REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa
Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Początek 2014 roku to czas wielu zmian na gruncie podatku VAT. Zmiany dotyczą w szczególności samochodów oraz związanych z nimi wydatków, w tym nabycia paliwa. Nowe przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. 

Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie obowiązującego obecnie art. 88a ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Chodzi tutaj o:
1. samochody osobowe,
2. inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
- dla których kwotę podatku naliczonego, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Uznać należy, że ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT nie znajduje zastosowania do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (min. samochodów z homologacją ciężarową o określonej ładowności i ilości miejsc, vanów, pojazdów specjalnych), w przypadku nabycia których podatnik ma prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.

Polecamy - kompendium wiedzy - samochód firmowy po zmianach przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r.

Stan prawny obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. planowane jest wejście w życie nowych regulacji w zakresie prawa do odliczenia podatku. Znowelizowany art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wprowadzi ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) używanymi do celów prowadzonej działalności oraz na potrzeby prywatne pracowników, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

W art. 86a ust. 2 ustawy o VAT znajdzie się katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W myśl tego przepisu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
3. nabycia lub importu: paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Z uwagi na przytoczone przepisy, od 1 kwietnia 2014 r. zasadniczo nie tylko do nabycia pojazdów, ale także do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Tym samym podatnikowi będzie w tym przypadku zasadniczo przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.

Jednocześnie zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, ograniczone prawo do odliczenia nie będzie mieć zastosowania:
1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeśli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeśli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Przy czym nowe przepisy wskazywać będą szczegółowo warunki jakie należy spełnić, w celu uzyskania pełnego prawa do odliczenia w związku z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych (w tym nabyciem paliwa). Chodzi tutaj przede wszystkim o konieczność prowadzenia ewidencji potwierdzającej brak użytku prywatnego pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej oraz

W tym miejscu wspomnieć również należy, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie będzie stosował się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1. samochodów osobowych;
2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) l - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określona będzie na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tego typu dokumentach, nie będą mieć określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznane będą również za samochody osobowe.

W rezultacie do 30 czerwca 2015 r. podatnicy nie będą mieć prawa do odliczania podatku naliczonego w związku z zakupem paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych. Zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej art. 11 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia paliw nie będzie dotyczył zakupu paliw używanych do napędu pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tekst: Ewelina Błądek, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA