest pewien stanu technicznego samochodu, szczególnie układu hamulcowego, zawieszenia i akumulatora, może skorzystać z pomocy pracowników stacji obsługi.

W podróży z dzieckiem przydadzą się organizery

Po sprawdzeniu stanu technicznego auta należy zadbać o jego wnętrze. Czysty samochód wpłynie na komfort jazdy, a usunięcie zbędnych przedmiotów na bezpieczeństwo: nie będą miały szans trafić w ręce dziecka, a dodatkowo w razie nagłego hamowania nie zrobią mu krzywdy. Pomocne są organizery zakładane na tył przednich siedzeń, w których umieścić można niezbędne w czasie podróży nawilżane chustki, pieluszki, zabawki i przekąski. Warto zablokować również drzwi i okna od strony siedzenia dziecka, by nie otwierało ich w czasie jazdy. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych leków oraz torebek na wypadek wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziecko do 12. roku życia i osiągnięcia 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku. Dopasowany do wzrostu dziecka, dobrze umocowany fotelik i przypięcie dziecka pasami gwarantuje bezpieczną podróż. Jak wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata): 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on w ubiegłym roku ok. 85-87%.
Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma możliwości, by właśnie tam przymocować fotelik, warto wybrać miejsce za pasażerem, gdyż w przypadku potrzeby zatrzymania się na ruchliwej ulicy, łatwiej będzie wyjąć małego pasażera. Do montażu służą trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Fotelik można przymocować z przodu tylko jeśli w tym miejscu auta nie ma poduszki powietrznej. 

Warto również zadbać o wygodę małego podróżnika: zaopatrzyć się koc oraz poduszkę stabilizującą szyjny odcinek kręgosłupa. Nie wolno zapominać o regularnych przerwach służących zaczerpnięciu świeżego powietrza i zmianie pozycji.

Czym zająć dziecko w trakcie podróży samochodem?

Dla dziecka podróż samochodem powinna być nie tylko bezpieczna, ale i atrakcyjna. Dzięki czemu nawet długie kilometry w samochodzie upłyną spokojnie i wesoło. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki, książki lub audiobooki. – Rodzinna wyprawa to okazja, obserwować i z fantazją komentować to, co dzieje się za oknem, śpiewać oraz opowiadać bajki – mówi Arleta Dankowska, mama dwójki przedszkolaków. - Spokojne i zajęte zabawą dziecko nie odwraca uwagi kierowcy i pozwala mu się skoncentrować się na jeździe.

Przygotowując się do rodzinnych podróży kierowca powinien pamiętać nie tylko o stanie technicznym auta, ale również o bezpieczeństwie swoich pasażerów. Dodatkowa dbałość o komfort sprawi, że wyjazd przebiegnie w miłej atmosferze.

Źródło: Oponeo.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA