Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa
REKLAMA
REKLAMA
Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie obowiązującego obecnie art. 88a ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Chodzi tutaj o:
1. samochody osobowe,
2. inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
- dla których kwotę podatku naliczonego, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Uznać należy, że ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT nie znajduje zastosowania do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (min. samochodów z homologacją ciężarową o określonej ładowności i ilości miejsc, vanów, pojazdów specjalnych), w przypadku nabycia których podatnik ma prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.
Stan prawny obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r.
REKLAMA
Z dniem 1 kwietnia 2014 r. planowane jest wejście w życie nowych regulacji w zakresie prawa do odliczenia podatku. Znowelizowany art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wprowadzi ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) używanymi do celów prowadzonej działalności oraz na potrzeby prywatne pracowników, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.
W art. 86a ust. 2 ustawy o VAT znajdzie się katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W myśl tego przepisu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
3. nabycia lub importu: paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Z uwagi na przytoczone przepisy, od 1 kwietnia 2014 r. zasadniczo nie tylko do nabycia pojazdów, ale także do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Tym samym podatnikowi będzie w tym przypadku zasadniczo przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.
Jednocześnie zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, ograniczone prawo do odliczenia nie będzie mieć zastosowania:
1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeśli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeśli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Przy czym nowe przepisy wskazywać będą szczegółowo warunki jakie należy spełnić, w celu uzyskania pełnego prawa do odliczenia w związku z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych (w tym nabyciem paliwa). Chodzi tutaj przede wszystkim o konieczność prowadzenia ewidencji potwierdzającej brak użytku prywatnego pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej oraz
W tym miejscu wspomnieć również należy, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie będzie stosował się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1. samochodów osobowych;
2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) l - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określona będzie na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tego typu dokumentach, nie będą mieć określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznane będą również za samochody osobowe.
W rezultacie do 30 czerwca 2015 r. podatnicy nie będą mieć prawa do odliczania podatku naliczonego w związku z zakupem paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych. Zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej art. 11 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia paliw nie będzie dotyczył zakupu paliw używanych do napędu pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.
Tekst: Ewelina Błądek, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.
REKLAMA
REKLAMA