REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu

Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wyposażenie samochodu w odpowiedni dla dziecka fotelik jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, który ma zamiar wyruszyć w drogę z najmłodszym pasażerem. Jak jeszcze przygotować samochód do podróży z dzieckiem?

Przed podróżą z dzieckiem - stan techniczny pojazdu

REKLAMA

Sprawdzenie auta przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Zapobiegliwy kierowca uniknie w ten sposób stresu i niepotrzebnego wydłużenia czasu podróży spowodowanego awarią. Samodzielnie może sprawdzić stan oleju, wycieraczek, oświetlenia oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon. - Przed wyruszeniem warto skontrolować bieżnik, pamiętając, że dobrą przyczepność zapewnia ogumienie, którego bieżnik ma głębokość 4 mm – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Istotne jest także, by ciśnienie w oponach skorygować zgodnie z zaleceniami producenta.
Kierowca, który nie jest pewien stanu technicznego samochodu, szczególnie układu hamulcowego, zawieszenia i akumulatora, może skorzystać z pomocy pracowników stacji obsługi.

W podróży z dzieckiem przydadzą się organizery

Po sprawdzeniu stanu technicznego auta należy zadbać o jego wnętrze. Czysty samochód wpłynie na komfort jazdy, a usunięcie zbędnych przedmiotów na bezpieczeństwo: nie będą miały szans trafić w ręce dziecka, a dodatkowo w razie nagłego hamowania nie zrobią mu krzywdy. Pomocne są organizery zakładane na tył przednich siedzeń, w których umieścić można niezbędne w czasie podróży nawilżane chustki, pieluszki, zabawki i przekąski. Warto zablokować również drzwi i okna od strony siedzenia dziecka, by nie otwierało ich w czasie jazdy. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych leków oraz torebek na wypadek wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziecko do 12. roku życia i osiągnięcia 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku. Dopasowany do wzrostu dziecka, dobrze umocowany fotelik i przypięcie dziecka pasami gwarantuje bezpieczną podróż. Jak wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata): 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on w ubiegłym roku ok. 85-87%.
Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma możliwości, by właśnie tam przymocować fotelik, warto wybrać miejsce za pasażerem, gdyż w przypadku potrzeby zatrzymania się na ruchliwej ulicy, łatwiej będzie wyjąć małego pasażera. Do montażu służą trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Fotelik można przymocować z przodu tylko jeśli w tym miejscu auta nie ma poduszki powietrznej. 

Warto również zadbać o wygodę małego podróżnika: zaopatrzyć się koc oraz poduszkę stabilizującą szyjny odcinek kręgosłupa. Nie wolno zapominać o regularnych przerwach służących zaczerpnięciu świeżego powietrza i zmianie pozycji.

Czym zająć dziecko w trakcie podróży samochodem?

Dla dziecka podróż samochodem powinna być nie tylko bezpieczna, ale i atrakcyjna. Dzięki czemu nawet długie kilometry w samochodzie upłyną spokojnie i wesoło. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki, książki lub audiobooki. – Rodzinna wyprawa to okazja, obserwować i z fantazją komentować to, co dzieje się za oknem, śpiewać oraz opowiadać bajki – mówi Arleta Dankowska, mama dwójki przedszkolaków. - Spokojne i zajęte zabawą dziecko nie odwraca uwagi kierowcy i pozwala mu się skoncentrować się na jeździe.

Przygotowując się do rodzinnych podróży kierowca powinien pamiętać nie tylko o stanie technicznym auta, ale również o bezpieczeństwie swoich pasażerów. Dodatkowa dbałość o komfort sprawi, że wyjazd przebiegnie w miłej atmosferze.

Źródło: Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA