REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa
Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Początek 2014 roku to czas wielu zmian na gruncie podatku VAT. Zmiany dotyczą w szczególności samochodów oraz związanych z nimi wydatków, w tym nabycia paliwa. Nowe przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. 

Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie obowiązującego obecnie art. 88a ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Chodzi tutaj o:
1. samochody osobowe,
2. inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
- dla których kwotę podatku naliczonego, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Uznać należy, że ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT nie znajduje zastosowania do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (min. samochodów z homologacją ciężarową o określonej ładowności i ilości miejsc, vanów, pojazdów specjalnych), w przypadku nabycia których podatnik ma prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.

Polecamy - kompendium wiedzy - samochód firmowy po zmianach przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r.

Stan prawny obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. planowane jest wejście w życie nowych regulacji w zakresie prawa do odliczenia podatku. Znowelizowany art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wprowadzi ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) używanymi do celów prowadzonej działalności oraz na potrzeby prywatne pracowników, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

W art. 86a ust. 2 ustawy o VAT znajdzie się katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W myśl tego przepisu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
3. nabycia lub importu: paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Z uwagi na przytoczone przepisy, od 1 kwietnia 2014 r. zasadniczo nie tylko do nabycia pojazdów, ale także do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Tym samym podatnikowi będzie w tym przypadku zasadniczo przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.

Jednocześnie zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, ograniczone prawo do odliczenia nie będzie mieć zastosowania:
1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeśli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeśli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Przy czym nowe przepisy wskazywać będą szczegółowo warunki jakie należy spełnić, w celu uzyskania pełnego prawa do odliczenia w związku z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych (w tym nabyciem paliwa). Chodzi tutaj przede wszystkim o konieczność prowadzenia ewidencji potwierdzającej brak użytku prywatnego pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej oraz

W tym miejscu wspomnieć również należy, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie będzie stosował się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1. samochodów osobowych;
2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) l - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określona będzie na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tego typu dokumentach, nie będą mieć określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznane będą również za samochody osobowe.

W rezultacie do 30 czerwca 2015 r. podatnicy nie będą mieć prawa do odliczania podatku naliczonego w związku z zakupem paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych. Zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej art. 11 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia paliw nie będzie dotyczył zakupu paliw używanych do napędu pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tekst: Ewelina Błądek, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA